ហេតុអីរៀបការហើយ កូនក្រមុំកូនកម្លោះត្រូវតែទៅវត្ត ដើម្បីកាត់ចំណងដៃ?
ជា​ទំនៀមទម្លាប់ រាល់​គូ​ស្វាមីភរិយា​ថ្មោងថ្មី ដែល​ទើបនឹង​ឆ្លង​ពិធី​រៀប​អាពាហ៍ពិពាហ៍ ដែល​ជា​ពិធី​ឆ្លង​វ័យ​មួយ​ចាំបាច់ ត្រូវ​ទៅ​វត្ត​ដើម្បី​ជួប​ព្រះសង្ឃ​កាត់​ចំណងដៃ ។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ពិធី​នេះ សម្តេច​ឧត្តម​វង្សា គូ សុភាព…
ជា​ទំនៀមទម្លាប់ រាល់​គូ​ស្វាមីភរិយា​ថ្មោងថ្មី ដែល​ទើបនឹង​ឆ្លង​ពិធី​រៀប​អាពាហ៍ពិពាហ៍ ដែល​ជា​ពិធី​ឆ្លង​វ័យ​មួយ​ចាំបាច់ ត្រូវ​ទៅ​វត្ត​ដើម្បី​ជួប​ព្រះសង្ឃ​កាត់​ចំណងដៃ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ពិធី​នេះ សម្តេច​ឧត្តម​វង្សា គូ សុភាព ព្រះ​គូ​សូត្រ​ស្តាំ វត្ត​និគ្រោធ​វ័ន ហៅ​វត្ត​គល់​ទទឹង បាន​ចែ​កក​រំលែក​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​របស់​ព្រះ​អង្គ កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ​ថា ពិធី​កាត់​ចំណងដៃ​នេះ គឺជា​ពិធី​ដែល​ដាស់តឿន​គូ​ស្វាមីភរិយា​ត្រូវ​ព្យាយាម​កាត់​អ្វី​ដែល​ជា​ចំណុច​មិនល្អ​នៅ​ក្នុង​ចិត្ត​ឲ្យ​បាន​ច្រើន ពោល គឺ​អ្វី​ដែល​ជា​មន្ទិល និង​ភាព​សៅហ្មង​នៅ​ក្នុង​ចិត្ត ។
ព្រះ​អង្គ​មានបាន​មាន​ថេរ​ដីកា​ថា «​អ្វី​ដែល​ត្រូវ​កាត់​នោះ គឺ​អ្វី​ដែល​ជា​សេចក្តី​មួហ្មង​នៅ​ក្នុង​ចិត្ត សេចក្តី​តូចចិត្ត ប្រកាន់​គ្នា​អី​ជាដើម​» ។ ព្រះ​អង្គ​បាន​មាន​ថេរ​ដីកា​បន្ត​ថា យើង​សន្សំ​បុណ្យ ដើម្បី​រួមសុខ​ជាមួយ​គ្នា អ្នកមាន​បុណ្យ​គេ​មើល​ម៉ែឪ​ត្រឹមត្រូវ គេ​មក​កើត​ជាមួយ ពីព្រោះ​អ្នកមាន​បុណ្យ​គេ​មក​នៅ​ជាមួយ​យើង ។ យើង​អ្នកមាន​សីល នោះ​អ្នក​មក​ចាប់កំណើត​ក៏​ជា​អ្នក​ដែល​មាន​សីល​ដែរ ។