កូន​អកតញ្ញូខឹង​សុំ​លុយ​ម្តាយ​៥ពាន់​រៀលទិញ​ស្រា​ផឹក​មិន​បាន ទាញ​ប៉័ងតោ​គំរាម រួច​យក​ឆ្នាំងបាយ​វាយ​ក្បាល​ម្តាយរ​ងរ​បួស
ខេត្តកណ្តាល ៖ នគរបាល​ស្រុក​កៀនស្វាយ ចាប់​ឃាត់ខ្លួន​កូន​អកតញ្ញូ ព្រោះតែ​ខឹង​សុំ​លុយ​ម្តាយ ៥,០០០​រៀល យក​ទៅ​ទិញ​ស្រា​ផឹក​មិន​បាន ក៏​ទាញ​កាំបិតប៉័ងតោ​គំរាម រួច​ហើយ​យក​ឆ្នាំងបាយ វាយ​ក្បាល​ម្តាយ…
ខេត្តកណ្តាល ៖ នគរបាល​ស្រុក​កៀនស្វាយ ចាប់​ឃាត់ខ្លួន​កូន​អកតញ្ញូ ព្រោះតែ​ខឹង​សុំ​លុយ​ម្តាយ ៥,០០០​រៀល យក​ទៅ​ទិញ​ស្រា​ផឹក​មិន​បាន ក៏​ទាញ​កាំបិតប៉័ងតោ​គំរាម រួច​ហើយ​យក​ឆ្នាំងបាយ វាយ​ក្បាល​ម្តាយ បណ្តាល​ឲ្យ​រង​របួស ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​សង្គ្រោះ​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ ។
ហេតុការណ៍​នេះ​បាន​កើតឡើង​នៅ​វេលា​ម៉ោង​០៣​និង​៣០​នាទី​ទៀប​ភ្លឺ ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ចំណុច​ភូមិ​ស្លាប​តា​អោន ឃុំ​គគីរ ស្រុក​កៀនស្វាយ ខេត្តកណ្តាល ។
លោក​វរសេនីយ៍ឯក ព្រុំ សំណាង អធិការ​នគរបាល​ស្រុក​កៀនស្វាយ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ជនសង្ស័យ​មានឈ្មោះ កុយ ចំណាន ហៅ​ពៅ ភេទ​ប្រុស អាយុ​២៨​ឆ្នាំ (​ត្រូវជា​កូនបង្កើត​) មុខរបរ​មិន​ពិត មាន​ទីលំនៅ ភូមិ​ស្លាប​តា​អោន ឃុំ​គគីរ ស្រុក​កៀនស្វាយ ខេត្តកណ្ដាល ។
ក្នុង​នោះ វត្ថុ​តាង​សមត្ថកិច្ច​ដកហូត​បាន​រួម​មាន ៖ ឆ្នាំងបាយ​អ៉ី​ណុ​ក​ចំនួន​១, និង​កាំបិតប៉័ងតោ (​ផ្លែ​ដែក​ដង​ឈើ​) ប្រវែង​២៨​សង់ទីម៉ែត្រ ចំនួន​១​ដើម ។
ចំណែក​ជន​រង​គ្រោះ​មានឈ្មោះ អុក វ​ណ្ណា ភេទ​ស្រី អាយុ​៧៣​ឆ្នាំ (​ត្រូវជា​ម្តាយបង្កើត​) មុខរបរ​នៅផ្ទះ មាន​ទីលំនៅ​ភូមិ​ស្លាប​តា​អោន ឃុំ​គគីរ ស្រុក​កៀនស្វាយ ខេត្តកណ្តាល ។
លោក​វរសេនីយ៍ឯក ព្រុំ សំណាង បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា មុន​ពេល​កើតហេតុ​ជនសង្ស័យ​ត្រូវជា​កូន បាន​ដើរ​លេង​មិន​ចូល​ផ្ទះ​ចំនួន​០៣​ថ្ងៃ​មក​ហើយ លុះ​មក​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ម៉ោង​០៣​និង​៣០​នាទី​ទៀប​ភ្លឺ ជន​រង​គ្រោះ​កំពុង​តែ​សម្រាក​នៅ​ក្នុងផ្ទះ ស្រាប់តែ​ជនសង្ស័យ​បាន​ដើរ​ចូល​មក​ក្នុងផ្ទះ ឃើញ​ជន​រង​គ្រោះ​កំពុង​តែ​សម្រាក​នៅ​លើ​គ្រែ ក៏​ស្រែក​សុំ​ប្រាក់​ចំនួន​៥,០០០​រៀល ដើម្បី​យក​ទៅ​ទិញ​ស្រា​ផឹក តែ​ជន​រង​គ្រោះ​មិន​មាន​ប្រាក់​ឲ្យ​ទេ ហើយ​ជន​រង​គ្រោះ​បាន​និយាយ​ប្រាប់​ថា កូន​ចូល​ដេក​ទៅ​យប់​ហើយ ចំណែក​ជនសង្ស័យ​ជា​កូន បាន​និយាយ​តប​វិញ​ថា «​អញ​មិន​ដេក​ទេ​» ភ្លាម​នោះ ជនសង្ស័យ​បាន​យក​កាំបិតប៉័ងតោ​នៅ​លើ​គ្រែ​មក​កាន់​នៅ​នឹង​ដៃ តែ​មិន​បាន​កាប់​ទៅ​លើ​ជន​រង​គ្រោះ​ទេ បន្ទាប់​មក​ជនសង្ស័យ​បាន​ទម្លាក់​កាំបិត​ចុះ រួច​ដើរទៅ​យក​ឆ្នាំងបាយ ពី​ចង្ក្រាន​បាយ មក​វាយ​ជន​រង​គ្រោះ​ចំ​ក្បាល​ខាងស្តាំ បណ្ដាល​ឲ្យ​របួស​ស្នាម ដេរ​២​ថ្នេរ បន្ទាប់​មក​ជនសង្ស័យ​បាន​បោក​ចាន​បាយ ចំនួន​៤​ចាន​បន្ថែម​ទៀត ក្រោយ​ពី​ធ្វើ​សកម្មភាព​រួច ជនសង្ស័យ​បាន​ចូល​ទៅ​សម្រាក​។ ចំណែក​ជន​រង​គ្រោះ ត្រូវ​បាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​នៅ​ជិតខាង យក​ម៉ូតូ​ដឹក​យក​ទៅ​មណ្ឌល​សុខភាព​គគីរ ព្យាបាល​របួស ។
សមត្ថកិច្ច​បន្ត​ថា លុះដល់​ម៉ោង​៧​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ជន​រង​គ្រោះ​បាន​មក​ដាក់​ពាក្យបណ្តឹង​នៅ​ប៉ុស្តិ៍​នគរបាល​រដ្ឋបាល​គគីរ ។ ក្រោយ​ពី​ទទួល​បាន​ពាក្យបណ្តឹង​ភ្លាម​ៗ ក​ម្លាំ​ន​ប៉ុស្តិ៍​នគរបាល​រដ្ឋបាល​គគីរ បាន​សហការ​ជាមួយ​កម្លាំង​នគរបាល​ជំនាញ នៃ​អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ស្រុក​កៀនស្វាយ ចុះ​ទៅ​ដល់​កន្លែង​កើតហេតុ ធ្វើការ​ចាប់​ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​យក​មក​សាកសួរ​។ នៅ​ចំពោះ​មុខ​នគរបាល​ជនសង្ស័យ​បាន​សារភាព​ថា ខ្លួន​បាន​វាយ​ទៅ​លើ​ម្តាយ​របស់​ខ្លួន​មែន មូលហេតុ​ខ្លួន​ចង់បាន​ប្រាក់​ពី​ម្តាយ​យក​ទៅ​ទិញ​ស្រា​ផឹក ។
បច្ចុប្បន្ន ជនសង្ស័យ​ខាងលើ ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​នគរបាល​ជំនាញ​ស្រុក​កៀនស្វាយ កំពុង​កសាង​សំណុំរឿង​បញ្ជូន​ទៅ​កាន់​តុលាការ ដើម្បី​ចាត់ការ​តាម​នីតិវិធី​ច្បាប់ ៕