អគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការ​សេដ្ឋកិច្ច និង ធុរកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល និង ធនាគារ វឌ្ឍនៈ សហប្រតិបត្តិការ ​លើ​ការ​ចុះ​ឈ្មោះ​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅប្រព័ន្ធ​
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន​គណៈកម្មាធិការ​សេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល (​គ​.​ស​.​ធ​.​ឌ​.) និង ធនាគារ វឌ្ឍនៈ សូម​ជូនដំណឹង​ដល់​សាធារណជន​ទាំងអស់​មេត្តា​ជ្រាប​ថា ៖…
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន​គណៈកម្មាធិការ​សេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល (​គ​.​ស​.​ធ​.​ឌ​.) និង ធនាគារ វឌ្ឍនៈ សូម​ជូនដំណឹង​ដល់​សាធារណជន​ទាំងអស់​មេត្តា​ជ្រាប​ថា ៖ ធនាគារ វឌ្ឍនៈ​បាន​ក្លាយជា​ភ្នាក់ងារ​ចុះ​ឈ្មោះ​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ ជា​ផ្លូវការ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ជូនដំណឹង​នេះ​តទៅ​ ។ កិច្ច​សហ​ប្រ​តិ​ប​ត្តិ​ការ​នេះ​មាន​គោលបំណង​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋក្នុង​ការ​ចុះ​ឈ្មោះ​ជា​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​បាន​ដោយ​ងាយស្រួល តាម​រយៈ​កម្មវិធី​ទូរ​សព្ទ​ដៃ​របស់​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ (VB App) និងការ​អញ្ជើញ​មក​ដល់​ផ្ទាល់​នៅ​សាខា​ទាំង ៤១ របស់​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​ ។
កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ១៦ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៤ កន្លង​ទៅ ថ្នាល​ឌី​ជី​ថ​ល​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ អភិវឌ្ឍ​ដោយ​អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន គ​.​ស​.​ធ​.​ឌ​. និងសហការ​ជាមួយ​គណៈកម្មាធិការ​សម្របសម្រួល ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ ត្រូវ​បាន​ដាក់​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ ក្រោម​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់ សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ។ ថ្នាល​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង ដើម្បី​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​អាច​ចុះ​ឈ្មោះ​ជា​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ និង ទទួល​បាន​វិញ្ញាបនបត្រ​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ ជា​ទម្រង់​ឌី​ជី​ថ​ល ​។ តាម​រយៈ​ការ​ចុះ​ឈ្មោះ នេះ អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ នឹង​ទទួល​បាន​អត្ថប្រយោជន៍ និងការ​គាំពារ​ផ្សេង​ៗ​ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​រាជរដ្ឋាភិបាល រួម​មាន ការ​ទទួល​បាន​នូវ​ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​, ការ​ស្នើ​សុំ​ប័ណ្ណ​បេឡា​ជាតិ​សន្តិសុខ​សង្គម (​ប​.​ស​.​ស​.) ជាដើម​ ។
ដើម្បី​ចូលរួម​ចំណែក និងគាំទ្រ​ដល់​ការ​អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​ជាតិ​ស្ដី​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ ឆ្នាំ ២០២៣-២០២៨, អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន​គណៈកម្មាធិការ​សេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល និងធនាគារ វឌ្ឍនៈ បាន​សហការ​គ្នាអភិវឌ្ឍ Mini-App លើ​កម្មវិធី​ទូរ​សព្ទ​ដៃ​របស់​ធនាគារ និងត្រៀមខ្លួន​បម្រើ​ការ​ចុះ​ឈ្មោះ​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋនៅ​តាម​គ្រប់​សាខា​របស់​ធនាគារ នៅ​ទូ​ទាំង ប្រទេស​ ។ ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​មាន​បំណង​ចុះ​ឈ្មោះ​ជា​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ អាច​ស្នើ​សុំ​ចុះ​ឈ្មោះ​នៅ​គ្រប់​សាខា​របស់​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ​បាន បើ​ទោះបីជា​អតិថិជន​របស់​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ ឬ មិនមែន​ក៏​ដោយ ​។ ក្នុង​ករណី​ជា​អតិថិជន​របស់​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ លោក​អ្នក​ក៏​អាច​ចូល​ទៅ​កាន់​កម្មវិធី​ទូរ​សព្ទ​ដៃ​របស់​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ (VB App)​ដើម្បី​ធ្វើការ​ចុះ​ឈ្មោះ​បាន​យ៉ាង​ងាយស្រួល និងឆាប់រហ័ស​ផង​ដែរ ​។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត គង់ ម៉ា​រី រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជា​អគ្គលេខាធិការ​នៃ​អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន គ​.​ស​.​ធ​.​ឌ​. បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា “​ការ​ចូលរួម​របស់​វិស័យ​ឯកជន ដូច​ជា​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល មាន​សារៈសំខាន់​ខ្ពស់​ក្នុង​ការ​បង្ខិត​សេវា​ឱ្យ​កាន់តែ​កៀក​ប្រជាពលរដ្ឋ និង បង្កើត​ជា​គំរូ​សហ​ថាមពល (Synergy) រវាង​រដ្ឋ និងឯកជន ​។ កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​នេះ​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​របស់​ស្ថាប័ន​ទាំង​ពីរ ហើយនឹង​បន្ត​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​លើ​កិច្ចការ​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេង​ទៀត ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​កម្ពុជា​បន្ថែម​ទៀត​ ។​”
លោក​បណ្ឌិត Anthony Chin អគ្គនាយក​ប្រតិបត្តិ​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា “​យើងខ្ញុំ​ពិតជា​មាន​សេចក្តី​សោមនស្ស​រីករាយ​យ៉ាង​ក្រៃ​លែង ដែល​បាន​ក្លាយជា​ចំណែក​មួយ​នៃ​គំនិត ផ្តួចផ្តើម​នេះ ដើម្បី​ជំរុញ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ​។ ធនាគារ វឌ្ឍនៈ​នឹង​បន្ត​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ចូលរួម​ជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ឱ្យ​កាន់តែ​រឹង​មាំ ហើយ​ធានា​ឱ្យ​បាន​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ រួម​ទាំង សហគ្រិន និងបុគ្គល​ស្វ័​យ​និ​យោជន៍ អាច​ទទួល​បាន​សេវាកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​សំខាន់​ៗ” ។
ក្នុង​ន័យ​នេះ សូម​សាធារណជន​មេត្តា​ជ្រាប​ជា​ព័ត៌មាន ​។ សម្រាប់​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ចុះ​ឈ្មោះ​អ្នក​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ សូម​ទាក់ទង ១២៦៤ ឬ ទាក់ទង​មក​កាន់​សេវា​បម្រើ​អតិថិជន​របស់​ធនាគារ វឌ្ឍនៈ តាម​រយៈ​លេខ​ទូរ​សព្ទ ០២៣ ៩៩ ៩៩ ០០ ដែល​បម្រើ​ការ ២៤ ម៉ោង​ជា​រៀងរាល់ថ្ងៃ​ ៕ អត្ថបទសហការ