ការវិនិយោគបរទេសនៅកម្ពុជា ៖ ចិននាំមុខខ្លាំងឆ្ងាយពីជប៉ុន អាមេរិក កូរ៉េខាងត្បូង…
ចិន​នៅ​តែ​ជា​ប្រភព​វិនិយោគ​បរទេស​ច្រើន​ជាងគេ​បំផុត​ដែល​មក​បណ្តាក់ទុន​នៅ​កម្ពុជា ខណ​:​ដែល​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​មក​ពី​ប្រទេស​ផ្សេង​ទៀត ដូច​ជា ជប៉ុន អា​មេ​រិ​ក កូរ៉េ​ខាងត្បូង បារាំង និង អង់គ្លេស​ជាដើម មាន​តិច​ខ្លាំង​ណាស់​ដោយ​ប្រទេស​នីមួយ​ៗ​មាន​ចំណែក​មិន​ដល់​មួយ​ភាគរយ​ផង​។
ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បានអោយ​ដឹង​ថា ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ​២០២៤​កន្លង​ទៅ​នេះ កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​សរុប​មាន​តម្លៃ​៦,៩​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ដោយ​ទាក់ទាញ​គម្រោង​ថ្មី​បាន​៣៨៧​គម្រោង និង​គម្រោង​ពង្រីក​ផលិតកម្ម​បាន​២៧​គម្រោង ។ គម្រោង​ទាំងនេះ​បាន​បង្កើត​ការងារ​ធ្វើ​ជូន​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​សរុប​៣២​ម៉ឺន​នាក់ ។
តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​នេះ បើ​និយាយ​អំពី​ចំណុច​វិជ្ជមាន គឺថា កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​កើនឡើង​ដល់​ទៅ​១៤៦​គម្រោង​នៅ​ក្នុង​នោះ​ទឹកប្រាក់ គឺ​កើន​ជិត​២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ពោល គឺ​កើនឡើង​ប្រមាណ​ជា​ជិត​៤០​ភាគរយ បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២៣​កន្លង​ទៅ ។
ទុន​វិនិយោគ​លើ​គម្រោង​ទាំងនេះ​៤៩,៨២​ភាគរយ​ទៅ​ហើយ គឺ​បណ្តាក់ទុន​ដោយ​អ្នក​វិនិយោគទុន​លើសលុប គឺ​មក​ពី​ចិន ហើយ​៣៣,៨១​ភាគរយ​ទៀត គឺជា​អ្នក​វិនិយោគទុន​នៅ​ក្នុងស្រុក ។
ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ​២០២៤ កម្ពុជា​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​ពី​ជប៉ុន បាន​តែ​០,៥៨​ភាគរយ អា​មេ​រិ​កបាន​តែ​០,៤១​ភាគរយ កូរ៉េ​ខាងត្បូង​បាន​តែ​០,២៣​ភាគរយ កា​ណា​ដា​បាន​០,២៣​ភាគរយ​ដែរ អង់គ្លេស​បាន​០,១០​ភាគរយ ប៉ុណ្ណោះ ៕

Foreign investment in Cambodia: China leads far ahead of Japan, the US, South Korea…
China remains the largest source of foreign investment in Cambodia, while foreign investment from other countries such as Japan, the United States, South Korea, France, and the United Kingdom is very small, with each country contributing less than one percent.
The Council for the Development of Cambodia said that throughout 2024, Cambodia attracted a total of $6.9 billion in investment projects, attracting 387 new projects and 27 production expansion projects. These projects have created jobs for a total of 320,000 Cambodians.
According to the announcement, on the positive side, Cambodia has attracted 146 investment projects, with an increase of nearly $2 billion, an increase of nearly 40 percent compared to 2023.
The investment capital in these projects is 49.82 percent, invested by investors, mostly from China, and the remaining 33.81 percent are domestic investors. .
Throughout 2024, Cambodia attracted only 0.58 percent of investment projects from Japan, 0.41 percent from the United States, 0.23 percent from South Korea, 0.23 percent from Canada, and 0.10 percent from the United Kingdom.