យុវវ័យសម័យថ្មីកាន់តែបើកចំហរឿងស្នេហា និងហ៊ានដល់ការរួ.មភេ.ទ មុនពេលរៀបការទៅទៀត ។ ខណ:ដែលវាមិនខុសលើទិដ្ឋភាពច្បាប់វាក៏អាចធ្វើអោយពួកគេប្រឈមនឹងការខូចអនាគតផងដែរ ។ ដូច្នេះ វាមិនមែនជាការសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវទេ បើសិនជាយុវវ័យឆាប់ប្រឡូកពេកនឹងរឿងស្នេហាព្រមទាំងសកម្មភាពផ្លូ.វភេ.ទ ខណ:ដែលខ្លួនមិនទាន់រឹងមាំមានការងារធ្វើត្រឹមត្រូវ…
យុវវ័យសម័យថ្មីកាន់តែបើកចំហរឿងស្នេហា និងហ៊ានដល់ការរួ.មភេ.ទ មុនពេលរៀបការទៅទៀត ។ ខណ:ដែលវាមិនខុសលើទិដ្ឋភាពច្បាប់វាក៏អាចធ្វើអោយពួកគេប្រឈមនឹងការខូចអនាគតផងដែរ ។
ដូច្នេះ វាមិនមែនជាការសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវទេ បើសិនជាយុវវ័យឆាប់ប្រឡូកពេកនឹងរឿងស្នេហាព្រមទាំងសកម្មភាពផ្លូ.វភេ.ទ ខណ:ដែលខ្លួនមិនទាន់រឹងមាំមានការងារធ្វើត្រឹមត្រូវ និងមានសមត្ថភាពផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ។
នៅពេលដែលទិវានៃក្តីស្រឡាញ់នឹងមកដល់ នៅថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភ: យុវជន និងយុវតីទាំងអស់ ត្រូវចេះទប់ចិត្តកុំទាន់ប្រឡូករឿងជីវិតលើគ្រែពីព្រោះការសប្បាយមួយភ្លែត អាចធ្វើអោយអោយខូចអនាគតមួយជីវិតក៏មាន ។ ឧទាហរណ៍ថា បើសិនជាយុវជន និងយុវតីប្រឡូកក្នុងស្នេហាក្នុងវ័យសិក្សា ពួកគេអាចនឹងភ្លេចរៀនភ្លេចសូត្រ ហើយឈានដល់ការបោះបង់ការសិក្សាក៏មាន ។ «គ្មានការសិក្សា គឺគ្មានអនាគត» នេះ គឺជាអ្វីដែលយុវជន និយុវតីត្រូវទន្ទិញអោយចាំមាត់ ។
ជាការពិត នៅពេលដែលមនុស្សពេញវ័យ ចំណង់ផ្លូ.វភេ.ទ និងសេចក្តីស្នេហាក៏ចាប់ផ្តើមមានតាមបែបធម្មជាតិ ។ ប៉ុន្តែវាក៏ចាំបាច់ដែលត្រូវចេះទប់អារម្មណ៍នេះ កុំអោយឆេះសន្ធោសន្ធៅពេក ដើម្បីកុំអោយវាបំផ្លាញអនាគតរបស់ខ្លួន ។
តាំងពីដើមរាងមករហូតដល់ទស្សវត្សរ៍នៃឆ្នាំ១៩៩០ហើយនោះការដែលស្ត្រី និងបុរសមានភេទសម្ព័ន្ធនឹងគ្នាមុនចំណងអាពាហ៍ពិពាហ៍ ត្រូវបានសង្គមដៅអវិជ្ជមានមួយទុកបាត់ទៅហើយ ហើយនៅក្នុងករណីដែលពួកគេជ្រុលជ្រោះ រហូតដល់មានកូនថែមទៀត គឺសង្គមថ្កោលទោសតែម្តង ប៉ុន្តែនៅសង្គមបច្ចុប្បន្ននេះ អ្វីៗហាក់មានការប្រែប្រួល និងកាត់បន្ថយច្រើន ។
នៅក្នុងសង្គមសម័យកាលនោះ សម្រាប់បុរស គឺអាចនឹងរួចខ្លួនពីព្រោះជាទូទៅគេច្រើនចាត់ទុកបុរសជាមាសទឹកដប់ធ្លាក់ភក់ ធ្លាក់ច្រំ គ្រាន់តែរើសលាងទឹក គឺស្អាតដូចដើម ខណៈដែលនារីវិញ គឺជាផ្ទាំងក្រណាត់ស កាលណាធ្លាក់ចូលភក់គឺមានតែស្នាមខ្មៅពិបាកនឹងបោកសម្អាតណាស់ ហើយកុមារដែលកើតពីអំពើឆ្គាំឆ្គងនេះសង្គមចាត់ទុកថា ជាក្មេងអត់ខាន់ស្លា ។
ផ្នត់គំនិតបែបនេះ មាននៅបន្តនៅក្នុងសង្គមខ្មែរយើងនៅឡើយ ដូច្នេះហើយទើបបានជាផ្ទុះរឿងពេញបណ្តាញសង្គមពាក់ព័ន្ធនឹងតារាចម្រៀង ទេព បូព្រឹក្យ និងលោក ងួន ចាន់ដាវិត ដែលគេតែងតែស្គាល់ត្រឹមតែថា ជី ដេវីត ជាមួយនឹង ផេកមួយឈ្មោះអាក្លូ ដែលជាផេកល្បីនៅក្នុងប្រទេសដែលឧស្សាហ៍ផលិតវីដេអូបែបកំប្លែង ។
សព្វថ្ងៃនេះទោះបីជាថ្នត់គំនិតនេះនៅមានហើយសេសសល់ នៅក្នុងសង្គមគួរសមក៏ដោយ ប៉ុន្តែក៏មានយុវជន និងយុវនារីជាច្រើនបានចាប់ដៃគ្នារួមរស់ និងមានភេទសម្ព័ន្ធ ហើយក៏ឈានដល់បង្កើតគ្រួសារដោយមិនមានអាពាហ៍ពិពាហ៍ ។ ក្រៅពីតារាចម្រៀងល្បីមួយគូខាងលើនេះនៅមានតារាជាច្រើនបានសម្រេចចិត្តចាប់ដៃគ្នាជាច្រើនគូផ្សេងទៀត ។
យុវជន និងយុវនារីខ្លះ បានចាប់ដៃគ្នារួមរស់ជាមួយគ្នា សាកចិត្តមើលថ្លើមគ្នាជាច្រើនឆ្នាំ ដោយថែមទាំងចាប់ដៃគ្នាកសាងជីវភាពឡើងថ្កើងថ្កានរហូតដល់សមល្មមពួកគេ សម្រេចចិត្តរៀបការ គឺមានជាច្រើនគូ ។
ការកសាងជីវិត និងជីវភាពស្នេហ៍បែបនេះមានជោគជ័យ និងមានបរាជ័យឈ្លោះទាស់ទែងមើលមុខគ្នាមិនចំក៏មិនតិចដែរ ។ កន្លងមកជីវិត និងជីវភាពរួមរស់ជាមួយគ្នាមុនចំណងអាពាហ៍ពិពាហ៍ក៏កើតមានក្តី ប្រច័ណ្ឌ ហើយឈានរហូតដល់កើតមានអំពើឃា.តកម្មក៏មានច្រើនករណីដែរ ។
ការប្រែប្រួលនៃបរិបទសង្គមខ្លះៗបែបនេះ គឺវាកើតមានដោយសារតែបរិបទនៃសេដ្ឋកិច្ច និងការហូរចូលនៃវប្បធម៌បរទេស ។ នៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ការចំណាយនៅលើអាពាហ៍ពិពាហ៍មួយដែលសមរម្យ គឺមានតម្លៃខ្ពស់ ខណៈដែលចំណូលមានកម្រិត រីឯធនធានគ្រួសារក៏ស្តួចស្តើង ។ ដូច្នេះហើយទើបយុវជននិងយុវនារីខ្លះ សម្រេចចិត្តរស់នៅជាមួយគ្នាមុនចំណងអាពាហ៍ពិពាហ៍ ដើម្បីរួបរួមគ្នាជាកម្លាំងស្វែងរកផលនៃការខំប្រឹង ដើម្បីបានជាទុនមករៀបចំពិធីសុំការទទួលស្គាល់ពីសង្គមឲ្យស្មើមុខ និងស្មើមាត់ជាមួយនឹងគេ ។
ផ្អែកនៅលើផ្លូវច្បាប់ និងច្បាប់ធម្មជាតិ ការសម្រេចចិត្តចាប់ដៃគ្នាហើយមានភេទសម្ព័ន្ធនឹងគ្នាមុនអាពាហ៍ពិពាហ៍មិនខុសឡើយ ប៉ុន្តែពួកគេត្រូវទទួលខុសត្រូវចំពោះកូនដែលកើតចេញមក ។ មនុស្សនៅពេលដែលពេញវ័យតម្រូវការភេទសម្ព័ន្ធនឹងកើតមាន ហើយវាក៏ជាផ្នែកមួយនៃសិទ្ធិដែលមនុស្សគ្រប់រូបមាន ។ បញ្ហានេះ គឺជាតម្រូវការនៃសភាវគតិដែលធម្មជាតិវាតម្រូវមក គ្រាន់តែសង្គមប្រើប្រាស់ប្រពៃណី និងវប្បធម៌ជារបាំងរារាំង និងសង្កត់ចិត្តគំនិត ហើយកំណត់វាជាតម្លៃនៃសីលធម៌មកដាក់បន្ទុកប៉ុណ្ណោះ ។
ដោយឡែក ផលនៃសក្ខីកម្មនៃភេទសម្ព័ន្ធដែលកើតមាន គឺបុត្រា ឬបុត្រធីតា អត់មានខុសច្បាប់ទេ ។ ពួកគេមានសិទ្ធិគ្រប់យ៉ាងដូចជា កុមារា កុមារីទូទៅ ។ នៅពេលដែលកើតមានទោះបីជាឪពុក និងម្តាយពួកគេមិនមានចំណងអាពាហ៍ពិពាហ៍ក៏ដោយ ក៏ពួកគេនៅតែអាចចុះសំបុត្រកំណើត ដែលជាឯកសារផ្លូវច្បាប់សម្គាល់អត្តសញ្ញាណ និងសញ្ជាតិកំណើតរបស់ពួកគេបានដោយគ្រាន់តែមានសំបុត្រពេទ្យបញ្ជាក់ប៉ុណ្ណោះ ។
សរុបទៅសូមថ្លឹងថ្លែង ហើយអ្វីដែលបានលើកឡើងខាងលើអាចចាត់ទុកថា គឺជាគំនិតពិភាក្សាមួយ ដើម្បីជាទុនសម្រាប់ប្អូនៗយុវវ័យពិចារណានៅក្នុងការសម្រេចចិត្តកំណត់ផែនការ ឬក៏សកម្មភាពនៃជីវិតនៅពេលដែលថ្ងៃបុណ្យនៃក្តីស្រលាញ់ដែលប្អូនៗខ្លះហៅថា បុណ្យសង្សារនោះមកដល់នៅថ្ងៃសុក្រទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥នេះ ។
សូមប្អូនៗគិតឲ្យគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ហើយថ្លឹងថ្លែងដោយហេតុ និងផលពាក់ព័ន្ធនឹងកិត្តិយស ភាពស័ក្តិសម និងភាពត្រឹមត្រូវ ដែលអាចនឹងកើតមានឡើងនៅពេលដែលប្អូនៗសម្រេចចិត្ត ។ អនាគត គឺជារបស់ប្អូនៗហើយផលដែលយើងសាងមកវានឹងកើតឡើង ហើយសូមត្រៀមខ្លួនទទួល និងតស៊ូជំនៈ ដើម្បីភាពជោគជ័យនៅពេលអនាគត ។ ហើយកុមារា និងកុមារី ដែលកើតពីផលនេះ កុំអោយពួកគេពាក់ព័ន្ធពីព្រោះពួកគេមានច្បាប់មានអ្វីៗការពារសេចក្តីថ្លៃថ្នូ និងកិត្តិយសហើយធានាសិទ្ធិគ្រប់យ៉ាងរបស់ពួកគេ ៕

Premarital sex: A new trend among young people that needs to be considered
Young people in the modern era are more open about love and are more willing to have sex before marriage. While it is not wrong from a legal perspective, it can also put them at risk of future damage.
Therefore, it is not a good decision if young people get involved too early in love and sexual activities when they are not yet strong enough to have a proper job and have economic capacity.
When Valentine’s Day comes on February 14th, all young men and women Be careful not to get involved in sex life because a moment of pleasure can ruin your future life. For example, if young men and women fall in love during their school years, they may forget to study and study, and even drop out of school. “No education, no future” is something that young men and women must remember.
Of course, when people become adults, sexual desire and love also begin to exist naturally. But it is also necessary to control this feeling, not to burn too much so that it does not destroy one’s future.
From the beginning until the 1990s, the fact that women and men have sex before marriage has been negatively viewed by society, and in cases where they go too far and have more children, society condemns them. However, in today’s society, things seem to have changed and reduced a lot.
In the society of that time, men could get away with it because in general, men were considered to be like gold that fell into the mud, fell repeatedly, just picked up and washed, and were as clean as before, while women were like white canvases. When they fell into the mud, they only had black marks that were difficult to wash off. And children born from this shameless act were considered by society to be unruly children.
This kind of mindset still exists in our Khmer society, which is why the story about singer Tep Bo Prang and Mr. Ngoun exploded on social media. Chandavit, who is often known as G. David, with a friend named Aglo, who is a famous friend in the country who often produces funny videos.
Today, although this mentality still exists and is rare in polite society, many young men and women have joined hands to live together and have sex, and even start a family without marriage. Besides the famous singer couple above, there are many other stars who have decided to join hands with each other.
Some young men and women have joined hands and lived together, trying to see each other’s faces for many years, and even working together to build a life of honor and dignity until they are old enough to decide to get married. There are many couples.
Building a life and a love life like this has its successes and failures, and there are also many fights and disagreements. In the past, premarital life and living together were fraught with jealousy and even violence. There were also many cases of violence.
Some of these changes in social contexts are due to economic conditions and the influx of foreign cultures. Nowadays, the cost of a proper wedding is high, while income is limited and family resources are scarce. Therefore, some young men and women decide to live together before marriage, to unite as a force to seek the fruits of their efforts, to have capital to organize a ceremony to seek recognition from society as equals and equals with others.
Based on the law and natural law, deciding to join hands and have sexual relations with each other before marriage is not wrong, but they are responsible for the children born. When people reach adulthood, the need for sexual relations will arise, and it is also part of the rights that every person has. This problem is the need of instinct that nature requires, but society uses tradition and culture as a barrier to prevent and suppress the mind and defines it as a moral value to impose.
In particular, the results of the testimony of the sexual union that occurs, namely sons or daughters, are not illegal. They have all the rights like ordinary boys and girls. When it happens, even if their father and mother are not married, they can still register a birth certificate, which is a legal document that identifies their identity and nationality of birth, with just a medical certificate.
In summary, let’s weigh in and what has been mentioned above can be considered as a discussion idea to be a capital for young people to consider in deciding to set plans or activities in life when the day of love, which some call Valentine’s Day, arrives on Friday, February 14th. This year 2025.
Please think carefully and weigh the causes and effects related to honor, decency, and justice that may arise when you make a decision. The future is yours and the fruits we build will come, and please be prepared to accept and fight for success in the future. And the boys and girls who are born from this fruit, do not let them be involved because they have laws that protect their dignity and honor and guarantee all their rights.