រាជធានីភ្នំពេញ​ ៖ ​សំរាប់​ស​ប្តា​ហ៍​ទី​៤ នៃ​ខែមីនា​ឆ្នាំ​២០២៥ ពោល​គឺ​នៅ​រាត្រី​ថ្ងៃ​សៅរ៍​ទី​២៩​មីនា វេលា​ម៉ោង​៧ ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ…
រាជធានីភ្នំពេញ​ ៖ ​សំរាប់​ស​ប្តា​ហ៍​ទី​៤ នៃ​ខែមីនា​ឆ្នាំ​២០២៥ ពោល​គឺ​នៅ​រាត្រី​ថ្ងៃ​សៅរ៍​ទី​២៩​មីនា វេលា​ម៉ោង​៧ ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ មាន​របាំ​គោះត្រឡោក ( របាំ​ប្រពៃណី​) ហើយ​សម្រាប់​ថ្ងៃអាទិត្យ​ទី​៣០​មិ​នា​វិញ នៅ​វេលា​ម៉ោង ៧ ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​នឹង​រៀបចំ​ឱ្យ​មាន​ទស្សនីយភាព​ល្ខោន​យីកេ លេង​កំសាន្ត​ផង​ដែរ ដើម្បី​ឱ្យ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​និង​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​បរទេស បាន​ទស្សនា​យល់​ដឹង​កាន់តែ​ច្បាស់​ពី របាំ​ប្រពៃណី​របស់​ដូនតា​ខ្មែរ​យើង​។
នេះ​បើ​តាម​ការ​បញ្ជាក់​ឱ្យ​ដឹង​ពី លោកស្រី​ដោ សម្ផស្ស នាយិកា​រង​រដ្ឋបាល​និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ​នា​ល្ងាច​ថ្ងៃ​សៅរ៍​ទី​២៩​មីនា នេះ​។
គួរ​រំលឹក​ថា​៖ កាលពី​ស​ប្តា​ហ៍​ទី​៣ ក្រោម​ការ​រៀបចំ​របស់​ស្ថានទូត​សាធារណរដ្ឋ​ឥណ្ឌា ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន​បង្កើត​ឱ្យ​មាន​ទិវា​បុណ្យ​អាហារ ក្រោម​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ទន្លេមេគង្គ​-​គង្គា Mekong Ganga Cooperation Food Festival 2025) ដែល​មាន​ស្តង់​លក់​អាហារ​របស់​ប្រទេស​ជាប់​ទន្លេមេគង្គ ចំនួន​៥​ប្រទេស ដែល​មាន​ដូច​ជា​ប្រទេស​កម្ពុជា ឥណ្ឌា ថៃ មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ឡាវ វៀតណាម ចំនួន ១៨ ស្តង់ ដែល​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ មាន​កំណើន​មនុស្ស​ទៅ​ដើរ​លេង​កំសាន្ត​និង​ទស្សនា​រាប់​ម៉ឺន​ខុស​ប្លែក​ពី​ស​ប្តា​ហ៍​មុន​ៗ​។
តាម​ការ​ចង្អុលបង្ហាញ​ពី​ឯកឧត្ដម​ឃួ​ង ស្រេង អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) តែង​បាន​រៀបចំ​ឱ្យ​មានការ​សម្តែង​តន្ត្រីបុរាណ​, មហោរី និង​របាំ​ប្រពៃណី​, រាំវង់​, សៀ​ក​រហ័ស​កម្ម​, ចា​បុ​ី​សហ​គម​ន៏​, បណ្ណាល័យ​ចល័ត​។​ល​។​ពោល​គឺ​ពី​មួ​យស​ប្តា​ហ៍​ទៅ​មួ​យស​ប្តា​ហ៍ (Walk Street) តែង​មានការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​របាំ​ប្រពៃណី​ជា​និច្ច ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ការ​លក់ដូរ​ម្ហូបអាហារ​ក៏​មានការ​ផ្លាស់​ប្តូ​ន​៨​ង​កើនឡើង​ផង​ដែរ​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​៖ ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ត្រូវ​បាន​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​សាកល្បង​២​ថ្ងៃ ក្នុង​១​ស​ប្ដា​ហ៍​គឺ​ថ្ងៃ​សៅ​និង​ថ្ងៃអាទិត្យ​ចាប់ពី​ម៉ោង​៦​ល្ងាច​ដល់​ម៉ោង​១១​យប់ នៅ​តាម​បណ្តោយ​តីរវិថី​ព្រះ​ស៊ី​សុវត្ថិ ចាប់ពី​វិ​ថី​បក្សី​ចាំ​ក្រុង (​ផ្លូវ​លេខ​៩៤) រហូត​ដល់​មុខ​ព្រះ​បរមរាជវាំង​៕