ផ្ទះឈើ១ខ្នងបានក្លាយជាចំណីភ្លើងទាំងស្រុង ខណៈម្ចាស់ត.ក់ស្លុ.តរហូតដល់សន្ល.ប់
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ផ្ទះ​១​ខ្នង​ដែល​សង់​ពី​ឈើ​ខាងលើ និង​រៀប​បន្ទប់​ថ្ម​ខាងក្រោម ដំបូល​ប្រក់​ក្បឿង ត្រូវ​បាន​ក្លាយជា​ចំណី​ព្រះ​អគ្គិ​ទាំងស្រុង ហើយ បើ​តាម​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ពី​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​បាន​រក​ឃើញ​ថា ការ​ឆាបឆេះ​នេះ​បង្ក​ឡើង​ដោយ​ការ​ឆ្លង​ចរន្តអគ្គិសនី ។…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ផ្ទះ​១​ខ្នង​ដែល​សង់​ពី​ឈើ​ខាងលើ និង​រៀប​បន្ទប់​ថ្ម​ខាងក្រោម ដំបូល​ប្រក់​ក្បឿង ត្រូវ​បាន​ក្លាយជា​ចំណី​ព្រះ​អគ្គិ​ទាំងស្រុង ហើយ បើ​តាម​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ពី​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​បាន​រក​ឃើញ​ថា ការ​ឆាបឆេះ​នេះ​បង្ក​ឡើង​ដោយ​ការ​ឆ្លង​ចរន្តអគ្គិសនី ។
ដោយឡែក ស្ត្រី​ដែល​ជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​ម្នាក់​ក្រោយ​ពេល​បានឃើញ​ផ្ទះ រួម​និង​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ទាំងអស់​ត្រូវ​ភ្លើង​ឆេះ​បំផ្លាញ​អស់​គ្មាន​សល់​បែប​នេះ ធ្វើ​ឲ្យ​គាត់​មានការ​តក់ស្លុត​រន្ធត់​ខ្លាំង​ណាស់ រហូត​ដួល​សន្ល​.​ប់​ស្ដូកស្ដឹង​ថែម​ទៀត​ផង ។
ហេតុការណ៍​នោះ​បាន​កើតឡើង បង្ក​ឲ្យ​មានការ​ភ្ញាក់ផ្អើល កាលពី​វេលា​ម៉ោង​១០​និង​១៥​នាទី​ព្រឹក ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៤ នៅ​ក្នុងភូមិ​កំ​រៀង សង្កាត់​កន្ទោក ខណ្ឌ​កំ​បូល រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
ផ្ទះ​ដែល​ត្រូវ​ភ្លើង​ឆេះ​ខាងលើ​នោះ មាន​ទំហំ​៧​ម៉ែត្រ​គុណ​នឹង​១២​ម៉ែត្រ ជា​ប្រភេទ​ផ្ទះ​ឈើ​ខាងលើ និង​មាន​បន្ទប់​ថ្ម​ខាងក្រោម ដំបូល​ប្រក់​ក្បឿង ដែល​មាន​ម្ចាស់​ឈ្មោះ យ៉ាំ យឿ​ន ភេទ​ស្រី អាយុ​៥៨​ឆ្នាំ គាត់​ជា​ស្រី​មេម៉ាយ ។
តាម​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​រស់នៅ​ក្នុងភូមិ​ខាងលើ​បាន​ប្រាប់​ថា នៅ​មុន​ពេល​មាន​ភ្លើង​ឆេះ​នោះ ស្ត្រី​ដែល​ម្ចាស់ផ្ទះ​ខាងលើ​បាន​ទៅ​ស្នាក់​នៅ​ជាមួយ​កូនស្រី​ម្នាក់ នៅ​ជិត​សាលា​កូរ៉េ សង្កាត់​សំរោង​ក្រោម ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ ។ គាត់​បាន​ទុក​កូនប្រុស​ម្នាក់ ឈ្មោះ លន រតនៈ អាយុ​២៤​ឆ្នាំ ឲ្យ​នៅ​ចាំផ្ទះ​ម្នាក់ឯង រហូត​ដល់​ពេល​កើតហេតុ ស្រាប់តែ​មាន​ភ្លើង​ឆេះ​ផ្ទះ ហើយ​ទាល់តែ​ឆេះ​ខ្លាំង​សន្ធោសន្ធៅ​ទៅ​ហើយ ទើប​ដឹង និង​មានការ​ភ្ញាក់ផ្អើល ។
ពេល​នោះ អ្នក​ភូមិ​បាន​នាំ​គ្នា​ជួយ​ពន្លត់​ដែរ ប៉ុន្តែ​មិន​រលត់​នោះ​ទេ ភ្លើង​ឆេះ​លឿន​ខ្លាំង​ណាស់ ព្រោះតែ​ជា​ផ្ទះ​ឈើ និង​ពុំ​អាច​យក​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ចេញពី​ក្នុងផ្ទះ​នោះ​ទាន់​ឡើយ ។
សមត្ថកិច្ច​បាន​ប្រាប់​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ពេល​កើត​មាន​គ្រោះ​អគ្គិភ័យ​នោះ​ភ្លាម កម្លាំង​អាជ្ញាធរ និង​សមត្ថកិច្ច​បាន​ចេញ​អន្តរាគមន៍ និង​ហៅ​រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ​ជា​ច្រើន​គ្រឿង​ចេញ​ទៅ​អន្តរាគមន៍​បាញ់​ពន្លត់​ទើប​រលត់​ទៅ​វិញ​មិន​ឆេះ​រាល​ដល់​ផ្ទះ​អ្នក​ជិតខាង ។
ក្នុង​នោះ​មាន​រថយន្ត​ការិយាល័យ​បង្ការ ពន្លត់ និង​សង្គ្រោះ​អគ្គិភ័យ​ចំនួន​០៦​គ្រឿង​ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​ចំនួន​២​រថយន្ត​ស្មើនឹង​៨​ម៉ែត្រគូប ។ រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ​ប្រចាំការ នៅ​សាលា​ខណ្ឌ​កំ​បូល​០១​គ្រឿង ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​០១​រថយន្ត​ស្មើនឹង​៤​ម៉ែត្រគូប ។
រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ​របស់​កងពលតូច​លេខ​៧០ ចំនួន​៦​គ្រឿង​ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​៤​រថយន្ត ស្មើនឹង​៣៦​ម៉ែត្រគូប ។ រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ​របស់​បញ្ជាការដ្ឋាន​ទ័ព​ពិសេស​ឆ័​ត្រ​យោង​៩១១​ចំនួន​៣​គ្រឿង ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​៣ រថយន្ត​ស្មើនឹង​១២​ម៉ែត្រគូប ។ និង​រថយន្ត​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ​របស់​បុរី​សង្ឃឹម​ថ្មី ចំនួន​០២​គ្រឿង​ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​២​រថយន្ត ស្មើនឹង​៨​ម៉ែត្រគូប ។
ដោយឡែក យុវជន​ឈ្មោះ លន រតនៈ ដែល​ត្រូវជា​កូន​ម្ចាស់ផ្ទះ​បាន​និយាយ​នៅ​ក្រោយ​ពេល​កើតហេតុ​នោះ​ថា ខ្លួន​ក៏​មិន​បានដឹង​ថា ភ្លើង​ឆេះ​ផ្ទះ​ភ្លាម​ៗ​នោះ​ឡើយ ព្រោះ​នៅ​មុន​ពេល​កើតហេតុ ខ្លួន​បាន​បិទទ្វារ​ផ្ទះ​ចាក់សោ​ចោល​រួច​ទៅ​មើល​ស្រែ ហើយ​បាន​បិទ​បា​រ៉ែត​ភ្លើង​រួចរាល់​ទើប​ចេញ​ទៅ លុះ​ក្រោយមក​ស្រាប់តែ​មាន​ភ្លើង​ឆេះ​ផ្ទះ​បែប​នេះ​តែ​ម្ដង ៕

Phnom Penh: A house built of wood above and stone room below the tiled roof has become the food of the fire According to the research from the police found that the fire was caused by an electric shock.
Separately, a woman who is the owner of the house, after seeing the house and all the property was destroyed by fire, did not do this. He was so shocked that he fainted.
The incident took place at 10:15 a.m. on November 27, 2024 in the village Kamrieng, Sangkat Kantouk, Khan Kampoul, Phnom Penh.
The house that caught fire above is 7 meters by 12 meters, a wooden house above and has a stone room Under the tiled roof, the owner is Yam Yoeun, a 58-year-old widow.
According to the villagers, before the fire, the woman who was the owner of the house went to stay. With a daughter near the Korean school, Sangkat Samrong Krom, Khan Por Sen Chey. He left his 24-year-old son Lon Rattanak alone at home until the house caught fire. Extremely strong, just realized and surprised.
At that time, the villagers came to help put out the fire, but did not put out the fire very quickly because it was a wooden house and did not Property can be removed from the house yet.
Authorities said that when the fire broke out, the authorities immediately intervened and called the fire truck. Many of the units went out to intervene and put out the fire, but the fire did not spread to the neighbors’ houses.
Among them, there are 6 fire prevention and rescue office vehicles, 2 of which use 8 cubic meters of water. One fire truck stationed at the top district hall uses 1 truck equal to 4 cubic meters of water.
Six fire trucks of the 70th Brigade use 4 trucks, equal to 36 cubic meters of water. Three fire trucks of the 911 Paratroopers Command use 3 vehicles equal to 12 cubic meters of water. And 2 fire trucks of Borey Sangkum Thmey, using 2 trucks equal to 8 cubic meters of water.
Separately, a young man named Lon Rattanak, who was the son of the owner of the house, said after the incident that he did not know that the house was on fire Immediately, because before the incident, he locked the door of the house, locked it, went to look at the fields and turned off the light bar. Ready to go, but then suddenly there is a fire in the house like this.