រាជធានីភ្នំពេញ ៖ ថ្លែងទៅកាន់សមាជិកគណៈកម្មាធិការអចិន្ត្រៃយ៍លើកទី៤២ នៃបណ្តាគណ បក្សនយោបាយនៅអាស៊ី (ICAPP) សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានគណបបក្សប្រជា ជនកម្ពុជាដែលគណបក្សកាន់អំណាចយូរឆ្នាំមកហើយបានអះអាងថា បច្ចុប្បន្នស្ថានភាពន យោបាយនៅកម្ពុជា មានភាពនឹងនរល្អ ដែលផ្ដល់ភាពអនុគ្រោះ ដល់ការអភិវឌ្ឍលើគ្រប់វិស័យ និងការកែលម្អជីវភាពប្រជាជន។
សម្ដេចតេជោ បានលើកឡើងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ គណៈកម្មាធិការអចិន្ត្រៃយ៍លើកទី៤២ នៃបណ្តាគណបក្សនយោបាយនៅអាស៊ី (ICAPP) លើកទី១២ នៅរាត្រីថ្ងៃទី២១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសណ្ឋាគារហាយយ៉ាត់ថា គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា មានកិត្តិយសដែល បានទទួលធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះជាលើកទី២ ក្នុងការរៀបចំមហាសន្និបាត ICAPP លើកទី១២ នេះក្រោមមូលបទ «ការស្វែងរកសន្តិភាព និងការផ្សះផ្សា» ដែលមានសារៈសំខាន់ណាស់ ចំពោះសភាពការណ៍ពិភពលោក បច្ចុប្បន្ន ដែលកំពុងជួបប្រទះនូវបណ្ហាប្រឈមផ្នែកភូមិសា ស្ត្រនយោបាយ ភូមិសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច និងសន្តិសុខ។
ក្នុងឱកាសនេះ សម្ដេចតេជោ បានចែករំលែកនូវទស្សនៈ បទពិសោធន៍ ឧត្តម្មានុវត្តន៍ជា អ្នកដឹកនាំ នៅក្នុងរយៈពេលជិតកន្លះសតវត្សរ៍កន្លងទៅនេះ ប្រកបដោយពលិកម្ម និងការយក ជីវិត ធ្វើជាដើមទុន ក្នុងការរំដោះប្រទេសកម្ពុជា ពីរបបប្រល័យពូជសាសន៍ខ្មែរក្រហម, ការសាង ប្រទេសពីស្ថានភាពស្ទើរសូន្យ, ការចរចាស្វែងរកសន្តិភាព បញ្ចប់សង្គ្រាមស៊ីវិល និងការនាំ មកនូវសន្តិភាព ដែលមានរយៈពេលយូរបំផុតនៅកម្ពុជា ក្នុងរយៈពេលជាង៥០០ឆ្នាំ ចុងក្រោយនេះ។ សម្តេចតេជោហ៊ុន សែនបានគូសបញ្ជាក់ក្នុងកិច្ចប្រជុំយ៉ាងដូច្នេះថា៖ «បច្ចុប្បន្នស្ថាន ភាពនយោបាយនៅកម្ពុជា មានភាពនឹងនរល្អ ដែលផ្ដល់ភាពអនុគ្រោះ ដល់ការអភិវឌ្ឍ លើគ្រប់វិស័យ និងការកែលម្អជីវភាពប្រជាជន»។
សម្ដេចបន្ថែមថា ក្នុងបរិការណ៍នេះ រាជរដ្ឋាភិបាលដែលដឹកនាំ ដោយគណបក្សប្រ ជាជនកម្ពុជា ដែលមានសម្តេចតេជោជាប្រធានគណបក្ស និងសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី បានលើកកម្ពស់ សាមគ្គីភាព ឯកភាពជាតិ ការពារប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងប្រទេស តាមគោលការណ៍ នៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ការពារព្រះមហាក្សត្រ និងការពាររដ្ឋធម្មនុញ្ញ ធានាឱ្យប្រទេសជាតិរក្សាបាននូវសន្ដិភាព ស្ថិរភាព សន្ដិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់សង្គមយ៉ាងរឹងមាំ និងធានាដំណើរការអភិវឌ្ឍ លើគ្រប់វិស័យបន្ដទៀត។ សន្តិភាព ស្ថិរភាពនយោបាយ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ និងការរស់នៅដ៏សុខដុមរមនា របស់ប្រជាជនត្រូវ បានការពារ យ៉ាងគត់មត់ ដោយកម្លាំងជាតិទាំងមូល។
ជាមួយគ្នានោះដែរ សម្ដេចគូសរំលេចថា ទិសស្លោក «អរគុណសន្តិភាព ខ្ញុំស្រឡាញ់សន្តិភាព មានសន្តិភាព ទើបមានការអភិវឌ្ឍ និងមានអ្វីៗទាំងអស់» បានក្លាយជាស្មារតីសង្គម ដ៏ខ្លាំង ក្លា រស់រវើក ក្នុងការការពាររាល់សមិទ្ធផល សង្គមជាតិ និងដំណើរទៅមុខរបស់ជាតិ។ កម្ពុជាសង្ឃឹមថា កម្ពុជានឹងអាចចូលរួមចំណែកចែករំលែក អំពីបទពិសោធន៍របស់កម្ពុជា ក្នុងដំណើរកសាងថែរក្សា និងលើកកម្ពស់សន្តិភាព និងការផ្សះផ្សាទៅកាន់ពិភពលោកទាំងមូល៕

Phnom Penh: Address to Members of the 42nd Standing Committee of the Asian Political Parties (ICAPP) Samdech Techo Hun Sen The long-ruling Cambodian People’s Party (CPP) has claimed that the current political situation in Cambodia is relatively stable. Facilitate development in all areas and improve people’s lives.
Samdech Techo made the remarks at the meeting of the 42nd Standing Committee of the 12th Asian Political Parties (ICAPP). On the night of November 21, 2024 at the Hai Yat Hotel, the Cambodian People’s Party is honored to host The second in organizing the 12th ICAPP General Assembly under the theme “Seeking Peace and Reconciliation”, which is very important for the situation Current world Which is facing geopolitical, geographical, economic and security challenges.
On this occasion, Samdech Techo shared his views and experiences as a leader in almost half a century. The past has been full of sacrifice and life as a capital to liberate Cambodia from the Khmer Rouge genocidal regime, nation-building from almost Zero, peace talks to end the civil war and bring the longest lasting peace in Cambodia in more than 500 years The latter. Samdech Techo Hun Sen emphasized in the meeting that: “Currently, the political situation in Cambodia is stable, which provides Facilitate development in all areas and improve people’s lives. “
Samdech added that in this context, the Royal Government led by the Cambodian People’s Party, with Samdech Techo as the party president and Samdech Thi Hun Manet as Prime Minister promotes national unity, defends the country’s administrative system in accordance with the principles of democracy, protects the King and protects the Constitution to ensure the country The nation maintains peace, stability, security, strong social order and ensures the development process In all areas. Peace, political stability, which is the foundation for the development and harmonious living of the people, have been vigorously defended by the whole nation. / p>
At the same time, the prince highlighted the slogan “Thank you, peace, I love peace, there is peace, then there is development and everything Has become a strong and lively social spirit to protect all national achievements and the progress of the nation. Cambodia hopes that Cambodia will be able to share its experiences in building, maintaining and promoting peace and reconciliation to the world. The whole.