អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម ​បញ្ចប់​មុខ​តំណែង​មន្ត្រី​សាលាស្រុក​កងមាស មួយ​រូប ករណី​យក​ប្រាក់​ពី​ពលរដ្ឋ​ម្នាក់ ៣៦០​ដុល្លារ កែ​សំបុត្រ​កំណើត
ខេត្តកំពង់ចាម ៖ លោក អ៊ុ​ន ចាន់​ដា អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បាន​ចេញ​លិខិត​ជម្រាប​ជូន​លោក​អភិបាលស្រុក​កងមាស តម្រូវ​ឲ្យ​រៀបចំ​បែបបទ​បញ្ចប់​មុខ​តំណែង​លោក ហែម…
ខេត្តកំពង់ចាម ៖ លោក អ៊ុ​ន ចាន់​ដា អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បាន​ចេញ​លិខិត​ជម្រាប​ជូន​លោក​អភិបាលស្រុក​កងមាស តម្រូវ​ឲ្យ​រៀបចំ​បែបបទ​បញ្ចប់​មុខ​តំណែង​លោក ហែម គឹ​ម​សាធ ពី​ប្រធាន​ការិយាល័យ រដ្ឋបាល និង​ហិរញ្ញវត្ថុ មក​ជា​មន្ត្រី​សាលាស្រុក​កងមាស ករណី​យក​ប្រាក់​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្នាក់ ចំនួន​៣៦០​ដុល្លារ សម្រាប់​ការ​កែតម្រូវ​សំបុត្រ​កំណើត ។
យោង​តាម​លិខិត​ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម បាន​ជម្រាប​ជូន​លោក​អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាលស្រុក​កងមាស ឲ្យ​បាន​ជ្រាប​ថា ៖ បន្ទាប់​ពី​ទទួល​បាន​ពាក្យបណ្តឹង​តាម​បណ្តាញ​សង្គម​គណនី​ហ្វេ​ស​បុក​ឈ្មោះ Chheng Sokly បាន​ចុះ​ផ្សាយ​ពី​ឈ្មោះ ហែម គឹ​ម​សាធ ករណី​យក​ប្រាក់​ចំនួន ៣៦០​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់​ការ​កែតម្រូវ​សំបុត្រ​កំណើត​ប្រជាពលរដ្ឋ ឈ្មោះ ឆេ​ង សុខ​លី រស់នៅ​ភូមិ​អូរ​ពពេល ឃុំ​ខ្មៅ ស្រុក​កងមាស ខេត្តកំពង់ចាម ។ រដ្ឋបាល​ខេត្ត បាន​ចាត់​ឱ្យ​ក្រុមការងារ ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក​ប្រធាន​ការិយាល័យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខេត្ត និង​ប្រធាន​អង្គភាព​ច្រក​ចេញចូល​តែ​មួយ​ខេត្ត បាន​ចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​លើ​ករណី​ខាងលើ គឺ​ពិតជា​មាន​ករណី​ដូច​ក្នុង បណ្តាញ​សង្គម​គណនី​ហ្វេ​ស​បុក​ឈ្មោះ Chheng Sokly ពិតប្រាកដ​មែន​។ ដូចនេះ ដើម្បី​អនុវត្ត​វិធានការ ទៅ​លើ​មន្ត្រី​ដែល​អនុវត្ត​កំហុសឆ្គង និង​ការ​ពង្រឹង​ការ​អនុវត្ត​តួនាទី ភារកិច្ច​របស់​រដ្ឋបាល​ស្រុក​កងមាស ឱ្យ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ រដ្ឋបាល​ខេត្ត សូម​ធ្វើការ​ណែនាំ​ដល់​លោក​អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាលស្រុក កងមាស ដូច​ខាងក្រោម ៖
១. ត្រូវ​រៀបចំ​បែបបទ​បញ្ចប់​មុខ​តំណែង​លោក ហែម គឹ​ម​សាធ ពី​ប្រធាន​ការិយាល័យ រដ្ឋបាល និង​ហិរញ្ញវត្ថុ មក​ជា​មន្ត្រី​សាលាស្រុក​កងមាស ដោយ​មិន​គិត​ពី​ទោសទណ្ឌ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត ។
២. រដ្ឋបាល​ស្រុក ត្រូវ​តាមដាន ត្រួតពិនិត្យ​ជាប់​ជា​ប្រចាំ​លើ​ការ​បំពេញ​តួនាទី ភារកិច្ច​របស់​លោក ហែម គឹ​ម​សាធ ក្នុង​ករណី​ប្រព្រឹត្ត​កំហុសឆ្គង​បន្ត​ទៀត ត្រូវ​មាន​វិធានការ​តាម ច្បាប់​ស្តី​ពី​សហលក្ខន្តិកៈ​មន្ត្រីរាជការ​ស៊ី​វិល ។
៣. អភិបាលស្រុក ត្រូវ​ខិតខំ​ដឹកនាំ​រដ្ឋបាល​ស្រុក​របស់​ខ្លួន តាម​លិខិត​បទដ្ឋាន​គតិ​យុ​ត្ត និង​សេចក្តីណែនាំ​នានា​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ ។
៤. ត្រូវ​ពង្រឹង​កិច្ចការ​ផ្តល់​សេវា នៅ​ការិយាល័យ​ច្រក​ចេញចូល​តែ​មួយ ឱ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព ស្រប​តាម​គោលការណ៍​កំណត់ (​ពេលវេលា និង​តម្លៃ​សេវា​) និង​អាច​ទទួលយក​បាន​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​មូលដ្ឋាន ។
៥. ត្រូវ​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ និង​ណែនាំ​ដល់​មន្ត្រី​ក្រោម​ឱវាទ ឱ្យ​ពង្រឹង​តួនាទី និង​ភារកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ជា​រៀង​រាល់​ខែ ។
៦. ក្នុង​ករណី មាន​បាតុភាព​មិន​ប្រក្រតី​ណាមួយ​កើតឡើង នៅ​រដ្ឋបាល​ស្រុក​បន្ត​ទៀត រដ្ឋបាល​ខេត្ត នឹង​មាន​វិធានការ​តាម​នីតិវិធី នៃ​ច្បាប់ និង​លិខិត​បទដ្ឋាន ដែល​បាន​កំណត់ ។
អាស្រ័យ​ដូច​បាន​ជម្រាប​ជូន​ខាងលើ សូម​លោក​អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាលស្រុក​កងមាស អនុវត្ត​ការងារ​នេះ ឱ្យ​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ល្អ​ប្រសើរ ៕