កំណើន​នៃ​ការ​ទទួលទាន​អាហារ​ឆៅ​នៅ​កម្ពុជា​កាន់តែ​មាន​ច្រើន ហើយ​មុខម្ហូប​ដែល​ផ្សំ​ឡើង​ដោយ​សាច់​ឆៅ​ក៏​មាន​ច្រើន ។ ដូច្នេះ​គួរតែ​ឧស្សាហ៍​ពិនិត្យ​សុខភាព​ពីព្រោះ​ពពួក​បាក់តេរី និង​ប៉ារ៉ាស៊ីត នៅ​ក្នុង​ពពួក​អាហារ​ទាំងនេះ ក៏​មាន​ហានិភ័យ​ខ្ពស់​ដែរ​ចំពោះ​មនុស្សជាតិ​យើង​នា​ពេល​សព្វថ្ងៃ ។ ពពួក​អាហារ​ឆៅ​ទាំងនេះ គឺ​មាន​តាំងពី​ភ្លៀសាច់គោ…
កំណើន​នៃ​ការ​ទទួលទាន​អាហារ​ឆៅ​នៅ​កម្ពុជា​កាន់តែ​មាន​ច្រើន ហើយ​មុខម្ហូប​ដែល​ផ្សំ​ឡើង​ដោយ​សាច់​ឆៅ​ក៏​មាន​ច្រើន ។ ដូច្នេះ​គួរតែ​ឧស្សាហ៍​ពិនិត្យ​សុខភាព​ពីព្រោះ​ពពួក​បាក់តេរី និង​ប៉ារ៉ាស៊ីត នៅ​ក្នុង​ពពួក​អាហារ​ទាំងនេះ ក៏​មាន​ហានិភ័យ​ខ្ពស់​ដែរ​ចំពោះ​មនុស្សជាតិ​យើង​នា​ពេល​សព្វថ្ងៃ ។
ពពួក​អាហារ​ឆៅ​ទាំងនេះ គឺ​មាន​តាំងពី​ភ្លៀសាច់គោ ឬ​ភ្លៀត្រី ឡាប​សាច់​គោ ឬ​ឡាប​ត្រី ពពួក​សាច់​គោ​អាំង​ចំអិន​មិន​ឆ្អិន​ល្អ បុកល្ហុង និង​ពពួក​ញាំ​ដែល​ផ្សំ​ឡើយ​ដោយ​សាច់​ត្រី ឬ​គ្រឿង​សមុទ្រ​ឆៅ​ៗ ពពួក​អាហារ​ស៊ូ​ស៊ី និង​ពពួក​អាហារ​សា​ស៊ី​មី​ពី​ត្រី​ដែល​មិន​បាន​ទុកដាក់​បាន​ល្អ និង​ត្រឹមត្រូវ​ជាដើម ។
សូម​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ពីព្រោះ​ពពួក​អាហារ​ឆៅ​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​អ្នកជំនាញ​ព្រមាន​ថា វា​មាន​ផ្ទុក​នូវ​ពពួក​បា​រ៉ា​ស៊ី​ត និង​បាក់តេរី​រាប់​សិប​ប្រភេទ ។ ពពួក​អតិសុខុមប្រាណ​ដែល​យើង​មិន​អាច​នឹង​មើលឃើញ​ដោយ​ភ្នែក​ទទេ​ទាំងនេះ​វា​អាច​នៅ​ក្នុង​ពពួក​សាច់​ដែល​យក​មក​ធ្វើ​ម្ហូប​ទាំងនេះ​តាំងពី​ពពួកសត្វ​ទាំងនេះ​នៅ​មានជីវិត ហើយ​ខ្លះ​ទៀត​វា​បាន​ជ្រៀតចូល​នៅ​ពេល​ដែល​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន ការ​ទុក​ការ​ដាក់​ថែរក្សា​អាហារ​ទាំងនេះ​មិន​ត្រូវ​តាម​ស្តង់ដា​សុវត្ថិភាព​ត្រឹមត្រូវ ។​ល​។
ផល​ប៉ះពាល់​ដែល​បណ្តាល​មក​ពី​ពពួក​អតិសុខុមប្រាណ​ដែល​បង្កប់​នៅ​ក្នុង​អាហារ​ឆៅ​ទាំងនេះ​វា​អាច​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ច្រើន​យ៉ាង ជា​ពិសេស គឺ​ធ្វើ​ឲ្យ​សុខភាព​ចុះ​ខ្សោយ​ងាយ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​ការ​វាយលុក​ពី​ពពួក​មេរោគ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត ។ ក្រៅពី​នោះ​វា​ក៏​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​យើង​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​ជីវិត​ផង​ដែរ​ពីព្រោះ​តែ​វា​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​សរីរាង្គ​ដែល​មានមុខ​ងារ​សំខាន់​ៗ​នៅ​ក្នុង​ខ្លួន​របស់​យើង​ខូច ឬ​ពុល ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​នេះ តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​នៅ​ក្នុង​ទំព័រ​សារព័ត៌មាន​ថៃ the Nation បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា វេជ្ជបណ្ឌិត​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​នេះ បាន​ព្រមាន​ពលរដ្ឋ​ឲ្យ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​នឹង​ការ​ឆ្លង​ដង្កូវ​ព្រូន និង​តេន​ញ៉ា​ជា​ច្រើន​ប្រភេទ ដែល​បណ្តាល​មក​ពី​ការ​ទទួលទាន​សាច់​គោ​ឆៅ ។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ណា​កា​ផាត រ៉ាត់​តា​ណា​ភី​ធុន ( Natkaphat Rattanapithun) ទីប្រឹក្សា​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​ស្រាវជ្រាវ​ជំងឺ​ប៉ារ៉ាស៊ីត និង​ជា​ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល​វេជ្ជសាស្ត្រ​វេជ្ជសាស្ត្រ​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត ណា​ខាន រ៉ា​ឆា​ស៊ី​ម៉ា បាន​បញ្ជាក់​ថា ពពួក​ព្រូន ឬ​ដង្កូវ​តេន​ញ៉ា ទាំងនេះ​អាច​លូតលាស់​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​នៅ​ក្នុង​ពោះវៀនតូច និង​ឆ្លង​ទៅ​ផ្នែក​ផ្សេង​ៗ​បាន ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា នៅ​ពេល​ដែល​ឆ្លង​ដំបូង​វា​មិន​មាន​រោគ​សញ្ញា​អ្វី​ទាំងអស់ ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​ដែល​កម្រិត​នៃ​ការ​ឆ្លង​កាន់តែ​ខ្លាំង ហើយ​ពពួក​ដង្កូវ​ព្រូន ឬ​តេន​ញ៉ា​នោះ​វិវត្តន៍​កាន់តែ​ច្រើន​នៅ​ក្នុង​ខ្លួន​របស់​មនុស្ស​វា​អាច​បណ្តាល​ឱ្យ​មាន​ផលវិបាក​ធ្ងន់ធ្ងរ រួម​ទាំង​ការ​ស្ទះ​បំពង់​ទឹកប្រមាត់ ហើមពោះ ចង្អោរ និង​ក្អួត ។
លោក​បាន​ព្រមាន​ថា ក្នុង​ករណី​ធ្ងន់ធ្ងរ​មេរោគ​ទាំងនេះ​អាច​ចេញ​តាម​មាត់ ច្រមុះ ឬ​ចេញ​តាម​រន្ធ​គូទ​ជា​ដើ ម ។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ទទួលទាន​សាច់​ឆៅ​នេះ អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក បាន​ព្រមាន​ថា អាហារ​គ្មាន​សុវត្ថិភាព​ដែល​មាន​បាក់តេរី ប៉ារ៉ាស៊ីត ឬ​សារធាតុ​គីមី​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់ បណ្តាល​ឱ្យ​មាន​ជំងឺ​ច្រើន​ជាង​២00 ប្រភេទ រាប់​ចាប់ពី​រាគ​រហូត​ដល់​មហារីក ។
អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក បាន​ផ្តល់​ដំបូន្មាន​ថា ដើម្បី​កាត់​បន្ថយ​ហានិភ័យ​សុខភាព​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​ការ​ប្រើប្រាស់​សាច់​ឆៅ វា​ចាំបាច់​ណាស់​ក្នុង​ការ​ធានា​ភាព​ស្រស់ គុណភាព​ខ្ពស់ និង​ដឹង​ប្រភព​ច្បាស់លាស់ ហើយ​រាល់​ដំណើរការ​រៀបចំ​អាហារ​ក៏​ត្រូវ​តែ​រក្សា​ស្តង់ដា​អនាម័យ​ខ្ពស់​បំផុត ៕

Don’t eat too much raw food, be careful of health risks.
The growth of raw food consumption in Cambodia is increasing, and there are many dishes made with raw meat. Therefore, it is important to regularly check your health because the bacteria and parasites in these foods are also a high risk for our humanity today.
These raw foods have been around since the dawn of time. Or fish fillets, beef fillets or fish fillets, undercooked grilled beef, papaya and other dishes made with raw fish or seafood, sushi and sashimi made from fish that has not been stored properly and properly, etc.
Please exercise caution because these raw foods have been warned by experts that they contain dozens of parasites and bacteria. These microorganisms, which we cannot see with the naked eye, can be present in the meat used to make these dishes since these animals are still alive, and some of them have penetrated when the transportation, storage, and preservation of these foods do not meet proper safety standards, etc.
The effects caused by the microorganisms embedded in these raw foods can cause many dangers, especially making health weaker and more vulnerable to attacks from other viruses. Besides that, it can also be life-threatening because it can damage or poison vital organs in our bodies.
Regarding this issue, according to a report in the Thai newspaper The Nation, doctors in the country have warned citizens to be careful of various types of pinworms and tapeworms caused by eating raw beef.
Dr. Nakaphat Rattanapithun ( Natkaphat Rattanapithun, a consultant at the Parasitic Disease Research Center and head of the Medical Center in Nakhon Ratchasima Province, said that these tapeworms can grow extensively in the small intestine and spread to other parts.
He said that when the infection is first transmitted, there are no symptoms at all, but when the level of infection increases and the tapeworms or tapeworms develop more in the human body, it can cause serious complications, including bile duct blockage, bloating, nausea and vomiting.
He warned that in severe cases, the viruses can be passed through the mouth, nose or anus, for example. Regarding the consumption of raw meat, the World Health Organization has warned that unsafe food containing harmful bacteria, parasites or chemicals can cause more than 200 diseases, ranging from diarrhea to cancer.
The World Health Organization advises that to reduce the health risks associated with the consumption of raw meat, it is essential to ensure freshness, high quality and traceability, and that all food preparation processes must maintain the highest standards of hygiene.