ឆ្លើយ​តប​នឹង​ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់ នៃ​​ការងារ​នៅ​ថៃ៖ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ ប្រាប់​ទៅ​ពលករថា កម្ពុជា​មានឱកាស​ការងារ​សម្បូរ​បែប អត្ថប្រយោជន៍​ច្រើន​ជាង និង​មាន​យន្តការ​គាំពារការងារ​គ្រប់គ្រាន់
រាជធានីភ្នំពេញ​៖ ឆ្លើយ​តប​នឹង​ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់ ​នៃ​នយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ថៃ ​អាណត្តិ​ថ្មី ដែល​មិន​ទាន់​ មានការ​សម្រេច​បែប​ណា​ ចំពោះ​ពលករ​ខ្មែរ​កំពុងធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ​លោក ស៊ុន…
រាជធានីភ្នំពេញ​៖ ឆ្លើយ​តប​នឹង​ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់ ​នៃ​នយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ថៃ ​អាណត្តិ​ថ្មី ដែល​មិន​ទាន់​ មានការ​សម្រេច​បែប​ណា​ ចំពោះ​ពលករ​ខ្មែរ​កំពុងធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ​លោក ស៊ុន មេ​សា បាន​លើក​ឡើង​ថា នៅ​កម្ពុជា​មានឱកាស​ការងារ​ដ៏​សម្បូរ​បែប មាន​ទាំង​អត្ថប្រយោជន៍​ច្រើន​ជាង និង​យន្តការ​គាំពារ​សម្រាប់​ពលករ​គ្រប់គ្រាន់ ដើម្បី​ជួយ​ស្វែងរក​ការងារ​ដល់​ពលករ​ខ្មែរ នៅ​ដែល​ពលករ​ត្រឡប់​មក​ប្រទេស​កំណើត​វិញ ​។
ឆ្លើយ​តប​នឹង​សំណួរ​អ្នក​សារ​ព័ត​មាននៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦​នេះ លោក ស៊ុន មេ​សា បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា បច្ចុប្បន្ន​រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​ នៅ​មិន​ទាន់​មាន​ភាព​ច្បាស់លាស់​នៅឡើយ​ ចំពោះ​បងប្អូន​ពលករ​ខ្មែរ ​ដែល​កំពុងធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​បងប្អូន​មួយ​ចំនួន​មានការ​ព្រួយបារម្ភ​ ពី​សុវត្ថិភាព​ការងារ ខណៈ​ដែល​ភាគី​កម្ពុជា​ មិន​ទាន់​ទទួល​បានការ​ជូនដំណឹង​ផ្លូវការ ​ណាមួយ​ពី​ភាគី​ថៃ​នៅឡើយ ​។
លោក​ថា​៖ «​យើង​កំពុង​តាមដាន​យ៉ាង​យកចិត្តទុកដាក់​ចំពោះ​ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់​នេះ ខ្ញុំ​ក៏​សូម​បញ្ជាក់​ថា នៅ​កម្ពុជា​មានការ​ងារ​រាប់​ម៉ឺន​កន្លែង ​ដែល​អាច​ផ្តល់​ប្រាក់​ចំណូល​សមរម្យ​ ជូន​បងប្អូន​ពលករ ក្នុង​ករណី​ដែល​ពួក​គាត់​ចង់រក​ការងារ​នៅ​ក្នុងស្រុក ​។ នៅ​ស្រុក​យើង មាន​អត្ថប្រយោជន៍​ជា​ច្រើន​ពី ប​.​ស​.​ស​. យើង​មាន​ច្រើន​ជាង និង​សម្បូរ​បែប ដែល​អាច​ជួយ​បាន​ទាំង​គ្រួសារ​ពួក​គាត់​តាម​រយៈ​របប​ភាគទាន​ស្ម័គ្រចិត្ត​។ បន្ថែម​ពី​នេះ បើ​ទោះបី​មិន​មាន​ជំនាញ ​ក៏​យើង​មាន​រៀបចំ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​វគ្គ​ខ្លី​ៗ ហើយ​អាច​ទទួល​បាន​ថវិកា​ ចាប់តាំងពី​ថ្ងៃ​ចូល​រៀន​ដំបូង ​។ ដូចនេះ​មិន​មាន​អ្វី​គួរ​ឱ្យ​បារម្ភ​ឡើយ​» ​។
អ្នកនាំពាក្យ​រូប​នេះ បាន​គូសបញ្ជាក់​ពី​យន្តការ​ នៃ​ការ​ផ្តល់​ការងារ​ធ្វើ​ជូន​អតីត​ពលករ​ សំខាន់​ៗ​រួម​មាន ការ​បើក​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ត្រៀម​ចូល​ទីផ្សារ​ការងារ​របស់​អតីត​ពលករ​ដែល​ផ្តល់​ថវិកា និង​ការ​ស្នាក់​នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​សិក្សា​ដោយ​ឥត​គិតថ្លៃ ការ​បន្ត​យុទ្ធនាការ​វេទិកា​ការងារ​នៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​សំខាន់​ៗ​ទាំង​១៤​ នៅ​ដើមឆ្នាំ​២០២៦​នេះ និង​យន្តការ​ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ ​តាម​រយៈ​យន្តការ​ប្រព័ន្ធ​ទំនាក់ទំនង​បន្ទាន់ ១២៩៧​ជាដើម ​។
លោក​បន្ត​ថា បុគ្គលិក និង​កម្មករនិយោជិត​ដែល​កំពុងធ្វើការ​ងារ​ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា មានឱកាស​ទទួល​បាន​ប្រាក់ខែ​ខ្ពស់ ប្រហាក់ប្រហែល​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​ដែរ ថែម​ទាំង​មាន​សេវា​ថែទាំ​សុខភាព តាម​រយៈ​បេឡា​ជាតិ​សន្ដិសុខ​សង្គម​(​ប​.​ស​.​ស​.), ធានា​រ៉ាប់រង​គ្រោះថ្នាក់​ការងារ និង​មាន​ប្រាក់​សោធន ខណៈ​ដែល​នៅ​ប្រទេស​ថៃ មិន​មាន​សេវា​ទាំង​អស់នេះ​ សម្រាប់​ជួយ​គាំពារ​ដល់​ពលករ​ខ្មែរ ​ដែល​មិន​មាន​ឯកសារ​គ្រប់គ្រាន់​នោះ​ទេ​ ។
បន្ថែម​លើ​នេះ លោក​ថា បងប្អូន​ប្រជា​ពលករ​ខ្មែរ ​ដែល​មក​ធ្វើ​ការងារ​នៅ​ជិត​ផ្ទះ មានឱកាស​ជួបជុំ​ក្រុម​គ្រួសារ មាន​ពេលវេលា​មើលថែ​ឱ​ពុក​ម្ដាយ និង​កូនចៅ​ដោយ​មិន​មានការ​ព្រួយបារម្ភ​ពីសុវត្ថិភាព​ជាង ​។
គិត​ត្រឹម​ខែមករា ឆ្នាំ​២០២៦​នេះ ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ និង​អតីត​ពលករ​ប្រមាណ​ជាង ៩៦​ម៉ឺន​នាក់ ក្នុង​នោះ​មាន​អតីត​ពលករ​ប្រមាណ ៦៣​ម៉ឺន​នាក់ ​បាន​ត្រឡប់​មក​កម្ពុជា ក្រោយ​កម្ពុជា និង​ថៃ​មាន​ជម្លោះ​តាម​ព្រំដែន​។ ក្នុង​នោះ​យន្តការ​ក្រសួង បាន​ជួយ​បងប្អូន​ពលករ​ទទួល​បានការ​ងារ​ធ្វើ​សរុប​ចំនួន​ជាង ៣១​ម៉ឺន តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ទូរ​សព្ទ ១២៩៧, វេទិកា​ការងារ​, ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ឱកាស​ការងារ និង​តាម​រយៈ​រោងចក្រ​ផ្ទាល់ ​។ ទន្ទឹម​នេះ អតីត​ពលករ​ចំនួន ៣២​ម៉ឺន​នាក់​ផ្សេង​ទៀត​បាន​ចាប់​យក​ជីវភាព​កសិកម្ម​បែប​គ្រួសារ ការងារ​ក្នុង​កសិដ្ឋាន ការដ្ឋាន​សំណង់ សិប្បកម្ម ភោជនីយដ្ឋាន និង​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​ ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ដើម្បី​បន្ត​ជួយ​ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ​ ជូន​អតីត​ពលករ ក្រសួង​ការងារ​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៦​នេះ បាន​រៀបចំ​យន្តការ​សំខាន់​ៗ​ចំនួន​២ គឺ​ការ​ផ្តល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដែល​មានការ​ឧ​ប​ត្ថ​ម​និង​ឱកាស​ការងារ​១០០% និង​ការ​បន្ត​រៀបចំ​វេទិការ​ការងារ សន្តិសុខ​សង្គម និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ចំនួន​ជាង ៦០​លើក បន្ថែម​ទៀត​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស ជា​ពិសេស​នៅ​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ ដែល​មាន​អតីត​ពលករ​ខ្មែរ​រស់នៅ​ច្រើន​ជាងគេ ​។
លោក ស៊ុន មេ​សា បញ្ជាក់​ថា​៖ «​បច្ចុប្បន្ន​ក្នុង​នាម​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ គឺ​យើង​ខិត​ប្រឹងប្រែង ​ក្នុង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ពី​ឱកាស​ការងារ​ ស្ទើ​តែ​គ្រប់​ម​ធ្យោ​យ​បាយ​នៅ​តាម​មូលដ្ឋាន ដើម្បី​នាំ​យក​ឱកាស​ការងារ​ជូន​បងប្អូន​យើង ​ដែល​ប្រ​ឡប់​មក​ពី​ប្រទេស​ថៃ​។ សម្រាប់​បងប្អូន​ពលករ​ខ្មែរ​យើង​មួយ​ចំនួន នៅ​មិន​ទាន់​បាន​ទទួល​ព័ត៌មាន​ពី​ឱ​ការងារ​ដ៏​សម្បូរ​បែប​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​យើង សូម​ចូល​ក្នុង​វេទិកា ឬ​ទាក់ទង​មក​ប្រព័ន្ធ Hotline ១២៩៧ ដែល​កំពុង​រង់ចាំ​បម្រើសេវា​ ៧​ថ្ងៃ​ ក្នុង​មួ​យស​ប្តា​ហ៍​» ​។
យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ជាមួយនឹង​ភាព​ស្រពិចស្រពិល​ មិន​ច្បាស់លាស់​នៃ​ទីផ្សា​ការងារ​នៅ​ថៃ លោក ស៊ុន មេ​សា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​បាន​អះអាង ការ​វិល​ត្រឡប់​របស់​បងប្អូន​ពលករ​ខ្មែរ​ ដែល​នៅ​ប្រទេស​ថៃ គឺជា​ឱកាស​មាស ដើម្បី​បំពេញតម្រូវការ​កម្លាំង​ពលកម្ម​តាម​រោងចក្រ សហគ្រាស​រាប់​ម៉ឺន​នាក់​ផង និង​ការ​ជួយ​បំប៉ន​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងស្រុក​ផង ដោយ​ក្រសួង​រៀបចំ​យន្តការ​សំខាន់​ៗ ​សម្រាប់​គាំពារ​ពលករ​ខ្មែរ​ ៕ អត្ថបទសហការ