រាជធានីភ្នំពេញ ៖ ផ្ទះ១ខ្នងដែលសង់ពីឈើខាងលើ និងរៀបបន្ទប់ថ្មខាងក្រោម ដំបូលប្រក់ក្បឿង ត្រូវបានក្លាយជាចំណីព្រះអគ្គិទាំងស្រុង ហើយ បើតាមការស្រាវជ្រាវពីកម្លាំងសមត្ថកិច្ចបានរកឃើញថា ការឆាបឆេះនេះបង្កឡើងដោយការឆ្លងចរន្តអគ្គិសនី ។
ដោយឡែក ស្ត្រីដែលជាម្ចាស់ផ្ទះម្នាក់ក្រោយពេលបានឃើញផ្ទះ រួមនិងទ្រព្យសម្បត្តិទាំងអស់ត្រូវភ្លើងឆេះបំផ្លាញអស់គ្មានសល់បែបនេះ ធ្វើឲ្យគាត់មានការតក់ស្លុតរន្ធត់ខ្លាំងណាស់ រហូតដួលសន្ល.ប់ស្ដូកស្ដឹងថែមទៀតផង ។
ហេតុការណ៍នោះបានកើតឡើង បង្កឲ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើល កាលពីវេលាម៉ោង១០និង១៥នាទីព្រឹក ថ្ងៃទី២៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ នៅក្នុងភូមិកំរៀង សង្កាត់កន្ទោក ខណ្ឌកំបូល រាជធានីភ្នំពេញ ។
ផ្ទះដែលត្រូវភ្លើងឆេះខាងលើនោះ មានទំហំ៧ម៉ែត្រគុណនឹង១២ម៉ែត្រ ជាប្រភេទផ្ទះឈើខាងលើ និងមានបន្ទប់ថ្មខាងក្រោម ដំបូលប្រក់ក្បឿង ដែលមានម្ចាស់ឈ្មោះ យ៉ាំ យឿន ភេទស្រី អាយុ៥៨ឆ្នាំ គាត់ជាស្រីមេម៉ាយ ។
តាមប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរស់នៅក្នុងភូមិខាងលើបានប្រាប់ថា នៅមុនពេលមានភ្លើងឆេះនោះ ស្ត្រីដែលម្ចាស់ផ្ទះខាងលើបានទៅស្នាក់នៅជាមួយកូនស្រីម្នាក់ នៅជិតសាលាកូរ៉េ សង្កាត់សំរោងក្រោម ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ ។ គាត់បានទុកកូនប្រុសម្នាក់ ឈ្មោះ លន រតនៈ អាយុ២៤ឆ្នាំ ឲ្យនៅចាំផ្ទះម្នាក់ឯង រហូតដល់ពេលកើតហេតុ ស្រាប់តែមានភ្លើងឆេះផ្ទះ ហើយទាល់តែឆេះខ្លាំងសន្ធោសន្ធៅទៅហើយ ទើបដឹង និងមានការភ្ញាក់ផ្អើល ។
ពេលនោះ អ្នកភូមិបាននាំគ្នាជួយពន្លត់ដែរ ប៉ុន្តែមិនរលត់នោះទេ ភ្លើងឆេះលឿនខ្លាំងណាស់ ព្រោះតែជាផ្ទះឈើ និងពុំអាចយកទ្រព្យសម្បត្តិចេញពីក្នុងផ្ទះនោះទាន់ឡើយ ។
សមត្ថកិច្ចបានប្រាប់ឲ្យដឹងថា នៅពេលកើតមានគ្រោះអគ្គិភ័យនោះភ្លាម កម្លាំងអាជ្ញាធរ និងសមត្ថកិច្ចបានចេញអន្តរាគមន៍ និងហៅរថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យជាច្រើនគ្រឿងចេញទៅអន្តរាគមន៍បាញ់ពន្លត់ទើបរលត់ទៅវិញមិនឆេះរាលដល់ផ្ទះអ្នកជិតខាង ។
ក្នុងនោះមានរថយន្តការិយាល័យបង្ការ ពន្លត់ និងសង្គ្រោះអគ្គិភ័យចំនួន០៦គ្រឿងប្រើប្រាស់ទឹកអស់ចំនួន២រថយន្តស្មើនឹង៨ម៉ែត្រគូប ។ រថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យប្រចាំការ នៅសាលាខណ្ឌកំបូល០១គ្រឿង ប្រើប្រាស់ទឹកអស់០១រថយន្តស្មើនឹង៤ម៉ែត្រគូប ។
រថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យរបស់កងពលតូចលេខ៧០ ចំនួន៦គ្រឿងប្រើប្រាស់ទឹកអស់៤រថយន្ត ស្មើនឹង៣៦ម៉ែត្រគូប ។ រថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យរបស់បញ្ជាការដ្ឋានទ័ពពិសេសឆ័ត្រយោង៩១១ចំនួន៣គ្រឿង ប្រើប្រាស់ទឹកអស់៣ រថយន្តស្មើនឹង១២ម៉ែត្រគូប ។ និងរថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យរបស់បុរីសង្ឃឹមថ្មី ចំនួន០២គ្រឿងប្រើប្រាស់ទឹកអស់២រថយន្ត ស្មើនឹង៨ម៉ែត្រគូប ។
ដោយឡែក យុវជនឈ្មោះ លន រតនៈ ដែលត្រូវជាកូនម្ចាស់ផ្ទះបាននិយាយនៅក្រោយពេលកើតហេតុនោះថា ខ្លួនក៏មិនបានដឹងថា ភ្លើងឆេះផ្ទះភ្លាមៗនោះឡើយ ព្រោះនៅមុនពេលកើតហេតុ ខ្លួនបានបិទទ្វារផ្ទះចាក់សោចោលរួចទៅមើលស្រែ ហើយបានបិទបារ៉ែតភ្លើងរួចរាល់ទើបចេញទៅ លុះក្រោយមកស្រាប់តែមានភ្លើងឆេះផ្ទះបែបនេះតែម្ដង ៕

A wooden house was completely consumed by fire while the owner fell asleep.
Phnom Penh: A house built of wood above and stone room below the tiled roof has become the food of the fire According to the research from the police found that the fire was caused by an electric shock.
Separately, a woman who is the owner of the house, after seeing the house and all the property was destroyed by fire, did not do this. He was so shocked that he fainted.
The incident took place at 10:15 a.m. on November 27, 2024 in the village Kamrieng, Sangkat Kantouk, Khan Kampoul, Phnom Penh.
The house that caught fire above is 7 meters by 12 meters, a wooden house above and has a stone room Under the tiled roof, the owner is Yam Yoeun, a 58-year-old widow.
According to the villagers, before the fire, the woman who was the owner of the house went to stay. With a daughter near the Korean school, Sangkat Samrong Krom, Khan Por Sen Chey. He left his 24-year-old son Lon Rattanak alone at home until the house caught fire. Extremely strong, just realized and surprised.
At that time, the villagers came to help put out the fire, but did not put out the fire very quickly because it was a wooden house and did not Property can be removed from the house yet.
Authorities said that when the fire broke out, the authorities immediately intervened and called the fire truck. Many of the units went out to intervene and put out the fire, but the fire did not spread to the neighbors’ houses.
Among them, there are 6 fire prevention and rescue office vehicles, 2 of which use 8 cubic meters of water. One fire truck stationed at the top district hall uses 1 truck equal to 4 cubic meters of water.
Six fire trucks of the 70th Brigade use 4 trucks, equal to 36 cubic meters of water. Three fire trucks of the 911 Paratroopers Command use 3 vehicles equal to 12 cubic meters of water. And 2 fire trucks of Borey Sangkum Thmey, using 2 trucks equal to 8 cubic meters of water.
Separately, a young man named Lon Rattanak, who was the son of the owner of the house, said after the incident that he did not know that the house was on fire Immediately, because before the incident, he locked the door of the house, locked it, went to look at the fields and turned off the light bar. Ready to go, but then suddenly there is a fire in the house like this.