​សំណង់​ទប់​ច្រាំង​ស្ទឹង​សង្កែ​ខាងក្រោម​ទំនប់​សា​លា​តា​អន​បាក់​ស្រុត តើ​បញ្ហា​បច្ចេកទេស ​ឬ​ទឹក​ហូរ​ច្រោះ?​
ខេត្តបាត់ដំបង ៖ សំណង់​ឡប់ឡែ​ចាត់​ទប់​ច្រាំង​ស្ទឹង​សង្កែ​ផ្នែក​ខាងក្រោម​នៃ «​ទំនប់​សាលា​តា​អន​» ត្រើយ​ខាងកើត ដែល​ស្ថិត​ក្នុង​ឃុំ​ព្រែក​ខ្ពប ស្រុក​ឯក​ភ្នំ បាន​រង​ការ​ខូចខាត​បាក់​ស្រុត​អស់​ប្រវែង​ជាង​​​១៤០​ម៉ែត្រ ដែល​មន្ត្រី​នៃ​មន្ទីរ​ជំនាញ​ពុំ​ទាន់​ហ៊ាន​សន្និដ្ឋាន​ឲ្យ​ប្រាកដ​ថា តើ​បណ្ដាល​មក​ពី​បញ្ហា​បច្ចេកទេស…
ខេត្តបាត់ដំបង ៖ សំណង់​ឡប់ឡែ​ចាត់​ទប់​ច្រាំង​ស្ទឹង​សង្កែ​ផ្នែក​ខាងក្រោម​នៃ «​ទំនប់​សាលា​តា​អន​» ត្រើយ​ខាងកើត ដែល​ស្ថិត​ក្នុង​ឃុំ​ព្រែក​ខ្ពប ស្រុក​ឯក​ភ្នំ បាន​រង​ការ​ខូចខាត​បាក់​ស្រុត​អស់​ប្រវែង​ជាង​​​១៤០​ម៉ែត្រ ដែល​មន្ត្រី​នៃ​មន្ទីរ​ជំនាញ​ពុំ​ទាន់​ហ៊ាន​សន្និដ្ឋាន​ឲ្យ​ប្រាកដ​ថា តើ​បណ្ដាល​មក​ពី​បញ្ហា​បច្ចេកទេស ឬ បណ្ដាល​មក​ពី​ទឹកភ្លៀង​ហូរ​ច្រោះ ទើប​នាំ​ឲ្យ​សំណង់​ស្រុត​រអិល​ចុះ​ក្នុង​ស្ទឹង​បែប​នេះ?
កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២៤ កញ្ញា លោក ឡុ​ង ផលគុណ ប្រធាន​មន្ទីរ​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម​
ខេត្ត បាន​ដឹកនាំ​កម្លាំង​ចុះ​ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​សំណង់​ច្រាំង​ស្ទឹង​ដែល​រង​ការ​ខូចខាត តែ​ពុំ​ទាន់​អាច​វាយតំលៃ​បែប​ណា ជុំវិញ​ការ​បាត់​ស្រុក​សំណង់​ច្រាំង​ស្ទឹង «​ទំនប់​សាលា​តា​អន​» នេះ​ទេ ។ លោក ឡុ​ង ផលគុណ បាន​ប្រាប់​ថា សំណង់​ច្រាំង​ស្ទឹង​ដែល​បាក់​ស្រុត ខូចខាត​អស់​ប្រវែង​ជាង​១៤០​ម៉ែត្រ ។ ក្នុង​នោះ សំណង់​ឡប់ឡែ​ចាក់​ទប់​ច្រាំង​ស្ទឹង​ខូចខាត​ប្រវែង​៩៤​ម៉ែត្រ និង​បាត់​ស្រុក​ដី​ធម្មជាតិ​ប្រវែង​ប្រមាណ​៤០​ម៉ែត្រ​ថែម​ទៀត ។
អ្នក​ភូមិ​ដែល​រស់នៅ​ក្បែរ​កន្លែង​កើតហេតុ​បាន​និយាយ​ថា សំណង់​ទប់​ច្រាំង​ស្ទឹង​ខាងលើ​នេះ បាន​បាក់​ស្រុត​ចុះ​ក្នុង​ស្ទឹង​ប្រហែល​ជាង​១០​ថ្ងៃ​កន្លង​មក​ហើយ ក្នុងអំឡុងពេល​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ជោកជាំ ។ អ្នក​ភូមិ​បាន​រំលឹក​ពី​ប្រវត្តិ​ខ្លះ​ៗ​នៃ​ការ​បាត់​ស្រុក​ច្រាំង​ស្ទឹង​ចំណុច​ខាងលើ​នេះ​ថា រាប់​សិប​ឆ្នាំ​កន្លង​មក​ហើយ ច្រាំង​ស្ទឹង​ចំណុច​ខាងលើ មិន​ធ្លាប់​បាក់​ស្រុត​ធ្ងន់ធ្ងរ​បែប​នេះ​ទេ ។ ធ្លាប់​បាក់​ស្រុត​ដែរ តែ​ស្រុត​តិចតួច ទើបតែ​ពេល​នេះ ក្រោយ​ពេល​ចាក់​សំណង់​ទប់​ច្រាំង​ស្ទឹង ស្រាប់តែ​បាក់​ស្រុត​ធ្ងន់ធ្ងរ​រអិល​ចូល​ស្ទឹង ទាំង​សំណង់​ទប់​ច្រាំង​ស្ទឹង​ទាំង​ដី​ធម្មជាតិ​តែ​ម្ដង ។
បើ​តាម​ការ​ពិនិត្យ​ជាក់ស្ដែង ស្នាម​បាក់​ស្រុត​ថ្មី​ៗ​បាន​កើតឡើង​ស្ទើរ​រាល់ថ្ងៃ ដែល​ចំណុច​ខ្លះ​បាក់​ស្រុត​ជម្រៅ​ជាង​០១​ម៉ែត្រ រីឯ​ចំណុច​ខ្លះ​ទើប​ស្រុត​ថ្មី​ៗ និង​កន្លែង​ខ្លះ​កំពុង​ចាប់ផ្ដើម​ប្រេះ​ស្រុត​ជា​បន្តបន្ទាប់​ទៀត ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ខាងក្រោម​នៃ​មាត់​ស្ទឹង ។ សំណង់​ទ្វារ​ទឹក​សាលា​តា​អន ស្ថិត​នៅ​តាម​ដងស្ទឹង​សង្កែ ដែលមា​នទី​តាំងនៅ​ក្នុងស្រុក​ឯង​ភ្នំ គឺជា​សំណង់​មេ​ស្ទាក់​ទឹក​ដ៏​ធំ​មួយ ក្នុង​ចំណោម​ប្រព័ន្ធ​ប្រឡាយ​ទឹកជា​ច្រើន​ខ្សែ​ទៀត​ដែល​ស្ថិត​ក្នុង​«​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ទំនប់​សាលា​តា​អន​» ។
យោង​តាម​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ទំនប់​ទឹក​សាលា​តា​អន​នេះ «​សំណង់​ទ្វារ​ទឹក​សាលា​តា​អន​» មានកំ​ពស់​២៤​ម៉ មាន​ប្រវែង​៧៤​ម៉ បំពាក់​ទ្វារ​ទឹកធំ​ដែល​មាន​ទទឹង​១០​ម៉ កំពស់​៦​ម៉ ចំនួន​៦​សន្លឹក ។ ជា​មួយ​គ្នា​នោះ ក៏​មាន​សាងសង់​ច្រក​ផ្លូវ​ត្រី​មួយ​កន្លែង ដែល​មាន​ទទឹង​០២​ម៉ កំពស់​០២​ម៉ បំពាក់​ទ្វារ​ទឹក​​ចំនួន​០២​សន្លឹក ។ ក្រៅពី​សាងសង់​សំណង់​ទ្វារ​ទឹក​សាលា​តា​អន​ដ៏​ធំ​ស​ម្រើ​ម​ខាងលើ​នេះ គម្រោង​នេះ​ក៏​មានការ​សាងសង់​ប្រឡាយ​ទឹក​ថ្មី និង​ស្ដារ​ប្រឡាយ​ទឹក​ចាស់​សរុប​ចំនួន​១០​ខ្សែ​ផង​ដែរ ។
គម្រោង​ទាំងអស់​ខាងលើ ទ​ទូល​សាងសង់​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន « អេស ឌី អេ ជី » សហការ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន « ញូ​វ​មី​ល​លី​ន​នី​ម »​។ បើ​តាម​ប្រវត្តិ​នៃ​ការ​សាងសង់ «​សំណង់​ទំនប់​ទ្វារ​ទឹក​សាលា​តា​អន​» នេះ បាន​សាងសង់​រយៈពេល​០៥​ឆ្នាំ​កន្លង​មក​ហើយ តែ​មិន​ទាន់​សម្ពោធ​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវ​ការ​នៅឡើយ​ទេ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​២០១៨ រហូត​មក​ដល់​ឆ្នាំ​២០២៣ នេះ ។ នេះ​បើ​តាម លោក ម៉ិ​ល សុផល អភិបាលស្រុក​ឯក​ភ្នំ ដែល​បាន​បញ្ជាក់​ប្រាប់​កោះសន្តិភាព នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៥ កញ្ញា នេះ ។
លោក​អភិបាលស្រុក​បាន​បញ្ជាក់​ថា លោក​បាន​ចុះ​ពិនិត្យ​ចំណុច​ច្រាំង​ស្ទឹង ដែល​រង​ការ​ខូចខាត​នោះ​ហើយ គឺ​បាន​បាក់​ស្រុត​ខូចខាត​សំណង់​ទប់​ច្រាំង តែ​មិន​ទាន់​ប៉ះពាល់​ផ្លូវ​ធ្វើ​ដំណើរ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ទេ ។ ប៉ុន្តែ​យ៉ាងណា ពេល​នេះ មន្ត្រី​មន្ទីរ​ជំនាញ​បាន​ចុះ​ពិនិត្យ ដើម្បី​មាន​វិធានការ​ទប់ស្កាត់​ហើយ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​បាក់​ស្រុត​ច្រាំង​ស្ទឹង​ខាងលើ​នេះ ពិតមែនតែ​មន្ត្រី​ជំនាញ​មិន​ទាន់​ធ្វើការ​ស​ន្និ​ដ្នា​ន​ជា​ផ្លូវការ​អំពី​មូលហេតុ​នៃ​ការ​បាក់​ស្រុត​ដី​នេះ ។ ប៉ុន្តែ​លោក ឡុ​ង ផលគុណ ប្រធាន​មន្ទីរ​ធនធានទឹក បាន​ប្រាប់​ថា បើ​ពិនិត្យ​លើ​ទិដ្ឋភាព​ជាក់ស្ដែង សំណង់​ច្រាំង​ស្ទឹង​នេះ អាច​ត្រូវ​ទឹកភ្លៀង​ហូរ​ច្រោះ​ផ្នែក​ខាងលើ ទើប​ធ្វើ​ឲ្យ​សំណង់​បាក់​ស្រុត​រអិល​ចុះ​ទៅ​ក្នុង​ស្ទឹង ។
លោក​បាន​លើក​ឡើង​ថា នៅ​ផ្នែក​ខាងកើត​ស្ទឹង (​ក្នុងភូមិ​) មាន​ប្រព័ន្ធ​ប្រឡាយ​សម្រាប់​រំដោះ​ទឹកជំនន់​ពី​ក្នុងភូមិ​ចូល​ក្នុង​ស្ទឹង តែ​សព្វថ្ងៃ​ត្រូវ​មាន​ម្ចាស់​ដី​នៅ​ក្បែរ​ប្រឡាយ​រំដោះ​ទឹក​នេះ នាំ​គ្នា​ចាក់​ដី​លុប​បិទ​ជិត រំលោភ​យក​អស់​សល់​តែ​ស្លាកស្នាម​ប្រព័ន្ធ​លូរ​ឆ្លងកាត់​ផ្លូវ ។
ដូច្នេះ​ហើយ ទើប​ពេល​មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ខ្លាំង​ជន់​លិច ហើយ​ទឹក​ហូរ​ច្រោះ​សំណង់​ច្រាំង​ស្ទឹង​ចុះ​ទៅ​ក្រោម ធ្វើ​ឲ្យ​សំណង់​បាក់​ស្រុត​រអិល​ចូល​ស្ទឹង​ទាំង​ផ្ទាំង​តែ​ម្ដង រហូត​ដី​ធម្មជាតិ​នៅ​តាម​មាត់​ស្ទឹង​នៅ​ផ្នែក​ខាងក្រោយ ក៏​ត្រូវ​បាក់​ស្រុត​ដែរ ។ ចំពោះ​វិធានការ​ទប់ស្កាត់ លោក ឡុ​ង ផលគុណ បាន​បញ្ជាក់​ថា នៅ​ពេល​នេះ យើង​មិន​អាច​ធ្វើ​អ្វី​កើត​ទេ ព្រោះ​ជា​រដូវវស្សា ទឹក​ស្ទឹ​ក​នៅ​ឡើង​នៅឡើយ ។
ប៉ុន្តែ​បើ​ប៉ះពាល់​ផ្លូវ​ធ្វើ​ដំណើរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ យើង​គ្រាន់តែ​ចាក់​ដី​លុប​បំពេញ​កន្លែង​បាក់​ស្រុត ដើម្បី​ស​ម្រូ​ល​ដល់​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជា​បណ្ដោះអាសន្ន​តែ​ប៉ុណ្ណោះ រហូត​ដល់​រដូវ​ទឹក​ស្រក ទើប​យើង​អាច​មាន​វិធានការ​ជួសជុល ឬ​ត្រូវធ្វើ​បែប​ណា​ចំពោះ​សំណង់​ទប់​ច្រាំង​ស្ទឹង​ដែល​បាក់​រអិល​ចូល​ក្នុង​ស្ទឹង​នេះ​ជា​ថ្មី​បាន ៕