អាជ្ញាធរ​ខេត្តស្វាយរៀង​ ចុះ​សម្របសម្រួល​បើកប្រាក់​ឈ្នួល​ជូន​កម្មករ​សំណង់​សាងសង់​អគារហ័​រឆឹង នៅ​ក្រុង​បា​វិត
ខេត្តស្វាយរៀង​ ៖ ​ក្នុង​កាយវិការ​ប្រកបដោយ​មេត្តាធម៌ និង​ស្មារតី​ប្រកបដោយ​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់​បំផុត ​ចំពោះ​សុខទុក្ខរបស់​បងប្អូន​កម្មករនិយោជិត នឹង​ដោយ​ទទួល​បានការ​ណែនាំ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពី​លោក ប៉េង ពោធិ៍​សា អភិបាលខេត្តស្វាយរៀង ក្រុមការងារ​ចម្រុះ​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក…
ខេត្តស្វាយរៀង​ ៖ ​ក្នុង​កាយវិការ​ប្រកបដោយ​មេត្តាធម៌ និង​ស្មារតី​ប្រកបដោយ​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់​បំផុត ​ចំពោះ​សុខទុក្ខរបស់​បងប្អូន​កម្មករនិយោជិត នឹង​ដោយ​ទទួល​បានការ​ណែនាំ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពី​លោក ប៉េង ពោធិ៍​សា អភិបាលខេត្តស្វាយរៀង ក្រុមការងារ​ចម្រុះ​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក ម៉ែ​ន អេ​ង អភិបាលរង​ខេត្ត ​នៅ​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ បាន​ចុះ​អន្តរាគមន៍​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ការងារ​នៅ​ការដ្ឋាន​សំណង់​អគារ ហ័​រ ឆឹង ដែល​សាងសង់​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​វិស្វកម្ម​សំណង់ SHUANG ZHOU ស្ថិត​នៅ​ភូមិ​តា​បឹ​ប សង្កាត់​បា​វិត ក្រុង​បា​វិត ខេត្តស្វាយរៀង ​។
​លោក ​ម៉ែ​ន ​អេ​ង បាន​ប្រាប់​អ្នក​សារព័ត៌មាន​យើង​ថា ការ​ចុះ​មកនេះក្នុង​គោលបំណង ដើម្បី​សម្របសម្រួល​បើកប្រាក់​ឈ្នួល​ជូន​បងប្អូន​កម្មករ​ ដែល​កំពុង​ជួប​ការ​លំបាក បន្ទាប់​ពី​មានការ​ជាប់​គាំង ​ដោយសារ​អ្នកម៉ៅការ​សំណង់​​ ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​ឃាត់ខ្លួន និង​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​ប្រទេស​កំណើត​វិញ​។ កិច្ចប្រជុំ​ ដោះស្រាយ​នេះ​ មានការ​ចូលរួម​ពីលោក លឹ​ម សៀង​ហេង អភិបាលក្រុង​បា​វិត លោក ដាំ ឃុន​ពិសី ប្រធាន​ស្តីទី ​មន្ទីរ​ព័ត៌មាន​ខេត្ត លោក នួន សំបូរ ប្រធាន​ការិយាល័យ​អធិការកិច្ច និង​វិវាទ​ការងារ និង​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ នៃ​មន្ទីរ​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ខេត្ត និង​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ផង​ដែរ​ ។
ក្នុង​ឱកាស​ចុះ​ដឹកនាំ​បញ្ជា​ផ្ទាល់​ដល់ទី​តាំង​ការដ្ឋាន លោក​អភិបាលរង​ខេត្តស្វាយរៀង បាន​ថ្លែងយ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់​ទៅ​កាន់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ថា​ ៖ «​យើង​មិន​អាច​ទុក​ឱ្យ​បងប្អូន​កម្មករ​ដាច់​បាយ ឬ​ជួប​ការ​លំបាក ដោយសារ​កំហុស​របស់​អ្នកម៉ៅការ​នោះ​ឡើយ​។ ទោះបី​ បុគ្គល​នោះ​ត្រូវ​ទទួលទោស​ចំពោះ​មុខ​ច្បាប់ ប៉ុន្តែ​សិទ្ធិទទួល​បាន​ប្រាក់​ឈ្នួល​របស់​កម្មករ ​ត្រូវ​តែ​មក​មុនគេ ហើយ​បញ្ហា​ក្រពះ​របស់​បងប្អូន ​គឺជា​អាទិភាព​ទី​មួយ​។ ការ​សម្របសម្រួល​បើកប្រាក់​ឈ្នួល​ នៅ​ថ្ងៃនេះ គឺជា​ការ​បង្ហាញ​ថា ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​តែងតែ​ឈរ​នៅ​ក្បែរ​បងប្អូន គ្រប់​កាលៈទេសៈ​ ដើម្បី​ធានា​ថា ​គ្មាន​កម្មករ​ណា​ម្នាក់​ត្រូវ​បាន​បោះបង់​ចោល​ឡើយ​​» ក្នុង​ស្ថានភាព​អាសន្ន​ ដែលកម្មករ​កំពុង​ជួប​ការ​លំបាក​ផ្នែក​ជីវភាព និង​ការ​ហូប​ចុក​ប្រចាំ​ថ្ងៃ ។
លោក​អភិបាលរង​ខេត្ត​ បាន​សម្រេច​ដាក់​ចេញ​នូវ​វិធានការ​ដោះស្រាយ​មួយ គឺ​ការសម្របសម្រួល​បើកប្រាក់​ឈ្នួល​តាម​រយៈ​ការ​ធ្វើ​បញ្ជី​ឡៃ​ឡុ​ង​លក់​សម្ភារៈ​សំណង់ ​ដែល​នៅ​សេសសល់​ក្នុង​ទីតាំង​ការដ្ឋាន​។ ថវិកា​ ដែល​ទទួល​បាន​ពី​ការ​លក់​សម្ភារៈ​ទាំងនេះ ត្រូវ​បាន​ចាត់ចែង​ជា​អាទិភាព​ខ្ពស់​បំផុត ដើម្បី​បែងចែក​ជូន​បងប្អូន​កម្មករ ​ដែល​កំពុង​ស្នាក់​នៅ​រង់ចាំ​ដំណោះស្រាយ ក្នុង​បំណង​សម្រាលទុក្ខ​លំបាក​ចំពោះ​មុខ និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ក្រពះ​ជា​បន្ទាន់​ ។
ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ជាមួយ​កម្មករនិយោជិត លោក​អភិបាលរង​ខេត្តស្វាយរៀង បាន​មាន​ប្រសាសន៍​សង្កត់ធ្ងន់​ថា ​៖ «​បងប្អូន​ទាំងអស់​គ្នា គឺជា​កម្លាំង​យ៉ាង​សំខាន់​ ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ខេត្ត​របស់​យើង​។ ទោះបីជា​ពេល​នេះ ​អ្នកម៉ៅការ​ត្រូវ​បាន​ចាប់ខ្លួន​ក្នុង​ចំណាត់ការ​ច្បាប់ ប៉ុន្តែ​សិទ្ធិ​ទទួល​បាន​ប្រាក់​ឈ្នួល​ដែល​ជា ញើស​ឈាម​របស់​បងប្អូន ត្រូវ​តែ​ទទួល​បានការ​ការពារ​។ ការ​សម្របសម្រួល​បើកប្រាក់​ឈ្នួល​ថ្ងៃនេះ គឺជា​ការ​បង្ហាញ​ពី​ជំហរ​ច្បាស់លាស់​របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្ត គឺ​មិន​ទុក​ឱ្យ​បងប្អូន​ដាច់​បាយឡើយ​។ យើង​នឹង​បន្ត​ឈរ​នៅ​ទី​នេះ រហូត​ដល់​បងប្អូន​ទទួល​បាន​យុត្តិធម៌​​» ។
ក្រោយ​ពី​ទទួល​បានការ​សម្របសម្រួល​បើកប្រាក់​ឈ្នួល និង​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​ពី​សំណាក់​ថ្នាក់ដឹកនាំ បងប្អូន​កម្មករ​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ក្តី​រំភើប និង​ការ​ដឹងគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​។ បងប្អូន​កម្មករ​ម្នាក់​ៗ ​ដែល​ធ្លាប់តែ​មានទឹក​មុខស្រពោន និង​បារម្ភ​ពី​អនាគត បាន​ត្រឡប់​មក​មាន​សង្ឃឹម​វិញ ​។
កិច្ច​អន្តរាគមន៍​សម្របសម្រួល​បើកប្រាក់​ឈ្នួល នៅ​ការដ្ឋាន​សំណង់​សាងសង់​អគារ ហ័​រ ឆឹង គឺជា​គំរូ ​នៃ​សកម្មភាព​ដឹកនាំ​ដែល​ផ្សារ​ភ្ជាប់​សុខទុក្ខ​ជាមួយ​ពលរដ្ឋ​។ នេះ​មិន​ត្រឹមតែ​ជា​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​គឺជា​ការ​ស្តែង​ឱ្យ​ឃើញ​នូវ​ទឹកចិត្ត​ស្រឡាញ់ និង​ការ​គាំពារ​កម្មករនិយោជិត​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល តាម​រយៈ​អាជ្ញាធរ​ខេត្តស្វាយរៀង ដែល​តែងតែ​ផ្តល់​អាទិភាព​ខ្ពស់​បំផុត​លើ «​យុត្តិធម៌ និង​ជីវភាព​» របស់​ពលរដ្ឋ​គ្រប់​រូប ​៕