ប្រសិនបើយើងនៅតែបណ្តែតបណ្តោយឲ្យអាវុធបន្តធ្លាក់នៅក្នុងកណ្តាប់ដៃជនបរទេស ហើយយកមកធ្វើសកម្មភាពផ្តេសផ្ទាសពាសវាលពាលកាលបន្តមិនមែនជាបច្ច័យល្អឡើយសម្រាប់កម្ពុជាទេ ។ ដូច្នេះគួរតែប្រុងប្រយ័ត្ន ហើយត្រូវតែព្យាយាមធ្វើការស៊ើបអង្កេត និងស្វែងរកប្រភពផ្គត់ផ្គង់អាវុធដល់ជនបរទេសទាំងនេះឲ្យឃើញ ។ នៅស្ងាត់ៗផ្ទុះមួយករណីជាបន្តបន្ទាប់បែបនេះ ចង់ ឬមិនចង់…
ប្រសិនបើយើងនៅតែបណ្តែតបណ្តោយឲ្យអាវុធបន្តធ្លាក់នៅក្នុងកណ្តាប់ដៃជនបរទេស ហើយយកមកធ្វើសកម្មភាពផ្តេសផ្ទាសពាសវាលពាលកាលបន្តមិនមែនជាបច្ច័យល្អឡើយសម្រាប់កម្ពុជាទេ ។ ដូច្នេះគួរតែប្រុងប្រយ័ត្ន ហើយត្រូវតែព្យាយាមធ្វើការស៊ើបអង្កេត និងស្វែងរកប្រភពផ្គត់ផ្គង់អាវុធដល់ជនបរទេសទាំងនេះឲ្យឃើញ ។
នៅស្ងាត់ៗផ្ទុះមួយករណីជាបន្តបន្ទាប់បែបនេះ ចង់ ឬមិនចង់ គឺកំពុងតែបង្កឲ្យកេរ្តិ៍ឈ្មោះមិនល្អទេសម្រាប់កម្ពុជាដែលមកដល់ពេលនេះបានកំពុងតែខិតខំ និងដាក់គោលដៅនៅក្នុងការជំរុញដំណើរការសេវាកម្ម និងលើកកម្ពស់វិស័យទេសចរណ៍ និងធុរៈកិច្ចនោះ ។
ទោះបីជាកន្លងមកករណីឧក្រិ.ដ្ឋកម្មពាក់ព័ន្ធនឹងអាវុធទាំងនោះវាកម្រប៉ះពាល់ដល់ពលរដ្ឋនៅក្នុងស្រុក និងទេសចរណ៍បរទេសផ្សេងក៏ដោយក៏វា គឺជារូបភាពដ៏អវិជ្ជមានបំផុតសម្រាប់កម្ពុជា ។ ហើយមិនបាច់លាក់ទេពីព្រោះនៅលើបណ្តាញសង្កមគេបានដឹងអស់ទៅហើយ ជាពិសេសករណីដែលបានកើតមាននៅក្នុងកាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ នៅក្នុងហាងខារ៉ាអូខេមួយកន្លែងនៅក្នុងអគារ «មជ្ឈមណ្ឌលរតនៈសម្បត្តិ» ដែលមានទីតាំងនៅក្នុងភូមិតាងួន២ សង្កាត់កាបទី១ ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ ។
ករណីនេះ គឺត្រូវបានគេដឹងថា បង្កឡើងដោយក្រុមជនជាតិចិន មិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណ ចំនួន២ក្រុម មានទំនាស់គ្នាក្នុងពេលពួកគេផឹកស៊ីច្រៀងខារ៉ាអូខេនៅក្នុងតំបន់ទីតាំងខាងលើ ។
មកដល់ពេលនេះ គេនៅមិនទាន់ដឹងថា តើករណីនេះវាកើតឡើង និងមានដំណើរដើមទងយ៉ាងណានោះទេដោយគ្រាន់តែដឹងថា នៅពេលដែលពួកគេជួបជុំគ្នាផឹកស៊ីហូបចុកនោះក៏កើតមានបាតុភាពប្រទូសសារ៉ាយនឹងគ្នាឡើង ។ នៅក្នុងអំឡុងពេលនោះ អ្នកដែលជាសាក្សីបានឃើញ គឺថាពួកគេដេញវាយកាប់ចាក់គ្នាស្តែងៗ ប៉ុន្តែពុំបណ្ដាលឲ្យមានអ្នករងរបួសនោះទេ ហើយក៏ស្ងប់ស្ងាត់បន្តិចក៏កាន់តែភ្ញាក់ផ្អើលថែមទៀត ដោយសារភាគីម្ខាងបានទៅទាញអាវុធពីក្នុងឡានចេញមកក៏ផ្អើលឈុល ។
សំណាងដែលហេតុការណ៍ហិ.ង្សាដ៏កម្រោលចូលនេះមិនបានបង្កវិនាសកម្មធំដុំ ហើយការផ្ទុះអាវុធក៏មិនបានកើតមានធ្ងន់ធ្ងរ ។ នៅក្នុងករណីបើវាកើតមានមែននោះវាមិនដឹងជាព័ត៌មាននេះសុះសាយយ៉ាងណានោះទេ ហើយក៏មិនដឹងថា សារព័ត៌មាន និងបណ្តាញសង្គមនៅពិភពខាងក្រៅគេផ្សាយអ្វីខ្លះប៉ះពាល់ដល់កម្ពុជាយើងនោះដែរ ។
បន្ទាប់ពីហេតុការណ៍នេះបានផ្ទុះកម្លាំងសមត្ថកិច្ចខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ ក៏បានចុះមកដល់កន្លែងកើតហេតុ ប៉ុន្តែជនបង្កទាំងនោះបានរត់គេចខ្លួនអស់ ហើយក្រោយមកក៏បានរកឃើញរថយន្តសង្ស័យដែលក្រុមនោះបានប្លុងចោលដោយរកឃើញអាវុធ AK47 ដែលជាប្រភេទអាវុធមានគ្រោះថ្នាក់ចំនួន២ដើម នៅក្នុងរថយន្តផងដែរ ។ នេះ គឺជាករណីឧក្រិ.ដ្ឋកម្មដែលបង្ករូបភាពអាក្រក់ថ្មីមួយដល់កម្ពុជា ។ ដូច្នេះយើងសង្ឃឹមថា សមត្ថកិច្ចនឹងខិតខំធ្វើការស្រាវជ្រាវ និងស៊ើបអង្កេតហើយរកឲ្យឃើញជនដែលបង្កទាំងនោះយកមកផ្តន្ទាទោសតាមច្បាប់របស់ប្រទេសឲ្យខានតែបាន ។
កម្ពុជាត្រូវតែបង្ហាញប្រាប់សាធារណៈមតិនៅក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកថា កម្ពុជាមិនមែនជាកន្លែងដែលក្រុមឧក្រិ.ដ្ឋជនទាំងនេះចេះតែយកកេរ្តិ៍ឈ្មោះប្រទេសមកលេងសើចបែបនេះបាននោះទេ ។ ដូច្នេះនេះ គឺជាភារកិច្ចដែលសមត្ថកិច្ចកម្ពុជាគ្រប់ផ្នែក និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ត្រូវតែរិតបន្តឹង និងធ្វើសកម្មភាពជាបន្ទាន់ឆ្លើយតបនឹងបញ្ហានេះ ។
ក្រៅពីជនសង្ស័យដែលបង្កបញ្ហាទាំងនោះហើយនោះ ភារកិច្ចចម្បងមួយទៀតដែលសមត្ថកិច្ចគួរតែធ្វើការស្រាវជ្រាវដែរនោះ គឺប្រភពផ្គត់ផ្គង់អាវុធដល់ពួកគេ ។ ពួកគេ គឺជាជនបរទេស ។ ហេតុអ្វីក៏ពួកគេចេះតែមានអាវុធនៅក្នុងដៃមកបង្កសកម្មភាព និងរូបភាពអាក្រក់ៗជាបន្តបន្ទាប់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបែបនេះ ។ អាវុធទាំងនេះមិនមែនជារឿងលេងសើចនោះទេ ពីព្រោះវាមិនមែនជាប្រភេទអាវុធខ្លីឡើយ គឺជាអាវុធដ៏មានប្រសិទ្ធភាពនៅក្នុងសង្គ្រាម ដែលមិនគួរធ្លាក់នៅក្នុងដៃក្រុមជនបរទេសខិលខូចក្រៅច្បាប់ទាំងអស់នេះឡើយ ។
ក្រុមជនបរទេសដែលកាន់អាវុធនេះ គឺត្រូវតែវែកមុខ និងបង្ក្រាប ប៉ុន្តែអ្នកដែលផ្គត់ផ្គង់អាវុធយុទ្ធភណ្ឌនៃសង្គ្រាមទាំងនេះដល់ដៃពួកជនបរទេសទាំងនេះ គឺត្រូវតែវែកឲ្យឃើញផងដែរ ដើម្បីកាត់ផ្តាច់បណ្តាញ និងប្រភពផ្គត់ផ្គង់ហើយយកកេរ្តិ៍ឈ្មោះ និងកិត្តិនាមកម្ពុជាមកឲ្យប្រឡាក់ប្រឡូស ។
សរុបទៅ យើងមិនគួរបណ្តែតបណ្តោយទៀតនោះទេ ប្រសិនបើយើងចេះតែបណ្តែតបណ្តោយសន្តិសុខសាធារណៈសម្រាប់ពលរដ្ឋ និងអ្នកទេសចរក៏ដូចជា ធុរជនអាចនឹងស្ថិតនៅក្នុងហានិភ័យ ។ ថ្ងៃនេះថ្ងៃស្អែកពួកឧក្រិ.ដ្ឋជនទាំងនេះវាបង្កតែជាមួយគ្នាវា ប៉ុន្តែនៅថ្ងៃខានស្អែកយើងមិនដឹងថា តើវាអាចប៉ះពាល់ដល់ពលរដ្ឋ និងបរទេសផ្សេងយ៉ាងណានោះទេ ។ យើងគួរមើលប្រទេសជិតខាងផងដែរ ដូចជា ករណីនៅថៃ គឺដុតដៃដុតជើងខ្លាំងណាស់ ដោយសារតែគេបារម្ភរឿងសុវត្ថិភាព និងកេរ្តិ៍ឈ្មោះស្រុកទេសរបស់គេ ៕

Foreigners using weapons in Cambodia: Crackdown must be tackled to the root
If we continue to allow weapons to fall into the hands of foreigners and use them to carry out foreign activities in the future, it will not be a good outcome for Cambodia. Therefore, we should be careful and must try to investigate and find the source of weapons supply to these foreigners.
The quiet explosion of a series of cases like this, whether we like it or not, is causing a bad reputation for Cambodia, which has so far been striving and setting goals in promoting services and promoting tourism and business.
Although in the past, crimes related to these weapons rarely affected local citizens. And other foreign tourism, it is the most negative image for Cambodia. And there is no need to hide it because on social media, everyone already knows, especially the case that occurred on February 14, 2025, in a karaoke shop in the “Ratanaksambat Center” building located in Tan Ngoun 2 Village, Kap Ti 1 Sangkat, Por Sen Chey District.
This case is known to have been caused by two unidentified Chinese groups who had a dispute while they were drinking and singing karaoke in the above location.
Up until now, it is still not known how this incident occurred and how it started, only that when they got together to eat and drink, an incident of hostility arose. During that time, witnesses saw them fighting and stabbing each other, but no one was injured. It was quiet for a while, and it was even more surprising because one of the parties pulled a weapon from the car and was shocked.
Fortunately, this violent incident did not cause major damage, and the explosion of weapons was not serious. In case it does happen, it is not known how this information will spread, and it is not known what the media and social networks in the outside world will publish to affect Cambodia.
After the incident broke out, the Por Sen Chey district police arrived at the scene, but the perpetrators fled. Later, they found a suspicious car that the group had destroyed, and found two AK47 weapons, a dangerous weapon, in the car. This is a case of crime that has created a new bad image for Cambodia. Therefore, we hope that the authorities will work hard to research and investigate and find the perpetrators and punish them according to the country’s laws without fail.
Cambodia must show the public at home and abroad that Cambodia is not a place where these criminals can make fun of the country’s reputation like this. Therefore, this is a task that all Cambodian authorities and relevant institutions must intensify and take urgent action to respond to this problem.
In addition to the suspects who caused these problems, another main task that the authorities should investigate is the source of their weapons. They are foreigners. Why do they always have weapons in their hands to cause such bad activities and images in Cambodia? These weapons are not a joke, because they are not short weapons, they are effective weapons of war that should not fall into the hands of these corrupt and illegal foreigners.
The foreigners who own these weapons must be exposed and suppressed, but those who supply these weapons of war to these foreigners must also be exposed in order to cut off the supply network and source and tarnish Cambodia’s reputation and honor.
In short, we should not be complacent. If we continue to be complacent, public security for citizens and tourists as well as businessmen may be at risk. Today, tomorrow, these criminals will only cause trouble, but the day after tomorrow, we do not know how it will affect citizens and other foreigners. We should also look at neighboring countries, such as the case of Thailand, which is very worried because they are worried about the safety and reputation of their country.