ម្រេច​កម្ពុជា​ដែល​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ អាច​នាំ​ចេញ​បាន​កំណើន​ដល់​ទៅ​ជាង​១៣១​ភាគរយ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២៣ ហើយ​នៅ​ឆ្នាំ​នេះ​អាច​នឹង​បន្ត​មាន​កំណើន​បន្ថែម​ទៀត ខណៈ​ដែល​មាន​សេចក្តីរាយការណ៍​ថា ទិន្នផល​ម្រេច​ពិភពលោក ឆ្នាំ​២០២៥ អាច​នឹង​មានការ​ថយ​ចុះ ដោយ​ធ្វើ​អោយ​ម្រេច​ឡើងថ្លៃ​នៅ​លើ​ទីផ្សារ​ពិភពលោក ។ ស្ថិតិ​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ…
ម្រេច​កម្ពុជា​ដែល​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ អាច​នាំ​ចេញ​បាន​កំណើន​ដល់​ទៅ​ជាង​១៣១​ភាគរយ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២៣ ហើយ​នៅ​ឆ្នាំ​នេះ​អាច​នឹង​បន្ត​មាន​កំណើន​បន្ថែម​ទៀត ខណៈ​ដែល​មាន​សេចក្តីរាយការណ៍​ថា ទិន្នផល​ម្រេច​ពិភពលោក ឆ្នាំ​២០២៥ អាច​នឹង​មានការ​ថយ​ចុះ ដោយ​ធ្វើ​អោយ​ម្រេច​ឡើងថ្លៃ​នៅ​លើ​ទីផ្សារ​ពិភពលោក ។
ស្ថិតិ​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ​នេះ​កម្ពុជា​អាច​នាំ​ចេញ​ម្រេច​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​នៅ​ក្នុង​តម្លៃ​សរុប​៣៥,២៧​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​ជាង​១៣១​ភាគរយ ធៀប​នឹង​ការ​នាំ​ចេញ​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៣ ដែល​ការ​នាំ​ចេញ​បាន​តម្លៃ​ត្រឹមតែ​១៥,២៣ លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ ។
តាម​ស្ថិតិ​ដែល​បាន​ទទួល​មិន​បាន​បញ្ជាក់​អំពី​បរិមាណ​នៃ​ផលិតផល​ម្រេច​ដែល​កម្ពុជា​អាច​នាំ​ចេញ​បាន​នោះ​ទេ ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ​ទីផ្សារ​ម្រេច​កម្ពុជា​នៅ​តូច​ណាស់ បើ​ធៀប​នឹង​ប្រទេស​ជិតខាង ជា​ពិសេស គឺ​ប្រទេស​វៀតណាម​តែ​ម្តង ទោះបីជា​កម្ពុជា​មាន​សក្តានុពល​នៅ​ក្នុង​ការ​ដាំ​ម្រេច​ក៏​ដោយ ។
ម្រេច​កម្ពុជា​មាន​ទីផ្សារ​ទូលំទូលាយ គឺ​មាន​តែ​ម្រេច​កំពត​ដែល​អាច​នាំ​ចេញ​ទៅ​ទីផ្សារ​នៅ​ក្រៅប្រទេស​ដូច​ជា កូរ៉េ ចិន ជប៉ុន អឺរ៉ុប អា​មេ​រិ​ក ប៉ុន្តែ​ភាគច្រើន​នៃ​ផលិតផល​ម្រេច​នៅ​ខេត្ត​ផ្សេង​ៗ​ដូច​ជា កំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ និង​ខេត្ត​ភូមិភាគ​ឥ​សាន្ត​វិញ គឺ​ភាគច្រើន នាំ​ចេញ​ទៅ​តែ​វៀតណាម​ប៉ុណ្ណោះ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ទីផ្សារ​ម្រេច នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ តាម​ការ​ផ្សាយ​របស់​កាសែត Vietnam News បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ការ​នាំ​ចេញ​ម្រេច​នៅ​លើ​ពិភពលោក​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​មាន​ប្រមាណ​ជា ៥,៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ នៅ​ក្នុង​នោះ​ប្រទេស​ដែល​នាំ​ចេញ​ច្រើន​ជាងគេ គឺ​វៀតណាម ប្រេ​ស៊ី​ល ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី បូ​គី​ណា​ហ្វា​សូ ។​ល​។
ទិន្នផល​ម្រេច​ទូ​ទាំង​ពិភពលោក នា​ឆ្នាំ​២០២៥ ត្រូវ​បាន​សហគមន៍​ម្រេច​អន្តរជាតិ​ប៉ាន់​ប្រមាណ​ថា វា​អាច​ធ្លាក់​ចុះ​៤% ឬ​២២.០០០​តោន ដោយសារ​ការ​ធ្លាក់​ចុះ​នៃ​ទិន្នផល​ម្រេច​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ទីផ្សារ​នាំ​ចេញ​ដ៏​ធំ​បំផុត​របស់​ពិភពលោក គឺ​ប្រទេស​វៀតណាម និង​ប្រេ​ស៊ី​ល ។
សារព័ត៌មាន​នេះ មិន​បាន​លម្អិត​ថា ផលិតផល​ម្រេច​របស់​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​នឹង​ធ្លាក់​ចុះ​ប៉ុន្មាន​ច្បាស់លាស់​នៅទេ ប៉ុន្តែ​គ្រាន់តែ​ដឹង​ថា កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ​នេះ ការ​នាំ​ចេញ​ម្រេច​របស់​ប្រទេស​វៀតណាម​ដែល​ជា​ប្រទេស​នាំ​ចេញ​ម្រេច​ធំ​ជាងគេ​បំផុត​នៅ​លើ​ពិភពលោក​នោះ គឺ​បាន​២៥​ម៉ឺន​តោន​ថយ​ចុះ​៥,១​ភាគរយ បើ​ធៀប​នឹង​បរិមាណ​ម្រេច​ដែល​បាន​នាំ​ចេញ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៣ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា បរិមាណ​នាំ​ចេញ​ម្រេច​វៀតណាម​ថយ​មែន ប៉ុន្តែ​ការ​ថយ​ចុះ​នេះ បែ​ជា​បង្កើន​នូវ​តម្លៃ​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ ។ សព្វ​ថ្ងៃនេះ​ទីផ្សារ​នាំ​ចេញ​ម្រេច​ធំ​បំផុត​របស់​វៀតណាម គឺ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ដែល​មាន​បរិមាណ​សរុប​៧២.០០០ តោន ស្មើនឹង​ប្រមាណ​ជា​២៩​ភាគរយ​នៃ​ទីផ្សារ​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ផ្សេង​ៗ​ដូច​ជា ប្រទេស​សហភាព​អា​រ៉ាប់​រួម អា​ល្លឺ​ម៉​ង់ ហូ​ឡង់ និង​ឥណ្ឌា​ជាដើម ។
ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ​វៀតណាម​នាំ​ចេញ​ម្រេច​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ មាន​តម្លៃ​ដល់​ទៅ​១,៣​ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើនឡើង​ដល់​ទៅ​៤៥,៤ ភាគរយ ហើយ​បើ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ប្រសិនបើ​ទិន្នផល​ម្រេច​នៅ​វៀតណាម​បន្ត​ធ្លាក់​ចុះ​ដូច​ការ​ប៉ាន់​ប្រមាណ​មែន​នោះ តម្លៃ​ម្រេច​នឹង​កាន់តែ​ប្រសើរ ។
ដូច្នេះ កសិករ​ដាំ​ម្រេច នៅ​កម្ពុជា​នឹង​អាច​មាន​ទឹកមាត់​លេប ដោយសារ​តែ​ការ​ឡើងថ្លៃ​ម្រេច​នេះ ។ សង្ឃឹមថា កម្ពុជា​នឹង​កាន់តែ​ផលិត​ម្រេច​បាន​ច្រើន ហើយ​នាំ​ចេញ​ក៏​ច្រើន​សម្រាប់​ប្រយោជន៍​ជាតិ និង​ប្រជាជន ៕

Pepper prices may rise in 2025: Pepper growers will benefit
Cambodian pepper exports in 2024 grew by more than 131 percent compared to 2023, and this year may continue to grow further, while there are reports that global pepper output in 2025 may decrease, causing pepper prices to rise on the world market.
Export statistics from the General Department of Customs and Excise show that throughout 2024, Cambodia exported pepper to international markets worth a total of $35.27 million, an increase of more than 131 percent compared to exports in 2023, when exports were worth only $15.23 million.
According to the statistics received, the amount of pepper products that Cambodia can export is not specified. So far, the Cambodian pepper market is still very small compared to neighboring countries, especially Vietnam, even though Cambodia has potential in pepper cultivation.
Cambodian pepper has a broad market, with only Kampot pepper being exported to overseas markets such as Korea, China, Japan, Europe, and the United States. However, most of the pepper products in other provinces such as Kampong Cham, Tbong Khmum, and the eastern provinces are mostly exported to Vietnam.
Regarding the pepper market In 2025, according to a report by Vietnam News, global pepper exports will reach $5.5 billion annually, with the largest exporters being Vietnam, Brazil, Indonesia, Burkina Faso, etc.
Global pepper production in 2025 is estimated by the International Pepper Community to fall by 4%, or 22,000 tons, due to a decline in pepper production in the world’s largest export markets, Vietnam and Brazil.
The news did not specify how much pepper production in the two countries would fall, but only that in 2024 Vietnam, the world’s largest pepper exporter, exported 250,000 tons of pepper, down 5.1 percent from 2023.
The same source said that the volume of Vietnamese pepper exports has decreased, but this decrease has increased the value of exports. Today, Vietnam’s largest pepper export market is the United States, with a total volume of 72,000 tons, equivalent to about 29 percent of the export market to other countries such as the United Arab Emirates, Germany, the Netherlands and India.
Throughout 2024, Vietnam exported pepper to the international market worth $1.3 billion, an increase of 45.4 percent. If in 2025, if Vietnam’s pepper output continues to decline as expected, the price of pepper will be even better.
Therefore, pepper farmers in Cambodia will be able to swallow their saliva because of the increase in pepper prices. Hopefully, Cambodia will produce more pepper and export more for the benefit of the nation and the people.