ព្រោះតែប្រាក់ធានារ៉ាប់រងជាង១លានដុល្លារ ប្តីផ្តា.ច់ជីវិតប្រពន្ធនៅលើសាឡាង
ប្រទេសចិន ៖ យោងតាមប្រភពពីកាសែត South China Morning Post កាលពីថ្ងៃទី២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ បានរាយការណ៍អំពីរឿងរ៉ាវឃាតកម្មដ៏កក្រើកប្រទេសចិន ដោយបុរសជនជាតិចិនម្នាក់ ត្រូវបានកាត់ទោសប្រហារជីវិត បន្ទាប់ពីបានច្រានប្រពន្ធពីសាឡាងធ្លាក់ចូលទៅក្នុងសមុទ្រ ហើយព្យាយាមទាមទារប្រាក់សំណងធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតរបស់ប្រពន្ធ ដើម្បីយកទៅសងបំណុលគេផង និងយកទៅរកសេវាកម្មផ្លូវភេទផង។
បើតាមទូរទស្សន៍រដ្ឋចិន CCTV កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ បានឱ្យដឹងថា បុរសជាប្តីមាននាមត្រកូលថា លី អាយុ៤៧ឆ្នាំ ត្រូវបានផ្តន្ទាទោសដំបូងពីបទមនុស្សឃាតដោយចេតនា ពីតុលាការប្រជាជនជាន់ខ្ពស់ខេត្តលាវនីង (Liaoning) កាលពីខែធ្នូ ឆ្នាំមុន។ ទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ អ្វីៗនៅមិនច្បាស់ថា តើការកាត់ទោសត្រូវបានអនុវត្តហើយឬនៅនោះទេ?
រឿងហេតុបានកើតឡើងកាលពីថ្ងៃទី៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ ខណៈពេលដែលកំពុងធ្វើដំណើរតាមសាឡាងពីទីក្រុងតាលៀន (Dalian) ខេត្តលាវនីង ភាគឦសានប្រទេសចិនទៅទីក្រុងយ៉ាតៃ (Yantai) ខេត្តសានទុង (Shandong) ភាគខាងកើត ស្រាប់តែប្រពន្ធលោក លី បានធ្លាក់ពីសាឡាងចូលទៅក្នុងសមុទ្រ។ ប្រមាណ៤៥នាទីក្រោយមក ក្រុមអ្នកសង្គ្រោះបានរកឃើញសាកសពស្ត្រីរងគ្រោះ ស្របពេលបុរសជាប្តីពេលដឹងដំណឹងថាប្រពន្ធស្លាប់ ក៏យំស្រែកបោកខ្លួនទាំងតក់ស្លុតជាទីបំផុត។
បើទោះបីជាមានការអះអាងពីបុរសជាប្តីថា ឧបទ្ទវហេតុនេះកើតឡើងដោយចៃដន្យយ៉ាងក៏ដោយ ប៉ុន្តែប៉ូលិសកាន់តែមានការសង្ស័យខ្លាំង ដោយសារទីតាំងជនរងគ្រោះធ្លាក់នោះ គឺងងឹតខ្លាំងដាច់ចេញពីប្រព័ន្ធឃ្លាំមើលសាឡាង ដែលមានកាមេរ៉ាជាង២០០គ្រាប់។ ចំណែកអ្នកជំនាញផ្នែកកោសល្យវិច្ច័យក៏រកឃើញស្នាមជាំនៅលើមុខរបស់ស្រ្តីជាប្រពន្ធផងដែរ។ ជាងនេះទៅទៀត លោក លី ស្រាប់តែមានបំណងចង់ស្នើសុំសំបុត្រមរណៈភាពប្រពន្ធគាត់ពីប៉ូលិសឱ្យបានលឿន ប៉ុន្តែមន្ត្រីក្នុងតំបន់តម្រូវឱ្យបូជាសពក្នុងរយៈពេលបីថ្ងៃជាមុនសិន។
ប៉ូលិសបានអញ្ជើញលោក លី ទៅទីក្រុងតាលៀន ដោយសន្យាថានឹងផ្តល់សំបុត្រមរណៈភាព ខណៈប៉ូលិសបានបញ្ជូនមន្រ្តីជំនាញខ្លួនទៅទីក្រុងសៀងហៃ ជាកន្លែងលោក លី កំពុងរស់នៅ ដើម្បីស៊ើបអង្កេត។ ជាលទ្ធផលបង្ហាញថា លោក លី បានបើកភោជនីយដ្ឋានមួយនៅទីក្រុងសៀងហៃ ប៉ុន្តែជារឿយៗជំពាក់លុយប្រាក់ខែបុគ្គលិក និងដៃគូរកស៊ីរបស់គាត់។
ការស៊ើបអង្កេតប៉ូលិសក៏រកឃើញថា លោក លី គឺជាកម្លោះចាស់បានរៀបការ កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ ២០២០ ជាមួយប្រពន្ធគាត់អាយុ៤៦ឆ្នាំ ដែលជាស្ត្រីមេម៉ាយមានកូនពីរនាក់ ពោលគឺ៦ខែ មុនពេលស្ត្រីរងគ្រោះស្លាប់បាត់បង់ជីវិត ខណៈស្ត្រីរងគ្រោះបានបម្រើការនៅភោជនីយដ្ឋានរបស់ប្តី តាំងពីឆ្នាំ ២០១៦ មកម្ល៉េះ។ ប៉ូលិសរកឃើញទៀតថា បណ្តាបុគ្គលិកភោជនីយដ្ឋានមិនបានដឹងពីការរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍របស់ទាំងពីរនោះទេ ហើយអ្នកជិតខាងបានកត់សម្គាល់ឃើញថា ប្តីប្រពន្ធ១គូនេះ ហាក់ដូចជាមិនមានទំនាក់ទំនងជិតស្និតនឹងគ្នាទាល់សោះ។ អំឡុងពេលការស៊ើបអង្កេត ប៉ូលិសក៏រកឃើញថា លោក លី មានមិត្តស្រីអាយុ១៩ឆ្នាំម្នាក់ផងដែរ។
លោក លី បានទៅរកសេវាកម្មផ្លូវភេទ ពោលត្រឹមតែកន្លះខែប៉ុណ្ណោះ បន្ទាប់ពីការស្លាប់របស់ប្រពន្ធគាត់ នៅក្នុងបន្ទប់សណ្ឋាគារមួយកន្លែង ដែលជាការរៀបចំដោយប៉ូលិស ពេលនោះហើយដែលលោក លី ត្រូវបានចាប់ខ្លួន ដោយក្រុមប៉ូលិសឃ្លាំមើល។ ប៉ូលិសបានរកឃើញថា លោក លី ជាប់បំណុលជាង១លានយ័ន ស្មើនឹង១៤០,០០០ដុល្លារអាមេរិក ដោយបានទិញធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតចំនួន៤ច្បាប់សម្រាប់ប្រពន្ធគាត់ ពោលគឺពីរខែបន្ទាប់ពីរៀបការ ហើយបានដាក់ឈ្មោះខ្លួនឯងជាអ្នកទទួលផលតែម្នាក់គត់។ ប្រសិនបើប្រពន្ធគាត់ស្លាប់ដោយគ្រោះថ្នាក់ណាមួយ សំណងរួមពីគោលនយោបាយធានារ៉ាប់រងទាំងនោះ អាចសរុបជាទឹកប្រាក់រហូតដល់ ១.៦លានដុល្លារអាមេរិក។
លោក លី ត្រូវបានចាប់ខ្លួន ប៉ុន្តែគាត់នៅតែបន្តអះអាងថា គ្មានកំហុស។ ប៉ូលិសបានស្វែងរកជំនួយពីអ្នកជំនាញផ្នែកកោសល្យវិច្ច័យ ដើម្បីពិនិត្យវីដេអូថតចេញពីកាមេរ៉ាសុវត្ថិភាព មានទីតាំងឆ្ងាយពីកន្លែងកើតហេតុ។ អ្នកជំនាញកំណត់ថា របៀបដែលជនរងគ្រោះដួលធ្លាក់នោះបានបង្ហាញថា នាងត្រូវបានគេច្រាន ជាជាងធ្លាក់ដោយចៃដន្យ។ ស្របពេលក្នុងវីដេអូបានកំណត់អត្តសញ្ញាណដៃមនុស្សម្នាក់ទៀតពាក់អាវពណ៌ខ្មៅ ចំពេលលោក លី បានស្លៀកឈុតពណ៌ខ្មៅនៅថ្ងៃនោះ។
លោក លី ត្រូវបានកាត់ទោសប្រហារជីវិតពីបទមនុស្សឃាត ក្នុងការកាត់ក្តីលើកដំបូងនៅក្នុងខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២២ ហើយតុលាការជាន់ខ្ពស់បានតម្កល់សាលក្រមនេះ បន្ទាប់ពីការប្តឹងឧទ្ធរណ៍៕ ប្រភព ៖ South China Morning Post

Husband kills wife on ferry over $ 1 million in insurance premiums
China: According to a source from the South China Morning Post on December 2, 2024 reported the murder of China, a Chinese man was sentenced to death after pushing his wife off the ferry. Fall into the sea and try to claim his wife’s life insurance premiums to pay off his debts and to get sex.
According to Chinese state television CCTV on November 21, 2024, a 47-year-old man named Tha Li was initially convicted of premeditated murder by the Liaoning Provincial People’s Court. Liaoning) in December last year. However, it is unclear whether the trial has been carried out.
The incident happened on May 5, 2021, while traveling by ferry from Dalian, northeastern Liaoning Province, to Yantai, Shandong Province in eastern Shandong Province. Suddenly, Lee’s wife fell off the ferry into the sea. About 45 minutes later, rescuers found the body of the woman, while the husband, when he heard that his wife was dead, cried and screamed in shock.
Despite claims by the husband that the accident was accidental, police are increasingly suspicious as the location of the crash was too dark to separate from the ferry surveillance system with cameras. 200 tablets. Forensic experts also found bruises on the wife’s face. Lee also wanted to get his wife’s death certificate from the police as soon as possible, but local officials required a three-day cremation.
Police summoned Li to Dalian, promising to provide a death certificate, while police sent officers to Shanghai, where Li lives, to investigate. The results show that Li opened a restaurant in Shanghai, but often owed money to the salaries of his staff and business partners.
Police also found that Lee, an ex-groom, had married his wife of 46 years in October 2020, two months, six months before the woman died. The victim has been working at her husband’s restaurant since 2016. Police found that restaurant staff were unaware of the couple’s marriage, and neighbors noticed that the couple did not appear to be in close contact. During the investigation, police also found that Lee had a 19-year-old girlfriend.
Lee went to a sex shop just half a month after his wife’s death in a hotel room set up by police, at which point Lee was arrested by police. . Police found that Li owed more than 1 million yuan ($ 140,000) by buying four life insurance policies for his wife, two months after the marriage, and named himself the beneficiary. Only one. If his wife dies in an accident, the combined compensation from those insurance policies can total up to $ 1.6 million.
Lee was arrested but continued to plead not guilty. Police sought the help of forensic experts to examine the video from security cameras located far from the scene. Experts determine how the victim fell, indicating that she was pushed rather than accidentally dropped. In the video, another man was identified as wearing a black shirt while Lee was wearing a black suit that day.
Lee was sentenced to death for murder in the first trial in July 2022, and the Supreme Court upheld the verdict after an appeal. Source: South China Morning Post