«សំណេរអង្គរ» លើកទី ៣ កៀរគរបេក្ខជនបរទេសស្រលាញ់អក្សរសាស្ត្រខ្មែរឱ្យចូលរួមច្រើន
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ បេក្ខជនចំនួន ១៥០០ នាក់ មកពីទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា នឹងចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតសរសេរតាមអានជាសាធារណៈ «សំណេរអង្គរ» លើកទី ៣ ឆ្នាំ ២០២៦ នៅទឹកដីខេត្តសៀមរាប ។ នេះជាកម្មវិធីមួយដែលបង្កើតឡើង ដើម្បីលើកកម្ពស់អក្សរសាស្ត្រខ្មែរ តាមរយៈការសរសេរតាមអានដែលនឹងអាចក្លាយទៅជាទិវាសរសេរតាមអានជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដោយផ្តោតលើប្រធានបទស្ដីពី «រមណីយដ្ឋានអង្គរ» ។
លោក លីម ប៊ុនហុក អ្នករៀបចំកម្មវិធី «សំណេរអង្គរ» នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានថ្ងៃទី ០១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៥ នេះបានឱ្យដឹងថា កម្មវិធី «សំណេរអង្គរ» លើកទី ៣ នេះនឹងប្លែកជាងការប្រកួតមុនៗ ដោយអ្នករៀបចំកម្មវិធីកៀរគរឱ្យមានជនបរទេសស្រលាញ់អក្សរសាស្ត្រខ្មែរចូលរួមបានច្រើនជាងមុន គឺពី ១៥ នាក់ ទៅ ២០ នាក់ ក្នុងចំណោមបេក្ខជនប្រកួត ១៥០០ នាក់ ព្រោះយើងចង់ពង្រីកការយល់ដឹងភាសាខ្មែរទៅក្រៅប្រទេសតាមរយៈពួកគាត់ ។ លោកថា បច្ចុប្បន្នមានជនបរទេសច្រើនរៀនភាសាខ្មែរនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងជាពិសេសនៅតាមស្ថានទូតនានាក៏ចេះភាសាខ្មែរដែរ ។
លោកបានក្រើនរម្លឹកផងដែរថា ដើម្បីត្រៀមខ្លួនចូលរួមប្រកួតទទួលបានលទ្ធផលល្អបេក្ខជនគួរតែអានសៀវភៅឱ្យបានច្រើន ជាពិសេសសៀវភៅផ្លូវការដែលចេញពីក្រសួងអប់រំ ឬបេក្ខជនត្រូវកត់សម្គាល់ និងពង្រឹងខ្លួនឯងនូវពាក្យដែលតែងតែសរសេរខុស ។
លោក លីម ប៊ុនហុក បញ្ជាក់ទៀតថា កម្មវិធី «សំណេរអង្គរ» លើកទី ៣ ឆ្នាំ ២០២៦ នឹងអញ្ជើញអ្នកប្រាជ្ញខាងអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ ចូលរួមជាភ្ញៀវកិត្តិយស ក៏ដូចជាធ្វើជាសាក្សីផងដែរ ។ ចំពោះអ្នកអានសំណេរតាមអាន «សំណេរអង្គរ» លើកទី ៣ នេះក៏នឹងអញ្ជើញឥស្សរជនក្នុងអក្សរសាស្ត្រខ្មែរផងដែរ ។
គួររម្លឹកផងដែរថា អ្នកអានកម្មវិធី «សំណេរអង្គរ» កាលពីលើកទី ១ ឆ្នាំ ២០២៤ គឺលោកស្រី ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ និងកម្មវិធី «សំណេរអង្គរ» លើកទី ២ ឆ្នាំ ២០២៥ គឺលោក ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតសរសេរតាមអានជាសាធារណៈ «សំណេរអង្គរ» លើកទី ៣ នឹងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃអាទិត្យ ទី ១៨ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៦ វេលាម៉ោង ៧:០០នាទីព្រឹក នៅទីតាំងស្ពានហាលខាងលិចប្រាសាទអង្គរវត្ត ។ ចំពោះការចុះឈ្មោះធ្វើឡើងតាមរយៈលេខ ៖ ០៩២ ៣៣៧ ៦២៦ (តេឡេក្រាម) ហើយថ្ងៃចុះឈ្មោះចុងក្រោយនៅថ្ងៃទី ២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៥ ដោយកំណត់ចំនួនបេក្ខជនចូលរួមត្រឹមតែ ១៥០០ នាក់ប៉ុណ្ណោះ ៕
<<កំណត់សម្គាល់: រាល់ការបញ្ចេញមតិទៅលើអត្ថបទមិនមែនជាការទទួលខុសត្រូវរបស់កោះសន្តិភាពទេ។ វាជាការទទួលខុសត្រួវដោយផ្ទាល់របស់អ្នកបញ្ចេញមតិ។ ដូច្នេះ សូមមិត្តអ្នកអានទាំងអស់ ធ្វើការបញ្ចេញ មតិប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ មានសីលធម៌ និង ប្រកបដោយន័យស្ថាបនា ហើយចៀសវាង ការបញ្ចេញមតិណាដែលមិនពិត ជេរប្រមាថ និង អុជអាល នាំដល់ការយល់ច្រឡំ ឬ ការរើសអើង ជាតិសាសន៍ សាសនា ឬក៏ បុគ្គលណាមួយ។>>

The 3rd “Angkor Essays” mobilizes foreign candidates who love Khmer literature to participate in large numbers.
Phnom Penh: 1,500 candidates from across Cambodia will participate in the 3rd “Angkor Essay” public reading competition in 2026 in Siem Reap Province. This is a program created to promote Khmer literature through reading comprehension, which will become an annual reading comprehension day, focusing on the theme of “Angkor Resorts”.
Mr. Lim Bunhok, the organizer of the “Angkor Writing” program, said at a press conference on September 1, 2025 that the third “Angkor Writing” program will be different from previous competitions, as the organizers are mobilizing more foreigners who love Khmer literature to participate, from 15 to 20 out of 1,500 contestants, because we want to expand the understanding of the Khmer language abroad through them. He said that currently, many foreigners are learning Khmer at the Royal University of Phnom Penh and especially at various embassies who also know Khmer.
He also mentioned that To prepare for the competition and achieve good results, candidates should read a lot of books, especially official books from the Ministry of Education. Candidates should note and reinforce words that are often misspelled.
Mr. Lim Bun Hok also stated that the third “Angkor Writings” program in 2026 will invite Khmer literary scholars to participate as guests of honor and as witnesses. For readers of the third edition of “Angkor Writings”, we will also invite prominent figures in Khmer literature.
It should also be noted that readers of the program The first “Angkor Writing” event in 2024 was hosted by Ms. Phoeung Sakona, Minister of Culture and Fine Arts, and the second “Angkor Writing” event in 2025 was hosted by Mr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sports.
Please also note that the third “Angkor Writing” public reading competition will be held on Sunday, January 18, 2026 at 7:00 a.m. at the west bridge of Angkor Wat. For registration, please call 092 337 626 (Telegram) and the last date for registration is December 22, 2025, with a limit of 1,500 participants.