ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជនជាតិចិននិងវៀតណាមនឹងមកដល់ចាប់ពីថ្ងៃទី ២៨ដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ដូច្នេះសហគមន៍ជនជាតិចិននិងវៀតណាមនៅកម្ពុជានឹងប្រារព្ធពិធីនេះយ៉ាងឧឡារឹក។ ប៉ុន្តែទាំងអស់គ្នាគួរចាំបាច់គោរពច្បាប់និងបម្រាមផ្សេង”របស់អាជ្ញាធរ ហើយគួរកំណត់អាទិភាពសុវត្ថិភាព និងយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះហានិភ័យដែលអាចកើតមាន ដើម្បីធានាថាការប្រារព្ធពិធីនេះនៅតែរីករាយសម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា។
តាមជំនឿនិងជាលក្ខណប្រពៃណីពិធីនេះនឹងរៀបចំអមដោយការដុតក្រដាសសែន ការលួចលេងផាវ និង ការអុជកាំជ្រួចពេលរាត្រីដើម្បីជម្រះឧបទ្រុបចង្រៃនៅក្នុងឆ្នាំចាស់ និងបើកផ្លូវនាំសំណាងនៅឆ្នាំថ្មី។ ដូច្នេះសកម្មភាពទាំងនោះហើយគឺជាហានិភ័យនៃគ្រោះអគ្គីភ័យដែលជាមហន្តរាយមួយដែលឧស្សាហ៍កើតឡើង ញឹកញាប់ ។
មកដល់ពេលនេះ ការដុតផាវនិងកាំជ្រួចគឺត្រូវបានហាមឃាត់ តែការដុតក្រដាសសែន គឺទំនងជានឹងនៅតែបើកទូលាយ ប៉ុន្តែដើម្បីសុវត្ថិភាពសូមបងប្អូនរៀបចំនិងចូលរួមពិធីទាំងនេះដោយទំនួលខុសត្រូវ ជាមួយនឹងឧបករណ៍ការពារនិងបង្កាអគ្គីភ័យ ហើយនិងសម្ភារៈដុតដែលមានសុវត្ថិភាពបំផុត ។
រាល់ការលេងនិងដុតកាំជ្រួចឫការលេងផាវគួរតែប្រុងប្រយ័ត្ន ពីព្រោះក្រៅពីអាចបង្ករអគ្គីភ័យ វាអាចបង្កជាសំឡេងងរំខាន ហើយ បើខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន វាអាចនឹង មានគ្រោះថ្នាក់ជាយថាហេតុ ។ ម្យ៉ាងវិញទៀតវាក៏ជាសកម្មភាពខុសច្បាប់ ពីព្រោះអាជ្ញាធរចេញបម្រាមហើយ ។
បន្ទាប់ពីការសែនព្រេនហើយនោះ នៅក្នុងអំឡុងពេលនៃពិធីនេះ បងប្អូនសហគមន៍ជនជាតិចិននិងវៀតណាមអាចនឹងធ្វើដំណើរទៅនេះទៅ ដូច្នេះចរាចរណ៍នៅតាមផ្លូវជាតិសំខាន់ៗអាចនឹងមានកំណើនបណ្តាលឱ្យមានការកកស្ទះ និងគ្រោះថ្នាក់ ប្រសិនបើមិនមានការប្រុងប្រយ័ត្ន។
ដើម្បីសុវត្ថិភាពបងប្អូនគួរ បើកបរដោយ មានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ ជៀសវាងការបើកបរហួសល្បឿនកំណត់ និងហាមប្រើទូរសព្ទដៃពេលបើកបរ។ សំខាន់ជាងនេះទៅទៀតនោះ សូមកុំបើកបរក្រោមឥទ្ធិពលនៃគ្រឿងស្រវឹង។
ការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងក៏ជាផ្នែកមួយដែលគួរតែយកចិត្តទុកដាក់នៅក្នុងការប្រុងប្រយ័ត្ននិងគ្រប់គ្រងការទទួលទានឲ្យបានសមស្របជាមួយនឹងលក្ខខណ្ឌសុខភាពនិងសុវត្ថិភាពរបស់បងប្អូនម្នាក់ៗ។ រាល់ការជួបជុំគ្នាហូបចុកក៏គួរតែដំណើរដោយសប្បាយ ហើយបង្ការកុំអោយស្រវឹងចេញទៅជាអំពើហិង្សា ដោយសារតែការប្រើប្រាស់ហួសពីកម្រិតដែលអាចគ្រប់គ្រងខ្លួនឯងលែងបាន ។ រាល់ការហូបចុកនិងជួបជុំដែល មានការទទួលខុសត្រូវចេះគោរពអ្នកជិតខាង វានឹងអាចនាំមកនៅទិដ្ឋភាពដ៏គួរឲ្យរីករាយនិងបង្ហាញពីស្មារតីសាមគី្គភាពប្រកបដោយភាតរភាពនៅក្នុងសហគមន៍ទាំងមូល ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងសុវត្ថិភាពផ្ទះសម្បែងក៏ជារឿងមួយដែលមិនអាចព្រងើយកន្តើយបានដែរ ពីព្រោះមកដល់ពេលនេះ បញ្ហាភូមិឃុំមានសុវត្ថិភាពនៅមិនទាន់អាចធានាបានទាំងស្រុងនៅឡើយទេ ទោះបីជាវាមានការ កែលំអរប្រសើរក៏ដោយចុះ ។
នៅរៀងរាល់ពេលធ្វើដំណើរទៅទីណាឆ្ងាយពីផ្ទះសម្បែង គួរតែផ្តាំផ្ញើអ្នកជីតខាង បន្ថែមលើការពង្រឹងការចាក់សោរ បិទទ្វារបង្អួច និង បំពាក់កាមេរា ដើម្បីជាផ្នែកមួយដើម្បីបង្ការរាល់ការប៉ុនប៉ងឆ្លៀតឱកាសរបស់ ជនខិលខូច ។
យើងដឹងថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំនៅក្នុងឱកាសសំខាន់ៗបែបនេះ ខាងអាជ្ញាធរនិងសមត្ថកិច្ចក៏បានរៀបចំនិងត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីឆ្លើយតបនឹងបញ្ហា។ ប៉ុន្តែការការពារខ្លួនយើងផ្ទាល់ដើម្បីកុំអោយដូចជាពាក្យចាស់ពោលថា “ ដល់គោបាត់ហើយបានធ្វើរបង “ នោះ ។ ការបុ្រងប្រយ័ត្នក៏ជាការបន្លាចនិងបង្អាក់ ការប៉ុនប៉ងអាក្រក់របស់ក្រុមជនខិលខូចដែលតែងតែឆ្លៀតឱកាសបែបនេះដើម្បីធ្វើសកម្មភាព។
សរុបទៅព្រឹត្តិការណ៍ទំនៀមទម្លាប់នៅចុងខែមករា ខាងមុខនេះ គឺជាពេលវេលាឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីតថភាពជាក់ស្តែងនៃសង្គមកម្ពុជាដែលជាសង្គមបើកទូលាយ និងសន្តិសហវិជ្ជមាននៃគ្រប់ជំនឿ។ ដូច្នេះយើងទាំងអស់គ្នាគួរតែរួមគ្នាការពារនិងថៃរក្សាចម្រុះភាពនៃវប្បធម៌ ដើម្បីឲ្យកម្ពុជានៅតែបន្តរក្សាបាននូវសុខដុមរមនីយកម្មនៃជំនឿនិងសាសនាមួយនៅក្នុងតំបន់ ។
ជាចុងក្រោយសូមបងប្អូនបន្តអំណរសប្បាយនឹងព្រឹត្តិការណ៍ចម្រុះវប្បធម៌នៅកម្ពុជាបន្តទៀត ហើយនៅក្នុងឱកាសនោះ ក៏ឆ្លៀតពេលជូនពរឆ្នាំថ្មីដល់ បងប្អូនជនរួមជាតិទាំងអស់ ។ សូមអោយបុណ្យចូលឆ្នាំចិនខាងមុខនេះនេះ នាំមកនូវសេចក្តីសុខ សេចក្តីចម្រើន និងសេចក្តីសុខគ្រប់ៗគ្នា កុងស៊ី ហ្វាឆាយ ! ជូនពរឆ្នាំថ្មី ។

Chinese and Vietnamese New Year: Have fun, don’t create trouble
The Chinese and Vietnamese New Year will be celebrated from January 28 to 31, 2025, so the Chinese and Vietnamese communities in Cambodia will celebrate this festival with great enthusiasm. However, everyone must strictly follow the authorities’ rules and regulations, prioritize safety and pay attention to potential risks to ensure that the celebration is still enjoyable for everyone.
According to tradition and belief, the festival will be accompanied by the burning of paper lanterns, the playing of firecrackers, and the lighting of fireworks at night to clear away the bad luck of the old year and usher in good fortune in the new year. Therefore, these activities are a risk of fire, which is a frequent disaster.
So far, the burning of firecrackers and fireworks is prohibited, but the burning of paper is likely to remain open. However, for safety, please prepare and participate in these events responsibly with fire protection and prevention equipment and the safest burning materials.
Every time you play and burn fireworks or play fireworks, you should be careful because in addition to causing fire, it can cause noise and, if you are not careful, it can eventually be dangerous. On the other hand, it is also an illegal activity because the authorities have banned it.
After the ceremony, during this ceremony, the Chinese and Vietnamese communities may travel here and there, so traffic on major national roads may increase, causing congestion and accidents if not careful.
For safety, you should drive with great caution, avoid speeding, and do not use mobile phones while driving. More importantly, do not drive under the influence of alcohol.
Alcohol consumption is also an area that should be paid attention to in terms of caution and control of consumption in accordance with the health and safety conditions of each person. Every gathering and meal should be enjoyable and prevent drunkenness from turning into violence due to consumption beyond the limit of self-control. Every meal and gathering that is responsible and respectful of neighbors will bring a joyful atmosphere and show a spirit of brotherhood in the entire community.
Regarding home safety, it is also a matter that cannot be ignored, because until now, the safety of villages and communes has not been completely guaranteed, even though it has been improved.
Every time you travel far from home, you should ask your family members to strengthen the locks, close the doors and windows, and install cameras as part of preventing any attempts by criminals to take advantage of the situation.
We know that every year on such important occasions, The authorities and authorities are also prepared and ready to respond to the problem. But to protect ourselves, so as not to be like the old saying, “When the ox is gone, it is fenced off.” Caution is also a deterrent and a deterrent to the evil attempts of the corrupt who always take advantage of such opportunities to act.
In short, the upcoming traditional events at the end of January are a time to reflect the reality of Cambodian society, which is an open and peaceful society that embraces all faiths. Therefore, we should all work together to protect and preserve cultural diversity so that Cambodia can continue to maintain a harmonious balance of faith and religion in the region.
Finally, please continue to enjoy the multicultural events in Cambodia, and on that occasion, take the time to wish all our compatriots a Happy New Year. May this upcoming Chinese New Year bring happiness, prosperity and good fortune to everyone. Kong Xi Fa Cai! Happy New Year.