ជប៉ុន​ផ្តល់​ថវិកា​ប្រមាណ ១​លាន​ដុល្លារ​ ដល់​អង្គការ ILO សម្រាប់​ជួយ​លើកកម្ពស់​ការ​ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ ដល់​អតីត​ពលករ​កម្ពុជា​វិល​ត្រឡប់​មក​ពី​ប្រទេស​ថៃ
​រាជធានីភ្នំពេញ​ ៖ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​អញ្ជើញ​ធ្វើ​ជា​សក្ខីភាព​ក្នុង​ពិធី​ចុះហត្ថលេខា​លើ​គម្រោង​ស្តី​ពី «​ការ​លើកកម្ពស់​មុខរបរ​និង​ការងារ​ដល់​ពលករ​ចំណាកស្រុក​ត្រឡប់​មក​វិញ ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ពី​ជម្លោះព្រំដែន​»…
​រាជធានីភ្នំពេញ​ ៖ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​អញ្ជើញ​ធ្វើ​ជា​សក្ខីភាព​ក្នុង​ពិធី​ចុះហត្ថលេខា​លើ​គម្រោង​ស្តី​ពី «​ការ​លើកកម្ពស់​មុខរបរ​និង​ការងារ​ដល់​ពលករ​ចំណាកស្រុក​ត្រឡប់​មក​វិញ ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ពី​ជម្លោះព្រំដែន​» ដោយ​ឯកឧត្ដម អ៊ូ​អិ​ណុ អាត់​ស៊ូ​ស៊ី (UENO Atsushi) ឯកអគ្គរាជទូត​វិសាមញ្ញ និង​ពេញ​សមត្ថភាព​របស់​ប្រទេស​ជប៉ុន ​ប្រចាំ​កម្ពុជា និង​លោកស្រី ស៊ា​វ​យៀន ឈាន (Xiaoyan Qian) នាយិកា​ការិយាល័យ​អង្គការ ILO ប្រចាំ​កម្ពុជា ឡាវ និង​ថៃ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ នៅ​ស្ថានទូត​ជប៉ុន​ ។
គម្រោង​នេះ​មាន​រយៈពេល​២៤​ខែ និង​ដឹកនាំ​ដោយ ILO និង​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​ពី​ក្រសួងការបរទេស​ជប៉ុន​ក្នុង​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ​ជា ១​លាន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក ដែល​នឹង​ជួយ​ពលករ​ចំណាកស្រុក​ ឲ្យ​ទទួល​បាន​ការងារ​សមរម្យ និង​ធ្វើ​សមាហរណកម្ម​ចូល​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងស្រុក តាម​រយៈ​កញ្ចប់​រួម​គ្នា​នៃ​ការ​គាំពារ មុខរបរ​និង​ការងារ និង​សេវាកម្ម​ជំនាញ ​។ សកម្មភាព​សំខាន់​ៗ ​ក្នុង​គម្រោង​រួម​មាន​៖ ការ​បង្កើត​មជ្ឈមណ្ឌល​ធនធាន​ពលករ​ ចំណាកស្រុក​ថ្មី​ចំនួន ៣ ក្នុង​ខេត្ត​ដែល​មាន​ពលករ​វិល​ត្រឡប់​មក​វិញ​ច្រើន ដូច​ជា​៖ ខេត្តឧត្តរមានជ័យ ពោធិ៍សាត់ និង​ព្រះ​វិហារ ដើម្បី​ផ្តល់​សេវា​ពិគ្រោះ​យោបល់ ការ​ចុះ​ផ្សព្វផ្សាយ ការ​ប្រមូល​ទិន្នន័យ និង​ជំនួយ​ផ្នែក​ច្បាប់ ​។
គម្រោង​នេះ​ក៏​នឹង​គាំទ្រ​ ដល់​ការ​ឆ្លើយ​តប​ផ្នែក​ការងារ តាម​រយៈ​ការពិគ្រោះ​យោបល់​ ជាមួយ​និយោជក និង​អង្គការ​វិជ្ជាជីវៈ​កម្មករនិយោជិត ពិព័រណ៍​ការងារ​នៅ​កម្រិត​ឃុំ​/​សង្កាត់ និង​យុទ្ធនាការ​លើកកម្ពស់​ការ​យល់​ដឹង​តាម​គោលដៅ ជា​ពិសេស​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ប្រើប្រាស់​កម្លាំង​ពលកម្ម​ច្រើន ដូច​ជា​៖ វិស័យ​កាត់ដេរ សំណង់ និង​ផលិតកម្ម​។ ការ​ពង្រឹង​ជំនាញ និង​រៀន​ជំនាញ​ថ្មី​តាម​តម្រូវការ​ទីផ្សារ ក៏​នឹង​ត្រូវ​អនុវត្ត​ផង​ដែរ តាម​រយៈ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ខ្លី​ៗ ការ​ទទួលស្គាល់​ជំនាញ​មាន​ពី​មុន (RPL) ការ​បណ្តុះបណ្តាល​សមត្ថភាព​រក​ការងារ និង​សហគ្រិនភាព ព្រមទាំង​ការ​ពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​ថ្នាក់​ជាតិ ដើម្បី​ធានា​ការ​ធ្វើ​សមាហរណកម្ម​ ឡើង​វិញ​ដោយ​ចីរភាព​ទៅ​ ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​ការងារ​សមរម្យ​ ។
នា​ឱកាស​នោះ ឯកឧត្ដម អ៊ូ​អិ​ណុ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ប្រទេស​ជប៉ុន​មាន​មោទនភាព ​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​កម្ពុជា និង ILO ក្នុង​ការ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង ​តម្រូវការ​បន្ទាន់​របស់​ពលករ​ ដែល​ត្រឡប់​មក​វិញ ដែល​បង្ហាញ​ ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន ចំពោះ​សន្តិសុខ​មនុស្សជាតិ និង​ស្ថិរភាព​តំបន់​។ គម្រោង​នេះ​បញ្ជាក់​ឡើង​វិញ ​ពី​ភាព​ជា​ដៃគូ​យូរអង្វែង​រវាង​ជប៉ុន និង​កម្ពុជា ក៏​ដូច​ជា​ការ​គាំទ្រ​របស់​ជប៉ុន ​ចំពោះ​ទីផ្សារ​ការងារ​ដែល​រួម​បញ្ចូល និង​មាន​ភាព​ធន់​ ។
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា ការ​វិល​ត្រឡប់​របស់​ពលករ​កម្ពុជា តម្រូវ​ឲ្យ​មានការ​ឆ្លើយ​តប​កម្រិត​ថ្នាក់​ជាតិ​មួយ​ប្រកបដោយ​ការ​សម្របសម្រួល​។ គម្រោង​នេះ​ស្រប​តាម​យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍ​ធនធានមនុស្ស​ ដ៏​ទូលំទូលាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និង​រួមចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ ទីផ្សារ​ការងារ​រយៈពេល​វែង ដែល​នឹង​ពង្រឹងសមត្ថភាព​កម្ពុជា​ ក្នុង​កា​រត​ភ្ជាប់​អតីត​ពលករ ទៅ​កាន់ការ​អភិវឌ្ឍ​ជំនាញ សេវាកម្ម​មុខរបរ​និង​ការងារ និង​ជីវភាព​រស់នៅ​ប្រកបដោយ​ផលិតភាព ដើម្បី​ជួយ​ឲ្យ​ពួក​គាត់​កសាង​ជីវិត​ឡើង​វិញ ​ដោយ​មាន​កិត្តិយស ​។
ជាមួយនឹង​ការ​ថ្លែងអំណរគុណ​ ចំពោះ​ការ​គាំទ្រ​របស់​ប្រទេស​ជប៉ុន ដែល​ជួយ​ស្តារ​កិត្តិយស ជីវភាព​រស់នៅ និង​ការ​ទទួល​បាន​ការងារ​សមរម្យ​សម្រាប់​អតីត​ពលករ លោកស្រី ស៊ា​វ​យៀន ឈាន បាន​លើក​ឡើង​ថា គម្រោង​នេះ​ជួយ​ពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​សមាហរណកម្ម​ថ្នាក់​ជាតិ ដោយ​ត​ភ្ជាប់​ការ​ទទួលស្គាល់​ជំនាញ ការ​ផ្គូផ្គង​ការងារ និង​ការ​ការពារ​សង្គម ដោយ​ធានា​ថា អ​តី​ពលករ​ចំណាកស្រុក​ត្រូវ​បាន​គាំទ្រ ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ ។
ក្នុង​នាម​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ឯកឧត្តម ហេង សួរ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន ដែល​បាន​គាំទ្រ និង​បង្កើន​គម្រោង​នេះ​ឡើង​តាម​ការ​ស្នើ​សុំ​របស់​ក្រសួង​ការងារ ក៏​ដូច​ជា​អរគុណ​ដល់ ILO សម្រាប់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​យូរអង្វែង ដែល​ធានា​ថា អតីត​ពលករ​មិន​ត្រឹមតែ​ទទួល​បានការ​សមាហរណកម្ម​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​បាន​ពង្រឹងសមត្ថភាព ​ឲ្យ​អាច​កសាង​អនាគត​ដែល​មាន​ស្ថិរភាព មាន​ផលិតភាព និង​មាន​កិត្តិយស នៅ​ក្នុង​មាតុភូមិ​របស់​ខ្លួន​ ៕ ងត្ថបទសហការ