កាត់ទោស​អតីត​ប្រធាន​បក្ស​ខ្មែរ​ក្រោក និង​គូកន លើ​សំណុំរឿង​ស្ទាក់​ប្លន់​អ្នកមាន​ប្រាក់​ជិះ​រថយន្ត​ឆ្លងកាត់​កំពង់ស្ពឺ
សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​លើកយក​សំណុំរឿង​អតីត​មេ​បក្ស​ខ្មែរ​ក្រោក និង​គូកន មក​បើក​សវនាការ​ជំនុំជម្រះ​ទោស ករណី​ស្ទាក់​ប្លន់​អ្នកមាន​ប្រាក់​ជិះ​រថយន្ត​ឆ្លងកាត់​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ មិន​បាន​សម្រេច ។ សវនាការ​នេះ
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ នា​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២២ សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​លើកយក​សំណុំរឿង​អតីត​មេ​បក្ស​ខ្មែរ​ក្រោក និង​គូកន មក​បើក​សវនាការ​ជំនុំជម្រះ​ទោស ករណី​ស្ទាក់​ប្លន់​អ្នកមាន​ប្រាក់​ជិះ​រថយន្ត​ឆ្លងកាត់​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ មិន​បាន​សម្រេច ។ សវនាការ​នេះ បាន​ធ្វើ​ឡើងជា​សាធា​រណៈ ដោយ​មាន​លោកស្រី ឈុ​ន ដា​វី ជា​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ជំនុំជម្រះ និង​ចំពោះ​មុខ​ជនជាប់ចោទ​៥​នាក់ ដែល​មាន​អតីត​មេ​បក្ស​ខ្មែរ​ក្រោក​ឈ្មោះ សុខ សុវណ្ណ​វ​ឌ្ឍ​នាសា​ប៊ុ​ង ជាប់ចោទ​ពី​បទ​.​ប៉ុនប៉ង​លួច​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់ទោស និង​កាន់កា​.​ប់​អាវុធ​ដោយ​គ្មាន​ការ​អនុញ្ញាត ដែល​ប្រព្រឹត្ត​នៅ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៣ ស្រុក​គងពិសី ខេត្តកំពង់ស្ពឺ កាលពី​អំឡុង​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១ ។
ជនជាប់ចោទ​ខាងលើ​រួម​មាន ៖ ១.​ឈ្មោះ សុខ សុវណ្ណ​វ​ឌ្ឍ​នាសា​ប៊ុ​ង ហៅ សុខ សុវណ្ណ​វ​ឌ្ឍ​នាសារ​ពង្ស ហៅ វិ​ល្លាម គ័ង ភេទ​ប្រុស អាយុ​៤៤​ឆ្នាំ អតីត​ប្រធាន​គណបក្ស​ខ្មែរ​ក្រោក ។ ២.​ឈ្មោះ កេ​ត ម៉ាច ភេទ​ប្រុស អាយុ​២៦​ឆ្នាំ ៣.​ឈ្មោះ អោ រ៉ា​ម៉​ន ភេទ​ប្រុស អាយុ​៣៧​ឆ្នាំ ៤.​ឈ្មោះ សុវណ្ណ រ៉ា​នុ​ត ភេទ​ប្រុស អាយុ​២៦​ឆ្នាំ ៥.​ឈ្មោះ នេ​ត ផៃ​មុនី ភេទ​ប្រុស អាយុ​៤២​ឆ្នាំ ក្នុង​នោះ​មាន​បក្សពួក​២​នាក់​ទៀត​កំពុង​រត់គេច​ខ្លួន ។
សវនាការ​នេះ បាន​ដំណើរការ​សាកសួរ​ដេញដោល​លើ​ជនជាប់ចោទ តែ​ដោយសារ​នៅ​ខ្វះចន្លោះ​នីតិវិធី​ជា​ច្រើន ទើប​លោកស្រី​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​សម្រេច​ចាត់​របៀប ពោល​គឺ​បង្វិល​សំណុំរឿង​ទៅ​ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​វិញ ដើម្បី​ឲ្យ​កោះហៅ​ជន​រង​គ្រោះ និង​សាក្សី​មក​បំភ្លឺ​ចំពោះ​មុខ​តុលាការ ដូច្នេះ​សម្រេច​ចាត់​របៀប និង​បិទ​សវនាការ ដោយ​មិន​កំណត់ពេល​ក្តី​លើក​ក្រោយ​នោះ​ឡើយ ។
សូម​ជម្រាប​ថា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២២ កន្លង​ទៅ លោកស្រី ឈុ​ន ដា​វី ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ជំនុំជម្រះ បាន​ប្រកាស​សាលក្រម​ផ្តន្ទាទោស​ជនជាប់ចោទ​ទាំង​៥​នាក់​ម្តង​រួច​មក​ហើយ ក្នុង​សំណុំរឿង​ប្លន់​អ្នកមាន​ប្រាក់ គឺ​ឧកញ៉ា អ៊ា​ន សៀវ​ម៉ី ដែល​ជា​អ្នកលក់​ផលិតផល​តាម​អន​ឡាញ ។ សំណុំរឿង​នោះ តុលាការ​ផ្តន្ទាទោស ៖
១.​ឈ្មោះ សុខ សុវណ្ណ​វ​ឌ្ឍ​នាសា​ប៊ុ​ង អតីត​ប្រធាន​គណបក្ស​ខ្មែរ​ក្រោក ដាក់​ពន្ធនាគារ​៩​ឆ្នាំ ២.​ឈ្មោះ កេ​ត ម៉ាច ដាក់​ពន្ធនាគារ​៦​ឆ្នាំ ៣.​ឈ្មោះ អោ រ៉ា​ម៉​ន ដាក់​ពន្ធនាគារ​៨​ឆ្នាំ ៤.​ឈ្មោះ សុវណ្ណ រ៉ា​នុ​ត ដាក់​ពន្ធនាគារ​៨​ឆ្នាំ ៥.​ឈ្មោះ នេ​ត ផៃ​មុនី ដាក់​ពន្ធនាគារ​៨​ឆ្នាំ ពី​បទ​.​លួច​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់ទោស និង​កាន់កា​.​ប់​អាវុធ​ដោយ​គ្មាន​ការ​អនុញ្ញាត ដែល​ប្រព្រឹត្ត​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១ ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​សង្កាត់​ចោម​ចៅ​៣ ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
សាលក្រម​នេះ សម្រេច​ឲ្យ​ជនជាប់ចោទ​ទាំងអស់​រួម​គ្នា​សង​សំណង​ទៅ​ដើមបណ្ដឹង​លើ​ទឹកប្រាក់​ចំនួន​៥០ ម៉ឺន​ដុល្លារ និង​ជំងឺ​ចិត្ត​២០០ លាន​រៀល ៕