ខេត្ត​សៀម​រា​ប ៖ បើ​តាម ប្រភព​ពី​សមត្ថ កិច្ច​នគរបាល​ការិយាល័យ​ជំនាញ បាន​ប្រាប់​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៥ នេះ​ថា ករណី​ភ្លើង​ឆេះ​កុដិ​(​កុដិ​ឈើ​)…
ខេត្ត​សៀម​រា​ប ៖ បើ​តាម ប្រភព​ពី​សមត្ថ កិច្ច​នគរបាល​ការិយាល័យ​ជំនាញ បាន​ប្រាប់​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៥ នេះ​ថា ករណី​ភ្លើង​ឆេះ​កុដិ​(​កុដិ​ឈើ​) ​ចំនួន​១​ខ្នង បង្ក​ការ​ភ្ញាក់ផ្អើល​ពេញ ក្នុង​វត្ត និង ប្រជាពលរដ្ឋ ព្រមទាំង​សមត្ថកិច្ច​អន្តរាគមន៍ពន្លត់ ។​
ហេតុការណ៍​ខាងលើនេះ​បានបង្កការភ្ញាក់ផ្អើល​​កើតឡើង​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៥ វេលា​ម៉ោង​៤​និង​៤០​នាទីទៀបភ្លឺ និង​រលត់​ទៅវិញនៅ​វេលា​ម៉ោង​៥​និង​៤០​នាទី​ព្រឹកថ្ងៃដដែល ស្ថិត​នៅ​វត្ត​ទេពប្រណម្យ ភូមិ​នគរ​ក្រៅ សង្កាត់​គោក​ចក ក្រុង​សៀមរាប ខេត្តសៀមរាប​។
តាម​​ប្រភព​ពី​សមត្ថកិច្ច​បាន​បញ្ជាក់​ថា ករណី​ភ្លើង​ឆេះ​កុដិ​ឈើ​១​ខ្នងខាងលើនោះ​ បណ្តាល​ឱ្យ​រង​ការ​ខូចខាត​រួម​មាន​ កុដិ​ឈើទំហំ​៧,៥ម៉ែត្រគុណនឹង៩​ម៉ែត្រ និង​សំ​យ៉ាប​៣​ម៉ែត្រ​ ត្រូវភ្លើង​ឆេះ​អស់ទាំងស្រុង​) ​រោង​ផ្លាស់​ខោអាវ ទំហំ៣ម៉ែត្រគុណ៦​ម៉ែត្រ​។
សមត្ថកិច្ច​បន្ថែម​ទៀត​ថា ក្រោយ​មាន​ករណី​ភ្លើង​ឆេះ​កុដិខាងលើ​នោះ ត្រូវ​បាន​លោក​ស្នងការបញ្ជា ឱ្យ​លោក​ស្នងការ​រង ទទួល​ផែន​ការិយាល័យ​នគរបាល​បង្ការ និង​ពន្លត់អគ្គីភ័យ របស់​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តសៀមរាប ចេញ​រថយន្ត​ពន្លត់អគ្គីភ័យ នៅ​ជួយ​អន្តរាគមន៍ រួម​មាន រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ ចំនួន​០៥​គ្រឿង ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់ ចំនួន​០៥​ទ្បាន​: ក្នុង​នោះ​មាន
-​រថយន្ត​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តសៀមរាប ចំនួន​០២ គ្រឿង ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់ ចំនួន​០២​ទ្បាន ។
-​រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ នៃ​អាជ្ញាធរ​ជាតិ​អប្សរា ចំនួន​០២​គ្រឿង ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​ចំនួន​០២​ទ្បាន ។
-​រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ នៃ​អង្គភាព​បេតិកភណ្ឌ ចំនួន​០១ គ្រឿង ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​ចំនួន​០១​ទ្បាន​។
មូលហេតុ បណ្តាលមកពី​ព្រះ​សង្ឃដុត​ទានទុក​ចោល មិន​ប្រយ័ត្ន បណ្តាល​ឱ្យ​ឆាបឆះ ​។
​ករណីខាងលើ ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​នគរបាល​ការិយាល័យ​ពន្លត់អគ្គីភ័យ ជួយ​អន្តរាគមន៍​ពន្លត់ ឱ្យ​រលត់ អស់ទាំង​ស្រុង រយៈពេល​ក្នុង​មួយ​ម៉ោង ៕