រឿងសម្លា.ប់ខ្លួននៅកម្ពុជា ៖ បញ្ហាដែលត្រូវចាប់ផ្តើមដោះស្រាយ
នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​អ្នកជំនាញ ក្រសួងសុខាភិបាល​បាន​រក​ឃើញ​ថា មាន​អ្នក​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​ប្រមាណ​ជា​២០០​នាក់ ។ ចំនួន​នេះ អាច​តិច បើ​និយាយ​នៃ​អត្រា​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​ប្រចាំឆ្នាំ ដែល​បាន​កត់សម្គាល់​ដោយ​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ការ​កសាង​ផែនការ​សម្រាប់​ការ​បង្ការ​ការ​ធ្វើ​អត្ដ​ឃា​.​ត​ថ្នាក់​ជាតិ​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​មួយ…
នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​អ្នកជំនាញ ក្រសួងសុខាភិបាល​បាន​រក​ឃើញ​ថា មាន​អ្នក​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​ប្រមាណ​ជា​២០០​នាក់ ។ ចំនួន​នេះ អាច​តិច បើ​និយាយ​នៃ​អត្រា​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​ប្រចាំឆ្នាំ ដែល​បាន​កត់សម្គាល់​ដោយ​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ការ​កសាង​ផែនការ​សម្រាប់​ការ​បង្ការ​ការ​ធ្វើ​អត្ដ​ឃា​.​ត​ថ្នាក់​ជាតិ​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​មួយ គួរតែ​ដាក់​ចេញ​ឲ្យ​បាន​ឆាប់ ។
ជា​ការ​ពិត តាម​អ្វី​ដែល​វេជ្ជបណ្ឌិត​ជំនាញ​បាន​បង្ហាញ​នៅ​ពេល​ដែល​កម្ពុជា​រៀបចំ​កម្មវិធី​សិក្ខាសាលា​ស្តី​ពី «​ការ​អភិវឌ្ឍ​ផែនការ​សកម្មភាព​ពហុ​វិស័យ សម្រាប់​ការ​បង្ការ​ការ​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​» កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​កន្លង​ទៅ​នេះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ស្ថិតិ​នៃ​ការ​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​នៅ​កម្ពុជា គឺ​នៅ​ទាប​នៅឡើយ​ទេ បើ​ធៀប​នឹង​តួរ​លេខ​នៅ​លើ​ពិភពលោក ប៉ុន្តែ​ក៏​មិន​អាច​មើល​ស្រាល​ស្ថានការណ៍​បាន​ដែរ ។
តាម​អ្វី​ដែល​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​បាន​កត់សម្គាល់​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​មាន​ករណី​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​សរុប​ប្រមាណ​ជា​៧២ ម៉ឺន​នាក់ ហើយ​អត្ត​ឃា​.​ត​នេះ គឺ​មាន​ចន្លោះ​ពី​១៥ ទៅ​២៩ ឆ្នាំ ហើយ​៧៣ ភាគរយ គឺ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ជីវភាព​ក្រីក្រ និង​អ្នក​ដែល​មាន​ជីវភាព​មធ្យម ។
នេះ​ជា​អ្វី​ដែល​គេ​បាន​កត់ត្រា​នៅ​លើ​ពិភពលោក ប៉ុន្តែ​នៅ​កម្ពុជា​អ្នកជំនាញ​ក្រសួងសុខាភិបាល​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា គឺ​មាន​ប្រមា​ន​ជា​២១២​ករណី ដោយនៅ​ក្នុង​នោះ​៧៩ ភាគរយ​ជា​បុរស ។ ស្ថិតិ​នេះ​បង្ហាញ​ថា នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រជាជន​១០​ម៉ឺន​នាក់ គឺ​មាន​អត្រា​អ្នក​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​នោះ​ត្រឹមតែ​៤,៩ នាក់ ប៉ុណ្ណោះ​ដោយនៅ​ក្នុង​នោះ រាជធានី​ភ្នំពេញ​មាន​អត្រា​ខ្ពស់​ជាងគេ ពោល គឺ​៣៩​ភាគរយ កណ្តាល​៨​ភាគរយ បាត់ដំបង និង​សៀមរាប ៧​ភាគរយ ព្រះ​សីហ​នុ​៦​ភាគរយ ស្វាយ​រៀង​៥​ភាគរយ កំពង់ឆ្នាំង​៤​ភាគរយ កំពង់ស្ពឺ​៣​ភាគរយ បន្ទាយ​មាន​ជ័យ និង​កំពង់ចាម​២​ភាគរយ ហើយ​ខេត្ត​នានា​ផ្សេង​ទៀត គឺ​១៧​ភាគរយ ។
មូលហេតុ​នៃ​ការ​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​មិន​បាន​បញ្ជាក់ ប៉ុន្តែ​គេ​គ្រាន់តែ​ដឹង​ថា មធ្យោបាយ​នៃ​ការ​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​ច្រើន​បំផុត គឺ​ចង​.​ក ដែល​មាន​រហូត​ដល់​៦២​ភាគរយ លោត​ពីលើ​ស្ពាន​២៣​ភាគរយ អំពើ​ហិ​.​ង្សា​៧​ភាគរយ លោត​ពីលើ​អគារ​៥​ភាគរយ លេបថ្នាំ​២​ភាគរយ និង​ថ្នាំ​ស​ម្លា​.​ប់​សត្វល្អិត​១​ភាគរយ ។ នេះ គឺជា​អ្វី​សោ​ដ​នា​.​ដ​កម្ម​មួយ ទោះបីជា​ស្ថិតិ​នៅ​កម្ពុជា​នៅ​តិច​ក៏​ដោយ ហើយ​អរគុណ​ដែល​ក្រសួងសុខាភិបាល​ចាប់ផ្តើម​គិតគូ​រលើប​ញ្ហ​នេះ ក្រោយ​ពេល​ដែល​សង្គម​យើង​ហាក់​មិនសូវ​យកចិត្តទុកដាក់ ។ អរគុណ​អ្នកជំនាញ​ដែល​បាន​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ប៉ុន្តែ ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​កាត់​បន្ថយ​លើ​បញ្ហា​នេះ​គួរតែ​ធ្វើការ​អង្កេត​ឬ​ក៏​ការ​សិក្សា​រកហេតុ​ផល​នៃ​ការ​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​នេះ​បន្ថែម​ទៀត ដើម្បី​យើង​អាច​ចាក់សោរ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ​កុំអោយ​វា​មាន​ស្ថានភាព​កាន់តែ​អាក្រក់​ទៅ​នៅ​ថ្ងៃ​អនាគត ។
តាម​ការ​កត់ត្រា និង​កំណត់​ជា​មូលហេតុ​នៃ​ការ​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត​នៅ​លើ​ពិភពលោក អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​បាន​អះអាង​ថា ហេតុផល​នៃ​ការ​ធ្វើ​អត្ត​ឃា​.​ត គឺ​មាន​ច្រើន​មុខ ប៉ុន្តែ​សំខាន់ គឺ​ឥទ្ធិពល​ដោយ​កត្តា​សង្គម វប្បធម៌ ជីវសាស្ត្រ ចិត្តសាស្ត្រ និង​បរិស្ថាន​នៅ​ក្នុង​វដ្ត​នៃ​ជីវិត​មនុស្ស ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ​យើង​ដឹង​ថា ក្រសួងសុខាភិបាល​បាន​កំពុង​តែ​រៀបចំ​នៅ​ក្នុង​កសាង​ផែនការ​សម្រាប់​ការ​បង្ការ​ការ​ធ្វើ​អត្ដ​ឃា​.​ត ដូច្នេះ​ការ​សិក្សា​លម្អិត​អំពី​ប្រភព​ឬ​ហេតុផល​ក៏​ជា​ចំណុច​មួយ​សំខាន់​ឈាន​ទៅ​រក​ការ​ដាក់​ចេញ​នូវ​គោលនយោបាយ ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​បញ្ហា​នេះ​កុំអោយ​កើត​មាន​ឡើង​នៅ​ក្នុង​សង្គម​ផង​ដែរ ។
ការ​ធ្វើការ​អត្ដ​ឃា​.​ត​ជា​មូលហេតុ​នាំមុខ​នៃ​មូលហេតុ​នាំមុខ​នៃ​ការ​ស្លា​.​ប់​ទាំង​២០ ហើយ​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ក៏​បាន​ដាក់​ប​ញ្ជូ​ល​ទៅ​ក្នុង​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព ជាមួយនឹង​សូចនាករ​ជាក់លាក់​ដោយ​ត្រូវ​កាត់​បន្ថយ​អត្រា​មរណភាព​នៃ​ការ​ធ្វើ​អត្ដ​ឃា​.​ត​ឱ្យ​១/៣ ត្រឹម ឆ្នាំ​២០៣០ ដូច្នេះ​កសាង​ផែនការ​សម្រាប់​ការ​បង្ការ​ការ​ធ្វើ​អត្ដ​ឃា​.​ត​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព គឺជា​អ្វី​ដែល​កម្ពុជា​គួរតែ​ធ្វើ ដើម្បី​ជួយ​ប្រជាជន​របស់​ខ្លួន និង​ក៏​ដើម្បី​ជួយ​ជា​មធ្យោបាយ​រួមចំណែក​កាត់​បន្ថយ​សម្ពាធ​នៃ​បញ្ហា​នៅ​លើ​ពិភពលោក នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ផង​ដែរ ។
សរុប​ទៅ ការ​ធ្វើ​អត្ដ​ឃា​.​ត​នៅ​កម្ពុជា​យើង វា គឺជា​បញ្ហា​សង្គម​មួយ​ដែល​យើង​គួរតែ​បន្ត​យកចិត្តទុកដាក់​បន្ថែម​ទៀត ហើយ​ដើម្បី​ឲ្យ​កិច្ចការ​នេះ​មាន​ភាព​រីក​ចម្រើន និង​កែ​លំអរ​វា​ទាមទារ​ការ​ចូលរួម និង​យកចិត្តទុកដាក់​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​។
ករណី​ស្លា​.​ប់​មួយ​ឆ្នាំ​មាន​ជាង​២០០ ករណី គឺ​តិច​មែន ប៉ុន្តែ​កុំ​ភ្លេច​ថា ទម្រាំ​មនុស្ស​ជាង​២០០​នាក់ សម្រេចចិត្ត​បែប​នេះ​ពួក​គេ​អាច​នឹង​មាន​ផល​នៃ​បញ្ហា​នោះ​វា​ចាក់ស្រេះ​ខ្លាំង​រហូត​ហ៊ាន​ដល់​បញ្ចប់ជីវិត ដែល​គេ​គ្រប់​គ្នា​គិត​ថា គឺ​វា​មាន​តម្លៃ​ថ្លៃ​បំផុត ហើយ​គ្រប់​គ្នា​ដែល​កើតមក​នៅ​លើ​លោក​នេះ គ្មាន​នរណា​ម្នាក់​ចង់​ស្លា​.​ប់​ដាច់ខាត ៕

Cambodia’s suicide story: Problems that need to be addressed
In one year, experts from the Ministry of Health found that there were approximately 200 suicides. This number may be low in terms of the annual suicide rate noted by the World Health Organization, but nevertheless, the development of an effective national suicide prevention plan should be launched soon.
In fact, according to what medical experts revealed when Cambodia recently organized a workshop on “Developing a Multisectoral Action Plan for Suicide Prevention,” the statistics on suicide in Cambodia It is still low compared to the world’s figures, but the situation cannot be underestimated.
According to what the World Health Organization has noted, in a year there are a total of 720,000 suicide cases, and these suicides are between 15 and 29 years old, and 73 percent are in poor and middle-class living conditions.
This is what has been recorded in the world, but in Cambodia, experts from the Ministry of Health said that There were 212 cases, of which 79 percent were men. This statistic shows that out of 100,000 people, there is only 4.9 suicides, with Phnom Penh having the highest rate at 39 percent, Kandal 8 percent, Battambang and Siem Reap 7 percent, Preah Sihanouk 6 percent, Svay Rieng 5 percent, Kampong Chhnang 4 percent, Kampong Speu 3 percent, Banteay Meanchey and Kampong Cham 2 percent, and other provinces 17 percent.
The cause of suicide is not specified, but it is only known that the most common method of suicide is hanging. Which is up to 62 percent, jumping from bridges 23 percent, violence 7 percent, jumping from buildings 5 ​​percent, taking medication 2 percent and insecticide 1 percent. This is a tragic thing, even though the statistics in Cambodia are still low, and thank goodness the Ministry of Health is starting to think about this issue after a time when our society seemed to pay less attention. Thanks to the experts who have studied, but in order to reduce this problem, more research should be done or studies should be done to find the reasons for suicide so that we can solve this problem so that it does not get worse in the future.
According to the records and determination of the causes of suicide in the world, the World Health Organization claims that the reasons for suicide are many, but the main ones are influenced by social, cultural, biological, psychological and environmental factors in the human life cycle.
So far, we know that the Ministry of Health is preparing to build a plan for the prevention of suicide. Therefore, a detailed study of the sources or reasons is also an important point leading to the formulation of policies to prevent this problem from occurring in society.
Suicide is the leading cause of the 20 leading causes of death, and the United Nations has also included it in the Sustainable Development Goals. With a specific target of reducing the suicide mortality rate by one-third by 2030, building an effective suicide prevention plan is what Cambodia should do to help its people and also to help as a way to contribute to reducing the pressure of the current global problem.
In short, suicide in Cambodia is a social problem that we should continue to pay more attention to, and for this task to progress and improve, it requires participation. And attention from the relevant parties.
There are more than 200 suicide cases a year, which is very few, but don’t forget that if more than 200 people make this decision, they may have the consequences of that problem, which is so painful that they dare to end their life, which everyone thinks is the most precious and everyone born in this world, no one wants to die.