រាជធានីភ្នំពេញ ៖ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ដ្រីនៃកម្ពុជាបានសម្រេចឲ្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពលបានសម្រេចឲ្យរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពលបង្កើតស្ថានីយបញ្ចូលថាមពលយានយន្ដអគ្គិសនីឲ្យបានត្រឹមត្រូវតាមស្ដង់ដារបច្ចេកទេស ។
ថ្លែងក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារ ឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅបន្ដរបស់ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល នៅរសៀលថ្ងៃទី២១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា បានបង្ហាញនូវផលប្រយោជន៍សំខាន់ៗចំនួន២ ដែលប្រទេសជាតិទទួលបាន ក្រោយប្រជាពលរដ្ឋផ្លាស់ប្ដូរពីការប្រើប្រាស់យានយន្ដប្រើប្រេងឥន្ធនៈទៅប្រើយានយន្ដអគ្គិសនី ។
សម្តេចមហាបវរធិបតី បានលើកឡើងថា ផលប្រយោជន៍ចំនួន២ ដែលត្រូវបានសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត រួមមាន ៖ ទី១ ៖ បង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការប្រើប្រាស់ថាមពលសម្រាប់ការដឹកជញ្ជូន ដោយការប្រើប្រាស់យានយន្តអគ្គិសនីប្រើថាមពលតិចជាង ការប្រើយានយន្តប្រើប្រេងឥន្ធនៈប្រហែល៥ដង ។
ទី២ ៖ បន្ថយការបញ្ចេញឧស្ម័នកាបូនក្នុងវិស័យដឹកជញ្ជូន ដោយងាកមកប្រើថាមពលអគ្គិសនី ដែលផលិតពីថាមពលស្អាតកាន់តែច្រើនវិញ ។ ក្នុងន័យនេះ សម្ដេចមហាបវរធិបតីប្រមុខនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានអះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយជាតិស្ដីពីការអភិវឌ្ឍយានយន្ដអគ្គិសនី ឆ្នាំ២០២៤-២០៣០ ដែលមានគោលបំណងជំរុញការប្រើប្រាស់ និងការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៃវិស័យយានយន្តអគ្គិសនីទាំងមូល ។
ជាមួយគ្នានេះ សម្ដេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានបង្ហើបថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កំពុងចរចាជាមួយក្រុមហ៊ុនរថយន្ដ BYD ដែលជាក្រុមហ៊ុនរថយន្ដអគ្គិសនី ដើម្បីដំឡើងរោងចក្រផលិតរថយន្ដអគ្គិសនីនៅប្រទេសកម្ពុជាតែម្ដង ។ ខណៈនៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ មានក្រុមហ៊ុនជាច្រើនបាននាំចូលរថយន្ដអគ្គិសនី ឬអគ្គិសនីលាយសាំងចូលមកប្រទេ សកម្ពុជា ។
សម្ដេចមហាបវរធិបតី នាយករដ្ឋមន្ដ្រីក៏ណែនាំដល់ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ដែលមានតួនាទីភារកិច្ចដឹកនាំជំរុញការអភិវឌ្ឍស្ថានីយ៍បញ្ចូលថាមពលយានយន្ដអគ្គិសនីនៅកម្ពុជា ត្រូវរៀបចំដាក់ចេញនូវចំណាត់ការនានាជុំវិញការអភិវឌ្ឍស្ថានីយបញ្ចូលថាមពលយានយន្ដអគ្គិសនីឲ្យបានត្រឹមត្រូវតាមស្ដង់ដារបច្ចេកទេស ។
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្ដថា មានតែការអភិវឌ្ឍស្ថានីយបញ្ចូលថាមពលយានយន្ដ អគ្គិសនីឲ្យបានកាន់តែប្រសើរច្រើនទេ ទើបអាចដាក់ចេញទាក់ទាញការបង្កើតការផ្លាស់ប្ដូរយានយន្ដពីប្រើប្រេងឥន្ធនៈ ទៅប្រើប្រាស់យានយន្ដអគ្គិសនីវិញជាបណ្ដើរៗ ដើម្បីផ្ដល់ជម្រើស សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ ។
នៅក្នុងឱកាសនោះដែរ សម្តេចមហាបវរធិបតី ក៏បានឲ្យក្រសួងសាធាណការ និងដឹកជញ្ជូនធ្វើការត្រួតពិនិត្យយានយន្ត ហើយក្រសួងរ៉ែ និងថាមពលធ្វើការបង្កើតស្ថានីយបញ្ចូលថាមពលយានយន្ដអគ្គិសនីឲ្យបានត្រឹមត្រូវតាមស្ដង់ដារបច្ចេកទេស ។
សូមជម្រាបថា បើការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនបានឲ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល៦ខែ ឆ្នាំ២០២៤នេះ មានយានយន្តបានចុះបញ្ជីសរុបទូទាំងប្រទេសបាន ២០០,៨២៤គ្រឿង ក្នុងនោះម៉ូតូ ១៧០,៧៤៦គ្រឿង យានយន្តធុនស្រាល២៦,៣៨០គ្រឿង និងយានយន្តធុនធ្ងន់៣,៦៩៨គ្រឿង ។ សម្រាប់រយៈពេល៦ខែ ឆ្នាំ២០២៤នេះ មានយានយន្តអគ្គិសនីបានចុះបញ្ជីសរុបចំនួន១,៤៧៩គ្រឿង ក្នុងនោះ ម៉ូតូ៥១៨គ្រឿង ម៉ូតូកង់បី៣០គ្រឿង និងរថយន្ត៩៣១គ្រឿងផងដែរ ៕

The Royal Government has ordered the Ministry of Mines and Energy to set up electric vehicle charging stations in accordance with the standard.
Phnom Penh: The Prime Minister of Cambodia, Samdech Moha Bovathibodi Hun Manet, has decided that the Ministry of Mines and Energy The Ministry of Mines and Energy has set up electric vehicle charging stations in accordance with technical standards.
Speaking at the closing ceremony of the meeting to summarize the work results of 2024 and raise the direction of the Ministry of Mines and Energy on the afternoon of the 21st November 2024 – Cambodian Prime Minister Hun Manet outlines two key benefits for the nation. After people change from using fuel vehicles to electric vehicles.
Samdech Moha Bovathi Padei stated that the two benefits that were received by Samdech Moha Bovathi Hun Manet include: First, increase energy efficiency for transportation by using less energy-efficient electric vehicles than fuel-efficient vehicles. About 5 times.
Second, reduce carbon emissions in the transport sector by turning to more clean energy-producing electricity. . In this regard, the Prime Minister of the Royal Government of Cambodia affirmed that the Royal Government has set out a national policy on Development of electric vehicles 2024-2030, which aims to promote the use and development of ecosystems of the entire electric vehicle sector.
At the same time, His Excellency Hun Manet revealed that the Royal Government of Cambodia is in talks with BYD, an electric car company, to Install an electric car factory in Cambodia. At present, many companies are importing electric or gasoline-powered cars into Cambodia.
The Prime Minister also instructed the Ministry of Mines and Energy to take the lead in promoting the development of power stations. Electric vehicles in Cambodia must be prepared to put in place measures around the development of electric vehicle charging stations in accordance with technical standards. / p>
The Prime Minister continued that only the development of electric vehicle charging stations can be better. Attract the gradual transition from fuel-efficient vehicles to electric vehicles to provide people with a choice.
On that occasion, the Prime Minister also asked the Ministry of Public Works and Transport to inspect the vehicles. The Ministry of Mines and Energy is working to establish electric vehicle charging stations in accordance with technical standards.
Please be informed that if the Ministry of Public Works and Transport said that in the first 6 months of 2024, there are vehicles registered A total of 200,824 units nationwide, including 170,746 motorcycles, 26,380 light vehicles and 3,698 heavy vehicles. For the first six months of 2024, a total of 1,479 electric vehicles were registered, including 518 motorcycles and 30 tricycles. And 931 cars.