វៀតណាម ៖ ឈានមកដល់ថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ សារព័ត៌មានវៀតណាម VN Express បានរាយការណ៍ថា ក្នុងប្រតិបត្តិការពន្លឿនការបើកផ្លូវតភ្ជាប់ពីញ៉ាត្រាង ទៅដាឡាត់ ឡើងវិញឱ្យបានឆាប់ ប៉ុន្តែត្រូវប្រទះនឹងឧបសគ្គដោយសារដុំថ្មយក្សទម្ងន់ដល់ទៅជាង៤៥០តោន ដែលរមៀលធ្លាក់ពីលើភ្នំមកលើផ្លូវជាតិនោះ មន្ត្រីជំនាញនៃអង្គភាពសំណង់បានប្រើប្រាស់រំសេវចំនួន១៧គីឡូក្រាម ដើម្បីបំផ្ទុះបំបែកថ្មដោយជោគជ័យ កាលពីរាត្រីថ្ងៃច័ន្ទម្សិលមិញនេះ ។
ថ្មយក្សមួយដុំនេះមានកម្ពស់ជាង៤ម៉ែត្រ និងប្រវែងជាង៦ម៉ែត្របានរមៀលពីលើភ្នំមកធ្លាក់ចំពាក់កណ្តាលនៃផ្លូវកែងចង្កេះភ្នំតាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ 27C ក្នុងឃុំសឺនថៃ ស្រុកខាញ់វិញ នៃខេត្តខាញ់ហ្វា ។ ក្រៅពីថ្មដ៏ធំនេះក៏មានដីភក់ និងថ្មភ្នំជាច្រើនបានធ្លាក់មកបិទផ្លូវជាតិមួយនេះ ជាច្រើនកន្លែងដែលបណ្តាលឱ្យដល់ការធ្វើដំណើរពីទីក្រុងទេសចរណ៍ឆ្នេរសមុទ្រញ៉ាត្រាង ទៅកាន់ទីក្រុងដាឡាត់ ខេត្តឡឺមដុង ត្រូវបានបិទផ្អាកទាំងស្រុង ។
សូមបញ្ជាក់ថា ផ្លូវជាតិលេខ 27C មានប្រវែង១២១គីឡូម៉ែត្រ និងជាផ្លូវសំខាន់តភ្ជាប់ទីក្រុងដាឡាត់ជាមួយទីក្រុងញ៉ាត្រាង ដោយរថយន្តតូចធំតែងតែជ្រើសរើសផ្លូវនេះ ដើម្បីធ្វើដំណើររវាងទីក្រុងទាំងពីរ ។ ទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ ការធ្វើដំណើរនឹងផ្លូវឆ្លងកាត់ផ្លូវចង្កេះ Khanh Le Pass ប្រវែង៣៣គីឡូម៉ែត្រ ហើយដែលជាទីតាំងមួយឧស្សាហ៍កើតមានការបាក់ដីចុះពីភ្នំក្នុងរដូវវស្សា ។
លោក Chu Van An អនុប្រធាននាយកដ្ឋានដឹកជញ្ជូនខេត្ត Khanh Hoa បាននិយាយថា ភ្លៀងធ្លាក់ជោគជាំជាប់ៗគ្នាអស់ជាច្រើនថ្ងៃ ក្នុងតំបន់បណ្តាលឱ្យកើតមានឧបទ្ទវហេតុបាក់ដី ចុះពីភ្នំដ៏ធំសម្បើមបានកើតឡើង កាលពីអាទិត្យ ។ មកដល់ថ្ងៃអង្គារនេះ លោក An ថា នៅតែមានទីតាំងបាក់ដីចំនួនពីរដែលនៅចម្ងាយពីគ្នាប្រហែល១០គីឡូម៉ែត្រ និងបានរកឃើញស្នាមប្រេះប្រវែងប្រហែល២០ម៉ែត្រនៅលើផ្លូវនេះ ដែលបង្ហាញពីហានិភ័យនៃការដាក់ស្រុតផ្លូវ ដែលអាជ្ញាធរខេត្ត Khanh Hoa និង Lam Dong បានតម្លើងស្លាកសញ្ញាព្រមាន និងខ្សែការពារ ដើម្បីបង្ការគ្រោះថ្នាក់នៅទីតាំង ខណៈពេលដែលមន្ត្រីជំនាញកំពុងតាមដានសភាពការណ៍ និងរកវិធីសាស្ត្រដោះស្រាយ ។
ក្រៅទីតាំងដែលមានថ្មយក្សធ្លាក់ និងទីតាំងបាក់ដីធ្ងន់ធ្ងរទាំងពីរនៅតាមបណ្តោយផ្លូវចង្កេះភ្នំ Khanh Le មានសេចក្តីរាយការណ៍ថា ការបាក់ដីទ្រង់ទ្រាយធំមធ្យមៗចំនួន៦ទីតាំងទៀត ក្នុងចំងាយពី៤-៦ គីឡូម៉ែត្រពីគ្នា ហើយការបាក់ដីទាំងនោះប្រហែលពី២០០ ទៅ៣០០ ម៣ ប្រវែងពី១០-២០ ម៉ែត្រ ។
ឧប្បត្តិហេតុទាំងនោះបានបណ្តាលឱ្យភ្ញៀវទេសចរជាង២៦០នាក់ ត្រូវបានជាប់គាំងជំរុញឱ្យអាជ្ញាធរ ខេត្តឡឺមដុង និងខាញ់ហ្វា បញ្ជូនកងកម្លាំងដើរឆ្លងព្រៃនាំយកស្បៀងអាហារទៅជូនពួកគេ ហើយបានសង្គ្រោះពួកគេមកកាន់កន្លែងមានសុវត្ថិភាព ។
គិតចាប់ពីអាទិត្យមកដល់ថ្ងៃអង្គារ៍នេះ ទាំងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងអង្គភាពជំនាញនៅតែបន្តបើកប្រតិបត្តិការយ៉ាងសកម្មដោយប្រើគ្រប់មធ្យោបាយ ដើម្បីសម្អាតដីភក់ និងថ្មរាប់តោនទាំងនោះចេញពីផ្លូវខាងលើឱ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើបាន ដើម្បីឈានទៅបើកផ្លូវតភ្ជាប់តំបន់ទាំងពីរឡើងវិញ ប៉ុន្តែភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំងដែលបន្តអូសបន្លាយ គឺជាឧបសគ្គដ៏ចម្បង ។
យោងតាមនាយកដ្ឋានឧតុនិយមវៀតណាម បានឱ្យដឹងថា ខេត្តខាញ់ហ្វា និងខេត្តជិតខាង មានភ្លៀងធ្លាក់ពី ១៥០ ទៅ ២០០មីលីម៉ែត្រក្នុងមួយថ្ងៃក្នុងរយៈពេលជាច្រើនថ្ងៃជាប់គ្នា ដែលបណ្តាលឱ្យមានទឹកជំនន់នៅតំបន់មួយចំនួន រួមទាងការបាក់ដីភ្នំរាប់សិបកន្លែង៕

Giant rock falls from mountain in Vietnam, weighs more than 450 tons
Vietnam: On December 17, 2024, Vietnamese news outlet VN Express reported that in an operation to speed up the reopening of the Nha Trang-Da Lat highway, which was hampered by a giant boulder weighing more than 450 tons that rolled down the mountain onto the national highway, construction workers used 17 kilograms of explosives to successfully break the boulder on Monday night.
A giant rock, more than 4 meters high and more than 6 meters long, rolled down a mountainside and fell halfway down a mountainside road along National Road 27C in Son Thai commune, Khanh Vien district, Khanh Pha province. In addition to the large rock, many mudslides and boulders have also blocked the national road, causing travel from the coastal tourist city of Nha Trang to the city of Da Lat in Lam Dong province to be completely suspended.
Please note that National Road 27C is 121 kilometers long and is the main road connecting Da Lat with Nha Trang, with small and large vehicles often choosing this road to travel between the two cities. However, the road passes through the 33-kilometer Khanh Le Pass, a place prone to landslides during the rainy season.
Mr. Chu Van An The deputy head of Khanh Hoa Provincial Department of Transport said that several days of continuous heavy rain in the area caused a massive landslide that occurred on Sunday. As of Tuesday, An said there were still two landslide sites about 10 kilometers apart and cracks about 20 meters long were found on the road, indicating the risk of landslides. Khanh Hoa and Lam Dong provincial authorities have installed warning signs and protective lines to prevent accidents at the sites while experts monitor the situation and find solutions.
In addition to the two major rockfalls and landslides along the Khanh Le mountainside road, six other medium-sized landslides were reported at a distance of 4-6 km from each other, with the landslides measuring about 200-300 m3 and 10-20 m long.
The incidents have left more than 260 tourists stranded, prompting authorities in Lam Dong and Khanh Pha provinces to send troops through the jungle to bring them food. And rescued them to a safe place.
From Sunday to Tuesday, both local authorities and specialized units continue to operate actively using all means To clear the tons of mud and rocks from the road as soon as possible, the road connecting the two areas is being reopened, but the heavy rain that continues to fall is the main obstacle.
According to the Vietnam Meteorological Department, Khanh Hoa and neighboring provinces have received 150 to 200 millimeters of rain per day for several days in a row, causing flooding in some areas, including dozens of landslides.