រាជធានីភ្នំពេញ ៖ កុមារ និងក្មេងជំទង់កំពុងធំឡើងនៅក្នុងពិភពលោកដែលកាន់តែមានការប្រកួតប្រជែង និងការប្រៀបធៀប ។ វាងាយនឹងធ្វើឱ្យពួកគេជឿជាក់ថា មនុស្សដែលរកឃើញភាពជោគជ័យ ឬសុភមង្គល គឺជាមនុស្សពូកែ ខ្លាំង ហើយឆ្លាត ។ ពិតណាស់ គ្មាននរណាម្នាក់កើតមកជាមួយនឹងហ្សែននៃភាពជោគជ័យ ឬហ្សែននៃសុភមង្គលជាប់ខ្លួននោះទេ ។ មានរឿងជាច្រើនដែលនាំយើងទៅរកភាពជោគជ័យ និងសុភមង្គល ប៉ុន្តែអ្វីដែលមានឥទ្ធិពលបំផុតនោះ គឺភាពក្លាហាន ។
សម្រាប់ក្មេងតូចៗ និងក្មេងជំទង់ រឿងសំខាន់បំផុតមួយដែលពួកគេត្រូវដឹងគឺថា ភាពក្លាហាន មិនតែងតែមានអារម្មណ៍ថា មានភាពក្លាហាននោះទេ ។
ពីខាងក្រៅ ភាពក្លាហានតែងតែមើលទៅគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ និងមានថាមពល ។ ពេលខ្លះ វាអាចមើលទៅមិនប្រុងប្រយ័ត្ន ឬគួរឱ្យរំភើប ។ ពីខាងក្នុង វាអាចមានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាច និងមិនអាចទាយទុកជាមុនបាន វាអាចមានអារម្មណ៍ដូចជាថប់បារម្ភ ឬភ័យខ្លាច ឬការសង្ស័យលើខ្លួនឯង ។ ភាពក្លាហានអាចជាល្បិចកលបែបនោះ វាច្រើនតែមើលទៅខុសប្លែកពីខាងក្រៅ ។ នេះក៏ព្រោះតែភាពក្លាហាន និងការភ័យខ្លាចតែងតែមាននៅជាមួយគ្នា ។ បើគ្មានការភ័យខ្លាច ក៏មិនត្រូវការភាពក្លាហានដែរ ។
ភាពក្លាហាន មិនមែននិយាយអំពីរឿងវេទមន្តដែលកើតឡើងនៅក្នុងខ្លួនយើងដើម្បីធ្វើឱ្យយើង “មិនភ័យខ្លាច” នោះទេ ។ វានិយាយអំពីរឿងវេទមន្តដែលកើតឡើងនៅក្នុងខ្លួនយើង ដើម្បីធ្វើឱ្យយើងឆ្លងកាត់ការភ័យខ្លាច ការសង្ស័យលើខ្លួនឯង ការថប់បារម្ភ និងធ្វើអ្វីដែលមានអារម្មណ៍ថាពិបាក ឬប្រថុយប្រថាន ឬគួរឱ្យភ័យខ្លាច ។
មានបញ្ជីនៃវិធីមួយចំនួន ដើម្បីចិញ្ចឹមបីបាច់ភាពក្លាហានរបស់កូនអ្នក ៖ និយាយពីភាពក្លាហានរបស់ពួកគេ ដែលពួកគេហាក់ដូចជាមានរួចទៅហើយ, អនុញ្ញាតសម្រាប់ភាពមិនល្អឥតខ្ចោះ អនុញ្ញាតិឱ្យកូនមានកំហុសម្តងម្កាល, ពួកគេនឹងមិនមានអារម្មណ៍ត្រៀមខ្លួនជានិច្ចទេ នោះហើយជាមូលហេតុដែលធ្វើឱ្យកូនក្លាហាន, ណែនាំកូនសាកល្បងអ្វីថ្មី អ្វីដែលប្លែក អ្វីដែលរំភើប, ក្នុងនាមជាឪពុកម្តាយ ចូរធ្វើជាគំរូដ៏ល្អឱ្យកូនឃើញពីភាពក្លាហានរបស់អ្នក, ផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវកន្លែងសម្រាប់ភាពក្លាហាននៃការគិត ។
ផ្តល់កន្លែងសម្រាប់វិចារណញាណរបស់ពួកគេឱ្យរីកចម្រើនហើយបង្រៀនពួកគេពីរបៀបប្រើវា, ឱ្យកូននិយាយដាក់ខ្លួនឯង ថាពួកគេក្លាហាន, វាមិនដែលយឺតពេលក្នុងការផ្លាស់ប្តូរអ្វីទាំងអស់ ភាពក្លាហានអាចកើតចេញចាប់ពីពេលនេះទេ, លទ្ធផលមិនសំខាន់ដូចដំណើរការទេ និងលើកទឹកចិត្តដល់អារម្មណ៍នៃការផ្សងព្រេងរបស់ពួកគេ ៕ ប្រភព ៖carey