ខេត្ត​សៀម​រា​បះ កម្លាំង​នគរបាល​ការិយាល័យ​ព្រហ្មទណ្ឌ​កម្រិត ធ្ងន់​នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តសៀមរាប បង្ក្រាប​បាន​ហើយ រឿងករណី គំនុំជាមួយ​ឪពុកចុង ខណៈ​ទៅ​ឃ្វាលគោ បង្កើត​ជា​ករណី​ឃាតកម្ម​លើ​ក្មេង​ស្រី ដ៌​អាថ៌​កំបាំង​នៅ​ស្រុក​អង្គរជុំ បញ្ជូន​ទៅ​កាន់​តុលាការខេត្ត…
ខេត្ត​សៀម​រា​បះ កម្លាំង​នគរបាល​ការិយាល័យ​ព្រហ្មទណ្ឌ​កម្រិត ធ្ងន់​នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តសៀមរាប បង្ក្រាប​បាន​ហើយ រឿងករណី គំនុំជាមួយ​ឪពុកចុង ខណៈ​ទៅ​ឃ្វាលគោ បង្កើត​ជា​ករណី​ឃាតកម្ម​លើ​ក្មេង​ស្រី ដ៌​អាថ៌​កំបាំង​នៅ​ស្រុក​អង្គរជុំ បញ្ជូន​ទៅ​កាន់​តុលាការខេត្ត ដើម្បី​ចាត់ការ​បន្ត តាម​នីតិវិធី​ច្បាប់ ។
ករណី​ឃាតកម្ម​លើ​ក្មេង​ស្រី បង្ក​ការ​ភ្ញាក់ផ្អើល​យ៉ាង រន្ធត់​នោះ បាន​កើតឡើង នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៥ ស្ថិត​នៅ​ចំណុច​វាលស្រែ​អូរ​បាក់​រនាស់ ស្ថិត​ក្នុងភូមិ​អ​ន្ទិ​ត​សុខ ឃុំ​គោក​ដូង ស្រុក​អង្គរជុំ ខេត្តសៀមរាប រហូត​ឈាន​ដល់​ធ្វើការ​ឃាត់ខ្លួន​បានជនដៃដល់ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែ មីនា ឆ្នាំ ២០២៥ ស្ថិត​នៅ ផ្ទះ​របស់​ជនសង្ស័យ រស់នៅ​ក្នុងភូមិ ឃុំ​ជាមួយ​គ្នា និង​ជន​រង​គ្រោះ ។​
បើ​តាម​ប្រភព​ពី​សមត្ថកិច្ច​នគរបាល​ជំនាញ​បាន​ប្រាប់ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នេះ​ថា ដោយ​អនុវត្ត​តាម​បទបញ្ជា​ដល់​ម៉ឺងម៉ាត់​របស់​ឯកឧត្តម នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ ស ថេ​ត អគ្គ​ស្នង ការ​នគរបាល​ជាតិ និង​ក្រោម​ការ​យកចិត្ត​ទុក ដាក់​ជា​ប្រចាំ​ពី​សំណាក់​លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ហួត សុធី ស្នងការ​នគរបាល​ខេត្តសៀមរាប ចំពោះ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ខេត្តសៀមរាប ទាំងមូល អំពី​បញ្ហា​សន្តិសុខ សុ​វត្តិភាព និង​ដឹកនាំ​ផែន​នគរបាល​ព្រហ្មទណ្ឌ ដោយ​លោក​វរ​សេនី​យ័​ឯក នួន ស័​ក្កិ ចំរើន​រិ​ទ្ធិ ស្នងការ​រង​នគរបាល​ខេត្តសៀមរាប និង​ដោយ​មាន​កិច្ច​សម្របសម្រួល​នីតិវិធី​ពី ឯកឧត្តម មាស ច័ន្ទ​ពិសិដ្ឋ ព្រះរាជអាជ្ញា នៃ​អយ្យការ​អម​សាលាដំបូង​ខេត្តសៀមរាប រហូត​ឈាន​ដល់​ធ្វើការ​ឃាត់ខ្លួន ជនដៃដល់បញ្ជូន​ទៅ​តុលាការ ចាត់ការ​តាម នីតិវិធី​ច្បាប់ នៃ​ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ ។
សូម​បញ្ជាក់​ថា ករណី​ឃាតកម្ម​លើ​ក្មេង​ស្រី នោះ​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២៥ ស្ថិត​នៅ​ចំណុច​វាល ស្រែ​អូរ​បាក់​រនាស់ ស្ថិត​ក្នុងភូមិ​អ​ន្ទិ​ត​សុខ ឃុំ​គោក​ដូង ស្រុក​អង្គរជុំ ខេត្តសៀមរាប លើ​ក្មេង​ស្រី ឈ្មោះ គុណ ស្រី​លិ​ម ហៅ ស្រី តយ ភេទ​ស្រី អាយុ​១៣​ឆ្នាំ រស់នៅ​ភូមិ​ឃុំ​កើតហេតុ ជាមួយ​គ្នា​។
តាម​ប្រភព​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា ក្រោយ​ពេល​ទទួល​បាន​ព័​ត៍​មាន និង​បទបញ្ជា កម្លាំង​ផែន​ការងារ​នគរបាល​ព្រហ្មទណ្ឌ កម្រិត​ធ្ងន់ នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តសៀមរាប ចុះ​សហការ​ជាមួយ​កម្លាំង​នៃ​អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ស្រុក​អង្គរជុំ​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​ខិតខំ​ប្រមូល សាក្សី និង​ភស្តុ​តាង​ជា​បន្ត បន្ទាប់ ជុំវិញ​ករណី​ខាងលើ​នេះ ។​ រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ កម្លាំង​យើង​បាន​ដាក់​ការ​សង្ស័យ លើ ឈ្មោះ ស៊ា​យ អាយ​ប៉ឹម ហៅ​ប៉ឹម ភេទ​ប្រុស អាយុ​១៦​ឆ្នាំ មុខរបរកសិករ រស់នៅ​ភូមិ​កើត ហេតុ ខាងលើ ដែល​មាន​តម្រុយ​អំពី​ពិរុទ្ធភាព និង​នាំ​ខ្លួន​មក​ធ្វើការ​សាកសួរ​ជុំវិញ​រឿងហេតុ​ខាង លើ ។
បន្ទាប់​ពី​ការ សាកសួរ​តាម​នីតិវិធី លើ​ជនសង្ស័យ​មិន​អាច​ឆ្លើយ​ប្រកែក​បាន ខណៈ​ពេល​នោះ ជនសង្ស័យ​ក៏​ព្រម​ឆ្លើយ​សារភាព​ថា នៅ​អំឡុង​ដើម​ខែមករា ឆ្នាំ​២០២៥ វេលា​ម៉ោង​ប្រហែល ១៦​និង​០០​នាទី ខណៈ​ពេល​ឪពុក​របស់​ខ្លួន​ឈ្មោះ ហឿ​ត ស៊ា​យ ភេទ​ប្រុស អាយុ ៤០​ឆ្នាំ កំពុង​ផឹកស្រា​ជាមួយ​ឈ្មោះ សែ ភឿ​យ ហៅ​ពឿ​ត ឬ​ឈឿ​យ ភេទ​ប្រុស អាយុ​ប្រហែល ៤៧​ឆ្នាំ ជា​ប្រជា​ការពារ​ភូមិ​អ​ន្ទិ​ត​សុខ និង​ឈ្មោះ សែ សោម ភេទ​ប្រុស អាយុ​ប្រហែល ៣៨​ឆ្នាំ មុខរបរ កសិករ​  ស្រាប់តែ​ឈ្មោះ គក់ គុណ ភេទ​ប្រុស អាយុ ៤៥​ឆ្នាំ (​ឪពុកចុង​ជន​រង គ្រោះ​) ជា​អ្នក​ភូមិ​ឃុំ​ជាមួយ​គ្នា​បាន​ដើរមក​ក្នុង​សភាព​ស្រវឹង​ស្រែក​ជេរ​ប្រមាថ ។
ភ្លាម​ៗ​នោះ​ឈ្មោះ គក់ គុណ បាន​ចាប់​យក​ដំបង​ឈើ វាយ​មក​លើ​ឪពុក​របស់​ខ្លួន​ចំនួន ០២​ដំបង ត្រូវ​ចំ​ស្មា​ផ្នែក​ខាងស្តាំ បណ្តាល​ឱ្យ​ថ្លោះ​គ្រេច​ស្មារ ហើយ​បន្ត​ដើរទៅ យក​ខ្វែវ​ដង​ឈើ​របស់​ឈ្មោះ សែ ភឿ​យ ដែល​ទុក​ក្រោមផ្ទះ ហើយ​ស្រែ​កថា « ហែង​ផឹកស្រា មិន​ដែល​ហៅ​អញ ចាំ​មើល​អញ​យក​ខ្វែវ​កាប់​ពួក​ហែង​ងាប់​អស់» ។ ប៉ុន្តែ​ពេល​នោះ​ត្រូវ​បាន ឈ្មោះ ម៉ៅ ដា ភេទ​ស្រី អាយុ​ប្រហែល ៣៧​ឆ្នាំ ដែល​នៅ​ក្បែរ​នោះ​ចាប់​ជាប់ ហើយ​ឈ្មោះ គក់ គុណ បាន​ដើរទៅ​ផ្ទះ​បាត់​ទៅ​។
ជាក់ស្តែង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៥ វេលា​ម៉ោង​ប្រហែល ១៥:០០​នាទី ជីតា​របស់​ខ្លួន​ឈ្មោះ ឆេ​ង អាយុ​ប្រហែល ៧០​ឆ្នាំ បាន​ប្រើ​ឱ្យ​រូប​ខ្លួន​ទៅ​ចង​គោ​នៅ​ចំណុច​វាលស្រែ​អូរ​បាក់​រនាស់ ស្ថិត​នៅ​ភូមិ​កើតហេតុ ខាងលើ ពេល នោះ​ក៏​បានឃើញ​ឈ្មោះ គុណ ស្រី​លិ​ម ហៅ តយ ភេទ​ស្រី អាយុ ១៣​ឆ្នាំ ត្រូវជា​កូនស្រី​ចុង​របស់​ឈ្មោះ គក់ គុណ ពាក់​អាវយឺត មិន​ចាំ​ពណ៌ និង​មិន​ចាំ​ថា​ដៃ​វែង ឬ​ដៃខ្លី មិន​មាន​ស្លៀកខោរ កំពុង​លេង​ទឹក​ម្នាក់ឯង ក្នុង​ចំណុច​ថ្លុក​ទឹកអូរ​បាក់​រនាស់ ដោយនៅ​ក្បែរ​ឈ្មោះ គុណ ស្រី​លិ​ម មាន​សម្ភារៈ​ដូច​ជា ធុង​ជ័រ ពណ៌ ស ចំនួន ០១, ចបជីក​ចំនួន ០១, ស្បែកជើង​សូក ពណ៌ ផ្កាឈូក ចំនួន ០១​គូរ និង​មាន​ខោរ​ចំនួន ០១ មិន​ចាំ​ថា ពណ៌​អ្វី​នោះ​ទេ ។
ភ្លាម​នោះ​ដោយ​ខ្លួន​មាន​គំនុំ​រឿង​ឪពុក​ខ្លួន​ត្រូវ​បាន​ឪពុក​របស់​ឈ្មោះ គុណ ស្រី​លិ​ម វាយ​កន្លង​មក​ផង រូប​ខ្លួន​បាន​ដើរ​សំដៅ​ទៅ​រក​ឈ្មោះ គុណ ស្រី​លិ​ម ពី​ខាងក្រោយ បន្ទាប់​មក​ធ្វើ សកម្មភាព​ប្រើ​ដៃស្តាំ​ច្របាច់ ក របស់​ឈ្មោះ គុណ ស្រី​លិ​ម ពី​ផ្នែក​ខាង ក្រោយ រុញ​ពន្លិច​ទៅ​ក្នុង​ទឹក​ថ្លុក​  ពេល​នោះ​ឈ្មោះ គុណ ស្រី​លិ​ម បាន​រើ បម្រាស់​បាន​ប្រហែល ០២​នាទី ក៏​លែង​មាន​សកម្មភាព​រើ​  រូប​ខ្លួន​ដឹង​ថា ឈ្មោះ គុណ ស្រី​លិ​ម បាន​ស្លាប់ ក៏​បាន​ប្រើ​ជើង​ខាងស្តាំ​ជាន់ពន្លិច​សព​ផ្កាប់មុខ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ដី​ភក់​សភាព​ទន់ជ្រាយ លិច​សព​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ដី ហើយ​ដើរ​គេចខ្លួន​ទៅ​ទិស​ខាងត្បូង ដល់​ផ្លូវលំ​ក៏​ដើរ ទៅ​ទិស​ខាងកើត សំដៅ​ទៅ​ផ្ទះ​ម្តាយមីង​របស់​ខ្លួន​ឈ្មោះ ភាំង នេ​ត ភេទ​ស្រី អាយុ​ប្រហែល ២០​ឆ្នាំ នៅ​ភូមិ​ឃុំ ជាមួយ​គ្នា ដោយ​លាក់បាំង​រឿង​នេះ​មិន​ប្រាប់​អ្នក​ណា​ឡើយ​។
បច្ចុប្បន្ន​ជនសង្ស័យ ខាងលើ ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​ផែន​ការងារ​នគរបាល​ព្រហ្មទណ្ឌ កសាង​សំណុំរឿង បញ្ជូន​ទៅ​តុលាការ ដើម្បី​ផ្តន្ទាទោស​តាម​ផ្លូវច្បាប់ ៕