កម្ពុជា​ រង​ឥទ្ធិពល​បន្តិចបន្តួច​ពី​ការ​រញ្ជួយ​ដី ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ជា​ច្រើន
រាជធានី​ភ្នំពេញ ​៖ ​ក្រសួង​ធនធានទឹក​ និង​ឧតុនិយម ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា​ ប្រទេស​កម្ពុជា ​រង​ឥទ្ធិពល​បន្តិចបន្តួច​ពី​ការ​រញ្ជួយ​ដី​ក្នុង​ចំណោម ប្រទេស​ជា​ច្រើន ​។ យោង​តាមសេចក្តីជូនដំណឹង…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ​៖ ​ក្រសួង​ធនធានទឹក​ និង​ឧតុនិយម ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា​ ប្រទេស​កម្ពុជា ​រង​ឥទ្ធិពល​បន្តិចបន្តួច​ពី​ការ​រញ្ជួយ​ដី​ក្នុង​ចំណោម ប្រទេស​ជា​ច្រើន ​។
យោង​តាមសេចក្តីជូនដំណឹង ស្តី​ពី​បាតុភូត​រញ្ជួយ​ដី​នៅ​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ​របស់ក្រសួង​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម បាន​លើក​ឡើង​ថា ​កាលពីវេលា​ម៉ោង១៣​និង​២០​នាទី​រសៀល ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ មាន​បាតុភូត​រញ្ជួយ​ដី​កើតឡើង ស្ថិត​នៅ​ចម្ងាយ ១៦​គីឡូម៉ែត្រ​ ភាគ​ពាយ័ព្យ​ នៃ​ទីក្រុង​សា​ឃ្លាំង (Sagaing) នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ​។
យោង​តាម​ប្រព័ន្ធ​ជូនដំណឹង​ជា​មុន (GTS) របស់​នាយកដ្ឋាន​ឧតុនិយម និង​ទីភ្នាក់ងារ​អង្កេត​តាមដាន ភូគព្ភសាស្ត្រ​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក (USGS) បានឱ្យ​ដឹង​ថា ការ​រញ្ជួយ​នេះ បាន​កើតឡើង​នៅ​ក្នុង​ស្រទាប់​ស្នូលផែនដី ជម្រៅ​ប្រមាណ ១០​គីឡូម៉ែត្រ និង​មាន​ឥទ្ធិពល​មក​ស្រទាប់​ខាងលើ​ នៃ​ផែនដី​ក្នុង​កម្រិត​រញ្ជួយ ៧,៧ រិច​ទ័​រ ដែលបង្ក​ឱ្យ​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​ រួម​មាន​ ៖ ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា បង់​ក្លា​ដែ​ស ឥណ្ឌា ឡាវ ថៃ វៀតណាម និង​ប្រទេស​ចិន​។ ដោយឡែក ប្រទេស​កម្ពុជា ក៏​ទទួល​រង​នូវ​ឥទ្ធិពល​នេះ​ផង​ដែរ តែ​ក្នុង​កម្រិត​តិចតួច​ប៉ុណ្ណោះ​ ។
ស្ថិត​ក្នុង​ស្ថានការណ៍​នេះ ក្រសួង​ធាន​ធាន​ទឹក និង​ឧតុនិយម បាន​និង​កំពុង​តាមដាន​យ៉ាង​យកចិត្តទុកដាក់ អំពី​វឌ្ឍនភាព​ នៃ​ការ​រញ្ជួយ និង​ជូនដំណឹង​ដល់​សាធារណជន​បន្ថែម​ទៀត​ក្នុង​ករណី​ចាំបាច់ ​៕