រាជធានីភ្នំពេញ ៖ តាមរយៈការផ្ដល់បទសម្ភាសរបស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ទៅកាន់សារព័ត៌មានអង់គ្លេសReuter និង Fox News របស់សហរដ្ឋអាមេរិក បានក្លាយជាសារយ៉ាងច្បាស់ទៅកាន់អន្តរជាតិឱ្យជួយធ្វើជាសាក្សីជុំវិញអំពើរំលោភបំពានរបស់យោធាថៃមកលើកម្ពុជា និងរំលេចពីការប្តេជ្ញាចិត្តប្រកាន់យកដំណោះស្រាយ ដោយសន្តិវិធីផ្អែកលើយន្តការការទូត និងច្បាប់អន្តរជាតិសំខាន់ៗជាមួយថៃ ។
រាជរដ្ឋាភិបាលនៅតែបន្តជំរុញយ៉ាងសកម្ម និងស៊ីជម្រៅថែមទៀតនូវព័ត៌មានការទូតស្ដីពី «អំពើឈ្លានពានរបស់យោធាថៃមកលើកម្ពុជា» នៅលើឆាកអន្តរជាតិ ដើម្បីឱ្យសហគមន៍អន្តរជាតិឈរជាមួយសច្ចភាព យុត្តិធម៌ និងសន្តិភាព ដែលធ្វើឱ្យកម្ពុជា ត្រូវបានគេទទួលស្គាល់ថា ជាប្រទេសរងគ្រោះពីការឈ្លានពានរបស់ប្រទេសថៃដោយអយុត្តិធម៌។
លោកបណ្ឌិត គិន ភា អ្នកជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយ និងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ បានលើកឡើងថា ការផ្តល់បទសម្ភាសរបស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ដល់សារព័ត៌មានអង់គ្លេស Reuter និង Fox News របស់សហរដ្ឋអាមេរិក គឺជាការបង្ហាញជំហរការទូត កម្រិតខ្ពស់បំផុតរបស់កម្ពុជា និងបង្ហាញថា កម្ពុជា គឺជារដ្ឋស្រលាញ់សន្តិភាព និងចង់បានការដោះស្រាយបញ្ហាផ្អែកលើច្បាប់អន្តរជាតិ ។
លោកបណ្ឌិតបន្តថា ប្រមុខរដ្ឋាភិបាល បានលាតត្រដាងដ៏ច្បាស់លាស់បំផុត ពីអំពើឈ្លានពានរបស់យោធាថៃមកលើដែនអធិបតេយ្យ បូរណភាពទឹកដីកម្ពុជា ពិសេសការរំលោភបំពានក្រោយបទឈប់បាញ់។ ចំណុចមួយចំនួនទៀត នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍របស់សម្តេចធិបតី គឺជាការបង្ហាញពីសុឆន្ទៈរបស់កម្ពុជា ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែនដោយសន្តិវិធីឈរលើច្បាប់អន្តរជាតិ។
លើសពីនេះ លោកបណ្ឌិតបញ្ជាក់ថា៖ «យើងកំពុងតស៊ូមតិលើវេទិកាអន្តរជាតិដើម្បីទទួលបានឋានៈជាប្រទេសរងគ្រោះ និងថៃជាប្រទេសឈ្លានពាន ។ ហេតុអ្វីខ្ញុំនិយាយដូច្នេះ? យើងត្រូវទទួលស្គាល់ថា មកដល់ម៉ោងនេះ មិនទាន់មានប្រទេសណាមួយថ្លែងការណ៍ថ្កោលទោសថៃជាផ្លូវការថា ថៃឈ្លានពានយើងនៅឡើយទេ គេចាត់ទុកថា នោះជាជម្លោះព្រំដែន ឬការប៉ះទង្គិចគ្នាដោយប្រដាប់អាវុធប៉ុណ្ណោះ។ មាគ៌ារបស់យើងឆ្ពោះទៅការទាមទារ ទឹកដីយើងត្រឡប់មកវិញ» ។
លោក ថុង ម៉េងដាវីត អ្នកជំនាញភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងសន្តិសុខអន្តរជាតិបានលើកឡើងថា សហគមន៍អន្តរជាតិនៅតែបន្តចាត់ទុកការឈ្លានពានពីសំណាក់យោធាថៃ មកលើបូរណភាពទឹកដីកម្ពុជា គឺជាការប៉ះទង្គិចគ្នាដោយប្រដាប់អាវុធ តាមព្រំដែនប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្ដែមិនទាន់មានប្រទេសណាមួយចេញលិខិតថ្កោលទោស ទង្វើររបស់យោធាថៃនោះទេ ។
លោកបន្តថា ការផ្ដល់បទសម្ភាសជាមួយ សារព័ត៌មានអន្តរជាតិ របស់សម្ដេចធិបតី នៅសហរដ្ឋអាមេរិកនេះ គឺជាការទួងស្គរបន្លឺសំឡេងអយុត្តិធម៌បង្ហាញទៅកាន់ពិភពលោក ជុំវិញអំពើក្រឡេចក្រឡុចរបស់ថៃ ដែលតែងតែប្រើប្រាស់កល់ល្បិច អាក្រក់ឈ្លានពានបូរណភាព និងអធិបតេយ្យទឹកដីកម្ពុជានៅតាមព្រំដែន ។
អ្នកជំនាញភូមិសាស្ត្រនយោបាយបញ្ជាក់ថា៖ «ក្នុងស្មារតីទប់ទល់ជាមួយសត្រូវ ខាងក្រៅបែបនេះ ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់និន្នាការនយោបាយទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ត្រូវតែរួបរួមសាមគ្គីគ្នាជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ខំប្រឹងប្រែងទួងស្គរបំពងសំឡេងអយុត្តិធម៌បន្លែមទៀត ដើម្បីបង្ហាញចរិតអាក្រក់ពិតប្រាកដរបស់ថៃ និងអំពើឈ្លានពានមកលើកម្ពុជា» ។
សារព័ត៌មាន Fox News របស់សហរដ្ឋអាមេរិក បានចោទជាសំនួរទៅកាន់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ ប្រសិនបើវត្តមានរបស់យោធថៃ នៅតែបន្តរុញច្រានចូលទៅក្នុងទឹកដីរបស់អ្នក តើកម្ពុជាមានគម្រោងឆ្លើយតប យ៉ាងដូចម្តេច? តើកាលៈទេសៈណា ដែលបទឈប់បាញ់នឹងលែង មានប្រសិទ្ធភាព?
ជាការឆ្លើយតប សម្តេចធិបតីថ្លែងថា៖ យើងមានកិច្ចព្រមព្រៀងបទឈប់បាញ់ រវាងកងទ័ពទាំងពីរចូលជាធរមាន ប៉ុន្ដែកងទ័ពថៃនៅបន្តសកម្មភាពរបស់ខ្លួនដាក់ពង្រាយទូរកុងតឺន័រ និងរាយបន្លាលួសចូលជ្រៅក្នុងទឹកដីកម្ពុជា ។ នេះជាមូលហេតុដែលយើងនិយាយថា ការកាន់កាប់ទីតាំង គឺហួសពីការទាមទារជាឯកតោភាគីរបស់ប្រទេសថៃ ។
សម្ដេចបន្តថា តំបន់ទាំងនោះ គឺជាកម្មសិទ្ធិរបស់កម្ពុជា ដែលឥឡូវនេះពលរដ្ឋកម្ពុជាជាច្រើនគ្រួសារ មិនអាចវិលត្រឡប់ទៅស្រុកកំណើតរបស់ខ្លួនវិញបានទេ ។ ទង្វើររបស់យោធាថៃទាំងអស់នេះ ត្រូវបានអនុវត្តខុស ពីសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួម ដែលយើងមានរវាងប្រទេសទាំងពីរ ដែលត្រូវអនុញ្ញាតឱ្យជនស៊ីវិលទាំងអស់ ត្រឡប់មកផ្ទះពួកគេវិញ ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ ជំហររបស់យើងតែងតែប្រកាន់ខ្ជាប់ នូវដំណោះស្រាយដោយសន្តិវិធី ការសន្ទនាដោយសន្តិវិធី ព្រោះយើងមិនជឿថា ការប្រើប្រាស់សង្គ្រាម ដើម្បីបញ្ឈប់សង្គ្រាម គឺគ្មាននិរន្តរភាព ឬជាក់ស្តែងនោះទេ ។ នេះជាមូលហេតុដែលយើងបានស្នើឱ្យប្រទេសថៃ គោរពកិច្ចព្រមព្រៀង ដែលមានលោកប្រធានាធិបតី Trump និងប្រធានអាស៊ាន គឺលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី Anwar បានធ្វើជាសាក្សី ដែលបានកំណត់លក្ខខណ្ឌច្បាស់លាស់មួយ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ ពីព្រោះជម្លោះរវាងប្រទេសថៃ មូលហេតុចម្បងគឺជម្លោះទឹកដី ។ លោកប្រធានាធិបតី Trump បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការសម្របសម្រួល និងធានាឱ្យមានបទឈប់បាញ់តាំងតែពីលើកដំបូងរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសថៃ ៕ អត្ថបទសហការ