ប្រធានាធិបតីចិននឹងបំពេញទស្សនកិច្ចនៅកម្ពុជា
កំពូល​មេដឹកនាំ​ចិន លោក ស៊ី ជី​ន​ពីង នឹង​មក​បំពេញ​ទស្សនៈកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា​ជា​ថ្មី នៅ​រង្វង់​ពាក់កណ្តាល​ខែមេសា នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនៈកិច្ច​បី​ប្រទេស មក​កាន់​ប្រជាជាតិ​នៅ​អាស៊ី​អ​គ្នេ​យ៍ ។ គម្រោង​នៃ​ដំណើរ​ទស្សនៈកិច្ច​នេះ…
កំពូល​មេដឹកនាំ​ចិន លោក ស៊ី ជី​ន​ពីង នឹង​មក​បំពេញ​ទស្សនៈកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា​ជា​ថ្មី នៅ​រង្វង់​ពាក់កណ្តាល​ខែមេសា នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនៈកិច្ច​បី​ប្រទេស មក​កាន់​ប្រជាជាតិ​នៅ​អាស៊ី​អ​គ្នេ​យ៍ ។
គម្រោង​នៃ​ដំណើរ​ទស្សនៈកិច្ច​នេះ ត្រូវ​បាន​បង្ហើប​ដោយ​ប្រភព​ការទូត​ប្រាប់​សារព័ត៌មាន The South China Morning Post កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា ។
ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ថ្នាក់​រដ្ឋ​របស់​លោក​ប្រធានាធិបតី ស៊ី ជី​ន​ពីង មក​កម្ពុជា​នឹង​បង្ហាញ​ភាព​ស៊ីជម្រៅ​នៃ​ទំនាក់ទំនង​ដ៏​រឹង​មាំ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ។ វា​នឹង​ផ្តល់​ផលប្រយោជន៍​ទាំង​នយោបាយ សេដ្ឋកិច្ច សង្គម និង វប្បធម៌​ដល់​កម្ពុជា ដែល​ប្រទេស​ចិន បាន​ផ្តល់​ជំនួយ​ដ៏​ច្រើន​សន្ធឹកសន្ធាប់ ហើយ​ក៏​បណ្តាក់ទុន​ច្រើន​នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ ។
ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​ស៊ី ជី​ន​ពីង នៅ​កម្ពុជា​នឹង​ស្ថិត​ក្នុង​ក្រសែភ្នែក​តាមដាន​យ៉ាង​យកចិត្តទុកដាក់​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា និង​ពិភពលោក ។ រហូត​មក​ទល់​ពេល​នេះ មន្ត្រី​កម្ពុជា​មិន​ទាន់​បង្ហើប​អោយ​ដឹង​នៅឡើយ​ទេ អំពី​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក ស៊ី នៅ​កម្ពុជា ។
ប៉ុន្តែ តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​របស់​សារព័ត៌មាន​នេះ លោក ស៊ី អាច​នឹង​ចេញដំណើរ​មក​បំពេញ​ទស្សនៈកិច្ច​មក​កាន់​ប្រទេស​វៀតណាម ដែល​ជា​ដៃគូ​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ចម្បង​មួយ​របស់​ខ្លួន​ទោះជា​មាន​អរិយ​ភាព និង​ភាព​តានតឹង​ការទូត​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សមុទ្រ​ចិន​ខាងត្បូង ដែល​កំពុង​តែ​អូស​បន្លាយ​ដល់​បច្ចុប្បន្ន​ក៏​ដោយ ។
បន្ទាប់​មក លោក​នឹង​បន្តដំណើរ​មក​កាន់​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី ដែល​ជា​ប្រធាន​ប្តូរ​វេន​អាស៊ាន និង​ជា​មេដឹកនាំ​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​ដែល​មាន​ទំនោរ​ចង់​ស្តារ​ទំនាក់ទំនង និង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​សេដ្ឋកិច្ច និង​វិនិយោគទុន​ឡើង​វិញ​ជាមួយនឹង​ចិន ក្រោយ​មាន​បញ្ហា​ចម្រូងចម្រាស់​កន្លង​មក ។ លោក​អាច​នឹង​បញ្ចប់​ត្រឹម​ដំណើរ​ទស្សនៈកិច្ច​មក​កាន់​កម្ពុជា​ជា​ថ្មី ក្រោយ​ពេល​ដែល​លោក​បាន​មក​កម្ពុជា​២​ដង​រួច​មក​ហើយ​នោះ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បង្ហើប​ថា នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​មក​កាន់​ប្រជាជាតិ​ទាំង​បី​នេះ​លោក​ស៊ី ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា នឹង​សំដៅ ព​ន្លឿ​ន​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ​នូវ​ទំនាក់ទំនង​ក្នុង​តំបន់​ចំ​ពេល​មានការ​ព្រួយបារម្ភ​ក្នុង​តំបន់​អំពី​គោលនយោបាយ​ការ​បរទេស​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងអំឡុងពេល​រដ្ឋបាល​លើក​ទី​ពីរ​របស់​លោក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ៕