វិស័យ​ទាំង ៥​ដើមឆ្នាំ​២០២៦​ មាន​យុវជន​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន​ច្រើន​ជាងគេ ក្នុង​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ ១,៥​លាន​នាក់ ​របស់​សម្ដេច​ធិ​បតី
រាជធានីភ្នំពេញ​ ៖ ដើមឆ្នាំ​២០២៦​នេះ មាន​ជំនាញ​លើ​វិស័យ​ចំនួន ៥ ដែល​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយ​រង​ហានិភ័យ ចាប់អារម្មណ៍​ក្នុង​ការ​ដាក់​ពាក្យ​ស្នើ​សុំ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន​ច្រើន​ជាងគេ​ក្នុង​កម្មវិធី​បណ្ដុះ​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ…
រាជធានីភ្នំពេញ​ ៖ ដើមឆ្នាំ​២០២៦​នេះ មាន​ជំនាញ​លើ​វិស័យ​ចំនួន ៥ ដែល​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយ​រង​ហានិភ័យ ចាប់អារម្មណ៍​ក្នុង​ការ​ដាក់​ពាក្យ​ស្នើ​សុំ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន​ច្រើន​ជាងគេ​ក្នុង​កម្មវិធី​បណ្ដុះ​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយ​រង​ហានិភ័យ ចំនួន ១,៥ លាន​នាក់ (TVET 1.5M) របស់​សម្ដេច​ធិ​បតី ​។
អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ លោក ស៊ុន មេ​សា បានឱ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ នេះ​ថា វិស័យ​ទាំង ៥​នោះ​រួម​មាន វិស័យ​ធុរកិច្ច និង​ព័ត៌មានវិទ្យា​, វិស័យ​ទេសចរណ៍​, វិស័យ​សំណង់​, វិស័យ​កសិកម្ម និង​ក​សិ​-​ឧស្សាហកម្ម និង វិស័យ​បរិក្ខារ​ត្រជាក់​និង​កំ​ដៅ ​។
អ្នកនាំពាក្យ​រូប​នេះ​បញ្ជាក់​ថា វិស័យ​ធុរកិច្ច និង​ព័ត៌មានវិទ្យា ឈរ​នៅ​លំដាប់​លេខ​រៀង​ទី​១ ដែល​មាន​អ្នក​ស្នើ​សុំ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន​ចំនួន ៣០,៧២៩​នាក់ បន្ទាប់​មក​វិស័យ​ទេសចរណ៍ មាន​អ្នក​ស្នើ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន ២៦,១៦០​នាក់ វិស័យ​សំណង់​មាន​អ្នក​ស្នើ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន ២៣,២៨២​នាក់ វិស័យ​កសិកម្ម និង​ក​សិ​-​ឧស្សាហកម្ម​មាន​អ្នក​ស្នើ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន ១៩,២៧៨​នាក់ និង​វិស័យ​បរិក្ខារ​ត្រជាក់​និង​កំ​ដៅ មាន​អ្នក​ស្នើរ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន​ចំនួន ១៨,៤៧៩​នាក់ ។
លោក​ថ្លែង​ថា​៖ «​ការ​ពង្រឹង​ជំនាញ​គឺជា​ទុន​ដ៏​សំខាន់​មួយ ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​ផ្ដល់​ជូន និង​ជួយ​សម្រួល​ដល់​អតីត​ពលករ យុវជន​ម​ពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយ​រង​ហានិភ័យ​ដើម្បី​ចាប់​យក​ឱកាស​ការងារ ស្រប​ពេល​ដែល​កម្ពុជា​កំពុង​ប្រែក្លាយ​កម្លាំង​ពលកម្ម​ពី​អតិពលកម្ម​ទៅ​ជា​កម្លាំង​មាន​ជំនាញ​ជាក់លាក់ ច្បាស់លាស់ ផលិតភាព​ខ្ពស់ ដើម្បី​បង្កើន​ប្រាក់​ចំណូល​កាន់តែ​ខ្ពស់​» ​។
សូម​ជម្រាប​ថា កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស សម្រាប់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​ងាយ​រង​ហានិភ័យ​ចំនួន ១,៥ លាន​នាក់ (TVET 1.5M) ត្រូវ​បាន​ផ្តួចផ្តើម​ឡើង​ដោយ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន និង​ប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ដោយ សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៣ ៕ អត្ថបទសហការ